2018 NPC Body BE 1

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Blake Taylor
Super Heavyweight
1. Wayne Hendley

Heavyweight
1. Scott Usry
2. Melvin Keyer

Light Heavyweight
1. Blake Taylor
2. Troy Smith
3. Travis Brannon
4. Courtney Reaves
5. Larry Hood

Middleweight
1. Joel Capa
2. Jim McCraney

Welterweight
1. Justin Cammarota

Mr Dothan
1. Joel Capa
2. Wayne Hendley
3. Jim McCraney
4. John Campbell

Novice Heavyweight
1. Travis Brannon

Novice Middleweight
1. John Campbell
2. James Killingsworth

True Novice Heavyweight
1. Travis Brannon
2. Michael Wooten
3. John Campbell

True Novice Lightweight
1. James Killingsworth

Bantamweight
1. Josh Howard

Masters Over 35
1. Courtney Reaves
2. Larry Hood

Masters Over 40 Heavyweight
1. Troy Smith
2. Michael Wooten
3. Melvin Keyer

Masters Over 40 Lightweight
1. Jim McCraney

Masters Over 50
1. Wayne Hendley
2. Jim McCraney
3. James Killingsworth
4. Larry Hood

Masters Over 60
1. Larry Hood

FIGURE

Overall Winner
Kyndall Webster
Class B
1. Kyndall Webster
2. LeAngela Jones

Class C
1. Melissa Heller
2. Cyndy Carroll
3. Cassandra Mcpeck

Class D
1. Mandy Bannister
2. Trenesha Jones

Ms Dothan
1. Monica Gordim
2. Trenesha Jones
3. Jessica White

Novice
1. Kyndall Webster
2. Mandy Bannister
3. LeAngela Jones
4. Monica Gordim
5. Melissa Heller
6. Trenesha Jones
7. Jessica White
8. Cassandra Mcpeck

True Novice
1. Kyndall Webster
2. Melissa Heller
3. Monica Gordim
4. Heidy Velasquez
5. Jessica White
6. Cassandra Mcpeck

Uniform
1. LeAngela Jones
2. Cassandra Mcpeck

Masters over 40
1. LeAngela Jones

Masters Over 50
1. Cyndy Carroll

BIKINI

Overall Winner
Hayden Rosenkoetter
Class A
1. Lana Jones
2. Alisha White

Class B
1. Nikki Moorehead

Class C
1. Hayden Rosenkoetter
2. Brittany Welch
3. Cassey Knapp

Class D
1. Kristin Egslinger
2. Gina Ortiz
3. Mandy Bannister
4. Shawanna Johnson

Collegiate
1. Gina Ortiz
2. Alisha White

Ms Dothan
1. Hayden Rosenkoetter
2. Shawanna Johnson

Novice
1. Gina Ortiz
2. Alisha White
3. Mandy Bannister
4. Shawanna Johnson
5. Beth Redmond

True Novice
1. Kristin Egslinger
2. Mandy Bannister
3. Brittany Welch
4. Nikki Moorehead
5. Cassie Edwards
6. Cindy Touchstone

Masters Over 35
1. Beth Redmond

Masters Over 40
1. Beth Redmond

Masters Over 50
1. Cindy Touchstone

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
James Johnson
Class A
1. Ivan Madarang
2. Ronnie Dingal

Class B
1. James Johnson
2. Edet Martin
3. Daniel Stevens

Mr Dothan
1. Jaquan Provens
2. Josh Howard

Novice
1. James Johnson
2. Brett Robinson
3. Eric Hudson

True Novice
1. James Johnson
2. Jaquan Provens
3. Daniel Stevens
4. Josh Howard

Uniform
1. Edet Martin

Masters Over 35
1. Brett Robinson
2. Ronnie Dingal
3. Eric Hudson

Masters Over 40
1. James Johnson
2. Brett Robinson
3. Ronnie Dingal
4. Randall Cooper
5. Eric Hudson

Masters Over 50
1. Randall Cooper
2. Mark Burnett

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Justin Cammarota
Class A
1. Justin Cammarota
2. Ivan Madarang

Class B
1. Jacob Berry
2. Edet Martin

Class C
1. Jaquan Provens
2. Kevin Johnson
3. Keith Cathey
4. Cleveland James

Mr Dothan
1. Michael Wooten
2. Jacob Berry
3. James Rhodes

Novice
1. Michael Wooten
2. Kevin Johnson
3. James Rhodes
4. Cleveland James

True Novice
1. Kevin Johnson

Uniform
1. James Rhodes

Masters Over 35
1. Jacob Berry
2. Kevin Johnson
3. Brian Jordan
4. Cleveland James

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Cindy Ingram

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Cindy Ingram
2. Karen Johnson
3. Cindy Ingram
4. Karen Johnson

Ms Dothan
1. Cindy Ingram
2. Monica Gordim
3. Trenesha Jones

Novice
1. Karen Johnson

True Novice
1. Karen Johnson