2017 NPC Xcalibur Cup

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Matthew Liller
Super Heavyweight
1. Dan Embry

Heavyweight
1. Jim McCalla

Light Heavyweight
1. Matthew Liller
2. Gym Jones
3. Dustin Mitchell
4. James Spanier

Middleweight
1. Leon Dozier

Welterweight
1. Husain Alsayed

Lightweight
1. Carmelo Flores

Novice Heavyweight
1. Frank Gibbons
2. Tim Hunter

Novice Lightweight
1. Carmelo Flores

Teen
1. Dean McCartney

Bantamweight
1. Christerfer Dent
2. Kevin Reeves

Masters Over 45
1. Joe Piersante
2. Frank Gibbons
3. Mark Basehart
4. Tim Hunter
5. Kevin Reeves

FIGURE

Overall Winner
Rebecca Broadwater
Class A
1. Nicole Graziano
2. Aimee Powell
3. Olivia Macioce
4. Katie Rohlander

Class B
1. Marideth Bernhardt
2. Karen Bringhurst
3. Samantha Ford
4. Vernicia Adams

Class C
1. Rebecca Broadwater
2. Patricia Whittingham
3. Valerie Wade
4. Kathy Kiefer

Novice
1. Patricia Whittingham
2. Katie Rohlander
3. Olivia Macioce

True Novice
1. Nicole Graziano
2. Marideth Bernhardt
3. Katie Rohlander

Masters Over 35
1. Rebecca Broadwater
2. Marideth Bernhardt
3. Valerie Wade

Masters Over 40
1. Karen Bringhurst
2. Kathy Kiefer
3. Tonya Odongkara

BIKINI

Overall Winner
Samantha Thomas
Class A
1. Samantha Thomas
2. Rachel Spanos
3. Jenny Sippel
4. Katelyn McCabe
5. Shannon Hamm
6. Jennifer Puchon
7. Caitlin Duffner
8. Brooke Lombardi

Class B
1. Jennifer Aresco
2. Jessi Duffner
3. Angie Somerville
4. Adrianna Felix
5. Hillary Osborne
7. Adrienne Williams
8. Maria Mercanti
9. Christine Jenness

Class C
1. Nikki Politi
2. Brittney Luke

Collegiate
1. Jessi Duffner

Novice Class A
1. Rachel Spanos
2. Jenny Sippel
3. Adrianna Felix
4. Adrienne Williams
5. Brooke Lombardi

Novice Class B
1. Jessi Duffner
2. Hillary Osborne
3. Maria Mercanti

True Novice
1. Jessi Duffner
3. Caitlin Duffner
4. Brooke Lombardi

Masters Over 35
1. Ina Godfrey
2. Angie Somerville
3. Christine Jenness
4. Jennifer Puchon

Masters Over 40
1. Ina Godfrey
2. Adrianna Felix
3. Viera Dudova

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Lionell Matthews
Class A
1. Logan Zalinsky
2. Brendon Holland
3. Carlos Alberto Hurtado
4. James Maio
5. Duane Holland

Class B
1. Lionell Matthews
2. Guiseppe Troisi
3. Tyler Hill
4. Tyler Handley
5. Lou Simone
6. Alex Joya
7. Salman Rafat
8. Rashee May
9. Ovi Llica
10. Terrence Wallace

Class C
1. Tim Pittarese
2. Raffi Khorozian
3. Spenser Dickerson

Novice Class A
1. Lou Simone
2. Salman Rafat
3. Carlos Alberto Hurtado
4. Randall Malick
5. Ben Kaplan

Novice Class B
1. Charles Kelly
2. Tyler Hill
3. Ovi Llica
4. Terrence Wallace
5. David Quinn

Teen
1. Alex Joya
2. Jalil Butler

True Novice
1. Charles Kelly
2. Mitchell Hoffman
3. Ben Kaplan
4. David Quinn

Masters Over 35
1. Lionell Matthews
2. Brendon Holland
3. Rashee May
4. Duane Holland

Masters Over 40
1. James Maio

Masters Over 50
1. Jerry Freishtat
2. Mark Basehart
3. Randall Malick
4. Jim Reavel

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Matthew Liller
Class A
1. Leon Dozier
2. Christerfer Dent

Class B
1. Matthew Liller
2. Paul Kanu
3. Kyle Easly
4. Dean McCartney

Class C
1. Ryan Eberts
2. James Ranson Lee
3. Mark Basehart
4. Abraham Dunmeyer
5. Ryan Hadginkitas
6. Ryan Ross

Masters Over 35
1. Mark Basehart
2. James Ranson Lee

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Mary Ann Wieckowski

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Tracy Smith
2. Mary Ann Wieckowski
3. Vernicia Adams
4. Tonya Odongkara