2018 NPC Dennis James Classic

Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Jamie Bernau
Heavyweight
1. Jamie Bernau
2. Christopher Brening
3. Ryan Rencehausen

Light Heavyweight
1. Michael Barabas
2. Charles House
3. Ryan Rodriguez

Middleweight
1. Art Cordova
2. David Aceves

Novice Heavyweight
1. Ryan Rencehausen

Novice Lightweight
1. Art Cordova
2. David Aceves

FIGURE

Overall Winner
Layla Vossouhi
Class A
1. Layla Vossouhi
2. Tara Woodberry
3. Katey Mackin

Class B
1. Erika Stiller
2. Jessica Lynn
3. Donna Langley

Class C
1. Courtney Newhall-Caballero
2. Rebecca Butler

Novice
1. Erika Stiller
2. Katey Mackin
3. Donna Langley
4. Crystal Griffin

Masters Over 35
1. Tara Woodberry
2. Jessica Lynn
3. Sochi Reataza
4. Donna Langley
5. Rebecca Butler

Masters Over 45
1. Rebecca Butler

BIKINI

Overall Winner
Carmen Dicu
Class A
1. Diana Kung
2. Tiffany Ybarra
3. Lindsay Williamson
4. Nikki Pallozzi
5. Kelly Trewhella

Class B
1. Carrie Lawler
2. Courtney Bailey
3. Georgiana Salagean
4. LeKenya Marie
5. Shai Dunseath
6. Julianne Garden
7. Veronica Lucero
8. Jessica Pereida

Class C
1. Amy Johnson
2. Rebecca Raney
3. Hannah Crosby
4. Miriam Cota
5. Aubrey Funke
6. Christina Silva
6. Jennifer Tipton
7. Stephanie Bernau
8. Ellie Gubernick
9. Kelly Bugbee
10. Adrianna Lozoya
11. Lindsey Lehr
Erika Stiller

Class D
1. Carmen Dicu
2. Simone Knight
3. Jameca Hall
4. Emma Doty
5. Laura Montes
6. Lisa Breitwieser Cutshall
7. Eileen Devlin
8. Savannah Lance

Class E
1. Rachael Reid
2. Kristine Santiago
3. Janea Zavala
4. Jenna Hubbard
5. Emme Burg
6. Heather Haman
7. Sabrina Gow

Class F
1. Brenna McGowan
2. Kristen Lieberman
3. Chelsea Stonestreet
4. Lauren Henry
5. Maxym Borrell
6. Courtney Cahill

Novice Class A
1. Rebecca Raney
2. Hannah Crosby
3. Aubrey Funke
4. Alexandra Garcia
5. Julianne Garden
6. Ellie Gubernick
7. Tiffany Ybarra
8. Shai Dunseath
9. Brittany Helvik
10. Lindsay Williamson
11. Lindsey Lehr
12. Jessica Pereida
13. Kelly Trewhella
Beth Moore
Erika Stiller

Novice Class B
1. Emma Doty
2. Laura Montes
3. Heather Haman
4. Jenna Hubbard
5. Savannah Lance
6. Eileen Devlin

Novice Class C
1. Brenna McGowan
2. Kristine Santiago
3. Lauren Henry
4. Chelsea Stonestreet
5. Emme Burg
6. Sabrina Gow
7. Crystal Maylone

Masters Over 35 Class A
1. Georgiana Salagean
2. Jennifer Tipton
3. Kelly Bugbee
4. Ellie Gubernick
5. Lisa Breitwieser Cutshall
6. Jodi Claver
7. Lisa Rodriguez
8. Nikki Pallozzi
9. Beth Moore
10. Kelly Trewhella

Masters Over 35 Class B
1. Janea Zavala
2. Emme Burg
3. Courtney Cahill
4. Deanna Berens
5. Crystal Maylone

Masters Over 45
1. Beth Moore
2. Sabrina Gow
3. Deanna Berens

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jimmie Stewart
Class A
1. Steven Pham
2. Rudy Banuelos
3. Robert Clarfield

Class B
1. Andrew Valdez

Class C
1. Mckenneth Woodberry
2. Edgar Febres

Class D
1. Jimmie Stewart
2. Ryan Rodriguez
3. Kenneth Smith
4. Leo Aljumaili
5. James Gow

Class E
1. Jeffrey Sanchez

Class F
1. Terrance Words
2. Bennie Pospishel

Novice Class A
1. Dominic Carranza
2. Rudy Banuelos
3. Robert Clarfield

Novice Class B
1. Ryan Rodriguez
2. Jeffrey Sanchez
3. Bennie Pospishel
4. Leo Aljumaili
5. Edgar Febres
6. James Gow
7. Jared Larsen

Masters Over 35
1. Mckenneth Woodberry
2. Keith Mayberry

Masters Over 45
1. James Gow
2. Robert Clarfield

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Mitch Muller
Class A
1. Jovani Giron
2. Samuel Carey
3. Nathan Trujillo

Class B
1. Mitch Muller
2. Alexander Malinovskiy
3. Matt Gladding
4. Ryan Rodriguez
5. Jaime Sinohui
6. Kyle Hoffman
7. Hollywood Yates

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Vivianna McAuliffe
2. Katey Mackin