2018 NPC Big Sky Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Irie Anderson
Super Heavyweight
1. Ryan Grosulak
2. Andy Way

Heavyweight
1. Bryant Ceynar

Light Heavyweight
1. Irie Anderson
2. Cole Howard
3. Trevor Gilskey
4. Brandon Borchert
5. Ian Hoyle
6. Ryan Higgins

Middleweight
1. Kyle Davis
2. Sulaiman Alqadhi
3. Mathew Zacher
4. Jason Kennedy

FIGURE

Overall Winner
Ronda Hossfeld
Class A
1. Erika Bolliger
2. Priscilla Bake

Class B
1. Ronda Hossfeld
2. Mariah Piseno
3. Danielle Tolbert
4. Samantha Rickey
5. Amie Garner
6. Tracy Sommerville
7. Rebecca Siegel
8. Carrie Heer
9. Shawn Kremer
10. Megan Torres
11. Jody Fahnholz
12. Karie Pietrykowski

Class C
1. Julie Ovenell
2. Nishee Picken
3. Cristy Shirley
4. Christina Brown
5. Sheri Acheson
6. Amanda Chamberlain
7. Ashley Greer
8. Nicole Forrester
9. Stephanie Sharpe
10. Renee Grimsrud
11. Katie Painter
12. Kendyl Granger

Class D
1. Kjersti Day
2. Karisa Stapp
3. Laura Thompson
4. Kyrta Campbell
5. Sage Way
6. Lisa Monroe
7. Theresa Teini

Novice Class A
1. Mariah Piseno
2. Danielle Tolbert
3. Erika Bolliger
4. Kylene Owens
5. Jody Fahnholz
6. Karie Pietrykowski
7. Priscilla Bake

Novice Class B
1. Rebecca Siegel
2. Nishee Picken
3. Tracy Sommerville
4. Julie Ovenell
5. Megan Torres
6. Sheri Acheson
7. Renee Grimsrud
8. Angela Fowlkes
9. Grace Donnelly

Novice Class C
1. Christina Brown
2. Cristy Shirley
3. Amanda Chamberlain
4. Katie Painter
5. Vassilia Young
6. Kendyl Granger

Novice Class D
1. Kaylee Olson
2. Kyrta Campbell
3. Laura Thompson
4. Crystallaina White
5. Theresa Teini
6. Lisa Monroe

Masters Over 35
1. Ronda Hossfeld
2. Amie Garner
3. Samantha Rickey
4. Stephanie Sharpe
5. Renee Grimsrud

Masters Over 40
1. Shawn Kremer
2. Cristy Shirley
3. Renee Grimsrud
4. Nicole Forrester
5. Priscilla Bake

Masters Over 45
1. Erika Bolliger
2. Cindy Wester
3. Kristine Kipp

Masters Over 50
1. Marchand Bozarth
2. Carrie Heer
3. Cindy Wester
4. Sheri Acheson
5. Kristine Kipp
6. Vassilia Young
7. Annette Long

Masters Over 60
1. Annette Long

BIKINI

Overall Winner
Georganna Dees
Class A
1. Anastasiia Williams
2. Paige Hoy
3. Tristen Stroupe
4. Christa Cranmore
5. Danielle Nielsen

Class B
1. Christina Nelson
2. Jessica Davenport
3. Richelle Williams
4. Noelle Hill
5. Nicole Starcevich

Class C
1. Shea Westre
2. Brittany Engle
3. Shandell Bussler
4. Jaci Juarez
5. Karen Youngstrom
6. Andrea Raulston
7. Elina Bishop
8. Kara Burgess
9. Kayla Schelle

Class D
1. Georganna Dees
2. Stephanie Caywood
3. Katie Hanson
4. Christine Andrews
5. Chafaye Urick
6. Margarita Ortiz‐Garibay
7. Nishee Picken
8. Julie Brown
9. Samantha March

Class E
1. Sadie Sukut
2. Ciara Wallace
3. Sarra Arras
4. Amber DeMott
5. Taylor Riggles
6. Shaun Johnson
7. Lisa Monroe
8. Anna Geist
9. Kathryn Holden
10. Brandi Adaszewski
11. Whitnie Huff
12. Kendyl Granger

Class F
1. Laura Thompson
2. Brittany Brown
3. Ashley Newell
4. Rebecca Olson
5. Kylie Fetsch
6. Maye West
7. Rusti Harrigfeld
8. Nicole Madden
9. Kristi Allinson
10. Kelsey Garza

Novice Class A
1. Christina Nelson
2. Richelle Williams
3. Jessica Davenport
4. Tristen Stroupe
5. Paige Hoy
6. Noelle Hill
7. Christa Cranmore
8. Katherine Northup

Novice Class B
1. Brittany Engle
2. Shea Westre
3. Katie Hanson
4. Christine Andrews
5. Shandell Bussler
6. Nishee Picken
7. Elina Bishop
8. Julie Brown
9. Brandi Adaszewski
10. Kathryn Holden

Novice Class C
1. Sadie Sukut
2. Laura Thompson
3. Ciara Wallace
4. Brittany Brown
5. Ashley Newell
6. Kristi Allinson
7. Whitnie Huff
8. Chris Burt‐Schwartzman

True Novice Class A
1. Shea Westre
2. Paige Hoy
3. Michelle Barney
4. Leah Sloan
5. Karen Youngstrom
6. Nicole Starcevich
7. Danielle Nielsen
8. Leslie Poppema

True Novice Class B
1. Sadie Sukut
2. Ciara Wallace
3. Amber DeMott
4. Taylor Riggles
5. Lyndsey Nelson
6. Maye West
7. Rebecca Olson
8. Debbie Stevens

Masters Over 35
1. Shaun Johnson
2. Lyndsey Nelson
3. Lisa Monroe
4. Kara Burgess
5. Leah Sloan
6. Anna Geist
7. Andrea Raulston
8. Elina Bishop

Masters Over 40
1. Michelle Barney
2. Marchand Bozarth

Masters Over 45
1. Marchand Bozarth
2. Kathryn Henderson
3. Karen Youngstrom
4. Jerri Henry
5. Stephanie Breck
6. Chris Burt‐Schwartzman

Masters Over 50
1. Marchand Bozarth
2. Kathryn Henderson
3. Debbie Stevens
4. Leslie Poppema

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Cody Gollihugh
Class A
1. Jeremy Marcotte
2. Jason Howard
3. Samuel Austin

Class B
1. Cody Gollihugh
2. Taylor Emmett
3. Jake Schroeder
4. Matthew Bundy
5. Zach Westre
6. Garrett Scofield
7. Keith Wectawski
8. Justin Aslett
9. Matt Ehnes
10. Mark Andrusevich
11. Jeremy Warwood
12. John Laughery

Class C
1. Austin Siebler
2. Jake Deshner
3. Jake McKinney
4. Stephen Dexter
5. Tyler Eisenbeiss
6. Eli Bernard
7. Richard Mathern

Junior
1. Bridger Szymoniak
2. Mark Andrusevich
3. Jason Hayes
4. Kole Ketterling
5. Hunter Allen

Novice
1. Zach Westre
2. Stephen Dexter
3. Damian Forrester

True Novice Class A
1. Cody Gollihugh
2. Jason Howard
3. Bridger Szymoniak
4. Kole Ketterling
5. Damian Forrester
6. Thomas Netzley

True Novice Class B
1. Jake McKinney
2. Stephen Dexter
3. Jason Hayes
4. Tyler Iverson
5. James Gillespie
6. Matt Ehnes

Masters Over 35
1. Jason Howard
2. Jason Kennedy

Masters Over 40
1. Cecil Del Rosario
2. Ray Pacatte
3. Damian Forrester
4. John Laughery

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Landen Faulk
Class A
1. Kyle Davis
2. Jeremy Marcotte
3. Timothy Sanne

Class B
1. Landen Faulk
2. Sulaiman Alqadhi
3. Taylor Emmett
4. Jake Schroeder
5. Matthew Bundy
6. Thomas Austin
7. Garreth Anderson
8. Joe Burtell

Class C
1. Alex van Garderen
2. Jake Deshner
3. Trevor Gilskey
4. Ryan Heidema
5. Michael Gangemi
6. Mikey Denison

Junior
1. Cody Warner
2. Hunter Allen

Novice
1. Cody Warner
2. Michael Gangemi

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Amie Garner
2. Carrie Heer
3. Emily Knowles
4. Darryan Gonzales

Masters Over 35
1. Amie Garner
2. Emily Knowles
3. Carrie Heer