2018 NPC Eastern Seaboard Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Philip Williams
Super Heavyweight
1. Roderick Johnson

Heavyweight
1. Philip Williams

Light Heavyweight
1. Timothy Runyon

Middleweight
1. Miguel Dominguez
2. Roy Michael Byrd

Novice
1. John Welch

Masters Over 40
1. John Welch
2. Roy Michael Byrd

Masters Over 50
1. Timothy Runyon

Masters Over 70
1. Michael Szikman

FIGURE

Overall Winner
Shontele Poindexter
Class A
1. Shontele Poindexter
2. Lorna DeShay

Class B
1. Wally Gravett

Class C
1. Mallory Johnson
2. Mary Areh

True Novice
1. Marguerite Eulin

Masters Over 35
1. Shontele Poindexter
2. Lorna DeShay

Masters Over 45
1. Wally Gravett
2. Lorna DeShay

Masters Over 50
1. Marguerite Eulin
2. Mary Areh

BIKINI

Overall Winner
Brandie Edwards
Class A
1. Krizia Nicole Diya

Class B
2. Porcha Elliott

Class C
1. Katie Marshall

Class D
1. Meechka Marcelin
2. Laura Kelly
3. Holly Lawter
4. Alysia Noble
5. Toneisha Fair

Class E
1. Brandie Edwards
2. Belinda Robinson

Class F
1. Stephanie Larson
2. Tiffany Wilson
3. Teresa Kuhn

Novice Class A
1. Hannah Subrin

Novice Class B
1. Amanda Hawk

Novice Class C
1. Toneisha Fair

Novice Class D
1. Danielle Thomas
2. Vanessa Deriso

True Novice Class A
1. Porcha Elliott
2. Sharon Gray
3. Hannah Subrin

True Novice Class B
1. Amanda Hawk

True Novice Class C
1. Supriya Sharma
2. Alysia Noble
3. Farrah Powell
4. Lissy Guerrero

True Novice Class D
1. Demetria Johnson
2. Danielle Thomas
3. Mina Ogbonga

Masters Over 35
1. Brandie Edwards

Masters Over 40
1. Dietre Ffrench
2. Demetria Johnson
3. Danielle Thomas
4. Vanessa Deriso
5. Farrah Powell
6. Lissy Guerrero

Masters Over 45
1. Lisa Kibler
2. Vanessa Deriso

Masters Over 50
1. Sharon Gray

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
DeMarkers Hall
Class C
1. DeMarkers Hall
2. Adam Lee
3. Willie Coggins

Class D
1. Mario Hernandez Driggs
2. Hieu Phan
3. Antonio Strickland
4. Quesi Beaton
5. Landon John Rush
6. Umar Sayyad
7. Donkor Hardie

Class F
1. Travis McClendon
2. Austin Meyer

Novice Class B
1. Sam Worley

Novice Class D
1. Brett Brown
2. Mario Hernandez Driggs

Teen
1. Louis Hall

True Novice Class B
1. Sam Worley

True Novice Class C
1. Hieu Phan
2. Willie Coggins
3. Scott Slonaker

Masters Over 35
1. DeMarkers Hall
2. Travis McClendon
3. Quesi Beaton
4. Craig Long

Masters Over 40
1. Sohn Collum
2. Craig Long

Masters Over 45
1. William David Fisher

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Philip Williams
Class A
1. Miguel Dominguez
2. Michael Anthony Harris
3. Jake Walker
4. Semaun Chhe

Class B
1. Ricardo Martinez
2. Marlyn Banks
3. John Jackson
4. Tibi Thomas

Class C
1. Izunna Enyinnah
2. Melvin Moore

Class D
1. Philip Williams
2. Heath Anthony Evans

Novice Class A
1. Ming Lee

Novice Class B
1. Tibi Thomas
2. John Jackson

Novice Class C
1. Melvin Moore

Teen
1. Ming Lee

True Novice
1. Ming Lee
2. Semaun Chhe
3. Abraham Kim

Masters Over 35
1. Ricardo Martinez
2. Michael Anthony Harris
3. Melvin Moore

Masters Over 40
1. Peter Bridges
2. Melvin Moore

Masters Over 45
1. Melvin Moore

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jennifer Coleman
Class A
1. Jennifer Coleman

Class C
1. Nadege Raymond

Masters Over 40
1. Nadege Raymond