2018 NPC Battle on the Gulf Coast

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Bradley Blaylock
Heavyweight
1. Brad Talamo
2. Peter Birchfield
3. Kirby Ebbers
4. Howard Dilley
5. Lonny Fehr
6. Keith Burnette

Light Heavyweight
1. Ted Swindler
2. David Brunson
3. Francisco Marrero
4. Jay Thorson

Middleweight
1. Bradley Blaylock
2. Paul Webb
3. Aaron Carpenter

Lightweight
1. Stephen Loumiet

Novice Heavyweight
1. Rodney Gordon
2. Howard Dilley
3. Keith Burnette

True Novice Heavyweight
1. Rodney Gordon
2. Francisco Marrero
3. Keith Burnette
4. Daniel Morgan

True Novice Lightweight
1. Aaron Carpenter
2. James Noonan

Uniform Heavyweight
1. Kirby Ebbers
2. Francisco Marrero
3. Keith Burnette
4. Jay Thorson

Uniform Lightweight
1. Bradley Blaylock
2. Stephen Loumiet

Masters Over 40
1. Ted Swindler
2. Peter Birchfield
3. Kirby Ebbers
4. Jarvis Spencer
5. Lonny Fehr
6. Jason Parrish
7. Ronald Jason Wilbourn

Masters Over 50
1. David Brunson

FIGURE

Overall Winner
Jessica Hayman
Class A
1. Jessica Hayman
2. Tanja Odom
3. Ashley Barry
4. Leah Holmes

Class B
1. Maria Caren
2. Cyndy Carroll

Class C
1. Hermaine Williamson
2. Gwenette Merrill
3. Marya Mitchell

Novice
1. Amanda Williams
2. Leah Holmes
3. Latrelle Porter
4. Gwenette Merrill
5. Nickie Pohovey

True Novice
1. Gwenette Merrill
2. Latrelle Porter
3. Maria Caren

Masters Over 35
1. Tanja Odom
2. Amanda Williams
3. Leah Holmes
4. Latrelle Porter
5. Nickie Pohovey
6. Cyndy Carroll
7. Yvett Maggio

BIKINI

Overall Winner
Miracle Hebert
Class A
1. Morgan Dees
2. Jessica Hebert
3. Candice Hasan
4. Lisa Husband

Class B
1. Miracle Hebert
2. Erin Daniels
3. Cayla Mangrum
4. Tiffany Sanders
5. INDIA KNIPPERS
6. Holly Guidry
7. DeLancey Giannini

Class C
1. Michelle Ray
2. Amanda Britt
3. Amanda Chavez
4. Tessla Huffman
5. Katherine Gorski
6. Haleigh Taylor
7. Jackie Sanford
8. Melissa Crook

Novice
1. Amanda Chavez
2. Tessla Huffman
3. Katherine Gorski
4. Haleigh Taylor
5. Morgan Dees
6. Jessica Hebert
7. Erin Daniels
8. Tiffany Sanders
9. Jackie Sanford
10. INDIA KNIPPERS
11. Holly Guidry
12. Toni Soto

True Novice
1. Amanda Chavez
2. Tessla Huffman
3. Katherine Gorski
4. Adrian Bolden
5. Candice Hasan
6. Tiffany Sanders
7. Lisa Husband
8. Maria Scafide

Masters Over 35
1. Candice Hasan
2. Lisa Husband
3. Maria Scafide

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Chris Prevost
Class A
1. Blaine Stiger
2. Mitchell Hibbard
3. Peter Chiem

Class B
1. Corey Evans
2. Oscar Bonilla
3. Thomas Istre
4. Victor Swanier
5. Donnie Bosarge
6. Brandon Quinnelly

Class C
1. Chris Prevost
2. Patrick Bobineger
3. John Millay
4. John Hood

Novice
1. Chris Prevost
2. Mitchell Hibbard
3. Peter Chiem
4. Brett Robinson
5. Oscar Bonilla
6. John Millay
7. John Hood
8. Jimmie Toler

True Novice
1. Corey Evans
2. John Millay
3. Thomas Istre
4. Donnie Bosarge
5. Jimmie Toler

Masters Over 35
1. Brett Robinson
2. John Millay
3. Donnie Bosarge

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Bradley Blaylock
Class A
1. Bradley Blaylock
2. Blaine Stiger
3. Mark Adams
4. David Reamy
5. Tadren Kennedy
6. Paul Webb
7. David Brunson
8. Mitch Holmes
9. Brandon Quinnelly

Class B
1. Nathaniel Barrars
2. Allen Harris
3. John Millay
4. Jay Thorson

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Amber Williams
2. Brandi Beaudette

Masters Over 35
1. Amber Williams