2018 NPC Bayou Muscle Championships

NPC
Years: 2018 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Dusty Hayman
Super Heavyweight
1. Kenneth Frierson

Light Heavyweight
1. Alex Rudenko
2. Darcell Francois
3. Ed Headington
4. Hugo Ngo
5. Ian McCoy

Middleweight
1. Dusty Hayman
2. Dave Clark

Lightweight
1. Peter Beary
Justin Palermo

Novice Heavyweight
1. Kenneth Frierson

Novice Lightweight
1. Jose Padilla

Bantamweight
1. Stephen Loumiet

Masters Over 40
1. Ed Headington
2. Joe Mapes

Masters Over 50
1. Dave Clark
2. Joe Mapes

FIGURE

Overall Winner
Tammy Stevenson
Class A
1. Tammy Stevenson
2. Karla Steele
3. Braley Bourque

Class C
1. Denise Bertrand
2. Shereka Slater

Novice Class A
1. Karla Steele
2. Braley Bourque

Novice Class C
1. Denise Bertrand

Masters Over 35 Class A
1. Trease Gheorghe
2. Ivory Tabb

Masters Over 35 Class B
1. Denise Bertrand

BIKINI

Overall Winner
Kristen Willette Davis
Class A
1. Jessica Hebert
2. Sharena Smith
3. Elizabeth Knowles
4. Blake Robichaux
5. Sarah Valence

Class B
1. Lexi Roberts
2. Rebecca Gray
3. Laura Lawrence
4. Ericalynn Thompson
5. Kristen Davis
6. Shannon Bueche
7. Amber Crow

Class C
1. Elizabeth Berens
2. Patricia Raff
3. Lindsey Ruggles
4. Camila Garcia
5. Darrien Degrusha
6. Abigail Richard
7. April Schrock
8. Chrissy Lucero Johnsen
9. Kaycee Lebrun

Class D
1. LACEY HARRIS
2. Laryn Green
3. Samantha Backlund
4. Stephanie Wagner
5. Kayleigh Pellegrini
6. Kayla Hatcher
7. Cathryn Bennett
8. Aimee Colbert
9. Anna Cordelle
10. Melissa Crook
11. Betty Herron

Class E
1. Kristen Willette Davis
2. Racquel Rowell
3. Capri Hutchens
4. Eve Clark
5. Taylor Quinn
6. Bailey Weidenbacher
7. Renda Cook
8. Marilyn Osborne
9. Jenna Johns

Class F
1. Lindsey Scrantz
2. Tiffany Hester
3. Maci Lynn McCullough
4. Eryn Shoemaker

Novice Class A
1. Jessica Hebert
2. Sharena Smith
3. Lexi Roberts
4. Elizabeth Knowles
5. Blake Robichaux
6. Lindsey Ruggles
7. Laura Lawrence
8. Camila Garcia
9. Sarah Valence
10. Ericalynn Thompson
11. Amber Crow
12. Abigail Richard
13. Darrien Degrusha
14. Kaycee Lebrun

Novice Class B
1. Laryn Green
2. Samantha Backlund
3. Kayleigh Pellegrini
4. Kayla Hatcher
5. Danielle Clark
6. Aimee Colbert
7. Renda Cook
8. Cathryn Bennett
9. Anna Cordelle
10. Marilyn Osborne
11. Melissa Crook
12. Betty Herron
13. Shereka Slater
14. Jenna Johns

Novice Class C
1. Tiffany Hester
2. Maci Lynn McCullough
3. Bailey Weidenbacher
4. Eryn Shoemaker

Masters Over 35 Class A
1. Patricia Raff
2. Melissa McCray
3. April Schrock

Masters Over 35 Class B
1. Stephanie Wagner
2. Eve Clark
3. Cathryn Bennett
4. Marilyn Osborne

Masters Over 45
1. Stacey Meyer
2. Betty Herron

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Tommy Clark
Class A
1. Caleb Moses
2. Andrew Bell
3. Oscar Webb
4. Rafael Corrion
5. Andrew Lafleur
6. Calvin Lewis Jr
7. Jacob Rape

Class B
1. Joseph D'Aquin
2. Brandon Marbley
3. Alex Grant

Class C
1. Terry Dixon
2. Rudy Marroquin
3. Aaron Mendoza
4. Ricky Lebrun

Class D
1. Tommy Clark
2. Derrick Roach
3. Branden Lee
4. Kevin Bourg
5. Quinn Guidry
6. Chris Timms
7. Jeremy Parker
8. Joshua Williams
9. Kyle Gourgues
10. Matthew Milton
11. Patrick Van Duzee
12. Destin Deerman
13. Garrett Palmer

Class E
1. Janson Guillory
2. Jeff Straka

Novice Class A
1. Caleb Moses
2. Andrew Bell
3. Brandon Marbley
4. Ted Legendre
5. Kevin Musgrove
6. Alex Grant
7. Jacob Rape
8. Ricky Lebrun

Novice Class B
1. Branden Lee
2. Quinn Guidry
3. Chris Timms
4. Jeremy Parker
5. Jeff Straka
6. Kevin Bourg
7. Matthew Milton
8. Kyle Gourgues
9. Joe Toliver
10. Destin Deerman
11. Willie Thomas
12. Garrett Palmer
13. Ryan Schroeder

Novice Class C
1. Richard Feigley

Masters Over 35 Class A
1. Andrew Lafleur
2. Calvin Lewis Jr
3. Calvin Lewis

Masters Over 35 Class B
1. Jeremy Parker
2. Joe Toliver
3. Richard Feigley
4. Jeff Picone

Masters Over 45
1. Clifford Jackson
2. Dave Clark
3. Jeff Picone
4. Calvin Lewis

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Luke Ingraffia
Class A
1. Dusty Hayman
2. Dave Clark
3. Joshua Brunet

Class B
1. Luke Ingraffia
2. Derrick Roach
3. Joseph D'Aquin
4. Carter Petite
5. Dwight Wilson
6. Dylan Manichia

Class C
1. Daylon McCoy

Class D
1. Nate Douglas

Novice Class A
1. Dylan Manichia
2. Joshua Brunet

Novice Class B
1. Carter Petite

Novice Class C
1. Hunter Davis

Teen
1. Carter Petite

Masters Over 45
1. Dave Clark

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Tammy Stevenson
Class A
1. Tammy Stevenson
2. Karla Steele

Class B
1. Tamara Kennedy

Novice
1. Karla Steele
2. Tamara Kennedy