2018 NPC First Callout Championships

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Arturo Mendez
Super Heavyweight
1. James Bivens

Heavyweight
1. Arturo Mendez
2. Matt Ryan
3. Raul Avenado
4. Oscar Juarez
5. Michael Hartzell

Light Heavyweight
1. Ivan Bucher
2. Raul Garcia Fernandez
3. Alfred Monger
4. Ivan Gil
5. Eric Goldfarb
6. Diego DeLeon
7. Pedro Salas

Middleweight
1. Juan Soto
2. Richard Silverberg

Novice
1. Matt Ryan
2. Juan Soto

Masters Over 35
1. Arturo Mendez
2. Alfred Monger
3. Matt Ryan
4. Oscar Juarez
5. Arturo Leon
6. Pedro Salas

Masters Over 40
1. Ivan Bucher
2. Raul Garcia Fernandez
3. Eric Goldfarb
4. Matt Ryan
5. Raul Avenado
6. Diego DeLeon
7. Oscar Juarez
8. Michael Hartzell
9. Ray Zuniga

Masters Over 50
1. James Bivens
2. Richard Silverberg

FIGURE

Class A
1. Alejandra Falcone
2. Marta Gallegos
3. Samantha Lane
4. Cecelia Gonzalez

Novice Class A
1. Samantha Lane
2. Cecelia Gonzalez

True Novice
1. Samantha Lane
2. Marcela Oliveira
3. Maria Gullen

Masters Over 35
1. Alejandra Falcone
2. Maria Gullen

Masters Over 40
1. Samantha Lane

BIKINI

Overall Winner
Haniset Valdes
Class A
1. Carolina Imery
2. Jeanette Navarette
3. Yoidisley Navarro
4. Isabella Trapp

Class B
1. Haniset Valdes
2. Adriana Sandoval
3. Marina Rymar

Class C
1. Rebecca Rhew
2. Marisa Kooima
3. Johanna Cataldi
4. Melissa DaSilva
5. Philomena Andress
6. Carolina Bruzzone

Class D
1. Claudia Jay Garcia
2. Laura Slater
3. Nicky Flieites
4. Ana Berries
5. Kassidy Peacock
6. Melissa Feijoo
7. Viktoria Telek

Class E
1. Rebecca Reinhardt
2. Lyndsay Huckabee

Class F
1. Marcela Oliveira
2. Estrella Pereira
3. Yolanda Marion

Novice Class A
1. Carolina Imery
2. Yoidisley Navarro

Novice Class B
1. Rebecca Rhew
2. Marisa Kooima
3. Johanna Cataldi
4. Melissa DaSilva
5. Philomena Andress
6. Carolina Bruzzone

Novice Class C
1. Claudia Jay Garcia
2. Ana Berries
3. Rebecca Reinhardt
4. Kassidy Peacock
5. Viktoria Telek

Novice Class D
1. Lyndsay Huckabee
2. Yolanda Marion

True Novice Class A
1. Carolina Imery

True Novice Class B
1. Rebecca Rhew
2. Melissa DaSilva
3. Philomena Andress
4. Carolina Bruzzone

True Novice Class C
1. Ana Berries
2. Rebecca Reinhardt
3. Viktoria Telek

True Novice Class D
1. Marcela Oliveira

Masters Over 35
1. Myesha Rodgers
2. Claudia Jay Garcia
3. Laura Slater
4. Carolina Imery
5. Rebecca Rhew
6. Sophia Theatre
7. Marisa Kooima
8. Viktoria Telek

Masters Over 40
1. Myesha Rodgers
2. Claudia Jay Garcia
3. Carolina Imery
4. Sophia Theatre
5. Johanna Cataldi
6. Estrella Pereira
7. Melissa Feijoo
8. Carolina Bruzzone
9. Yolanda Marion

Masters Over 45
1. Sophia Theatre
2. Isabella Trapp
3. Melissa Feijoo

Masters Over 50
1. Jeanette Navarette
2. Isabella Trapp
3. Ruth Fortu

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Lenden Youmans
Class A
1. Cornelio Sorveno
2. Keith Cooper

Class B
1. David San Juan
2. Ivan Bucher
3. Scott Carter

Class C
1. Lenden Youmans
2. Jordan Polite
3. Carlos D'Empaire
4. Mike Gore
5. Yariel Herrera
6. Francisco Franco
7. Gary Jnofinn

Class D
1. Irving Steele
2. Calvin Masters
3. Joshua Cuellar
4. Jeremy Perkins
5. Fellipe DaSilva
6. Anthony Mills

Novice Class A
1. David San Juan
2. Keith Cooper

Novice Class B
1. Mike Gore
2. Yariel Herrera
3. Augusto Losada
4. Gary Jnofinn

Novice Class C
1. Joshua Cuellar
2. Jeremy Perkins

True Novice
1. David San Juan
2. Joshua Cuellar

Masters Over 35
1. Carlos D'Empaire
2. Augusto Losada
3. Francisco Franco
4. Jeremy Perkins
5. Scott Carter

Masters Over 40
1. Calvin Masters
2. Ivan Bucher
3. Scott Carter
4. Johnny Olson
5. John Lawson
6. Saul Tena

Masters Over 50
1. Johnny Olson
2. Andy Fields
3. Keith Cooper
4. Anthony Mills

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Arturo Mendez
Class A
1. Richard Pedraza

Class B
1. Luis Vazque
2. Lenden Youmans
3. Ivan Gil
4. Alfred Monger
5. Diego DeLeon
6. Francisco Franco
7. David Wanliss

Class C
1. Arturo Mendez
2. Ken Roos
3. Romario Henry
4. Cristian Jaramillo
5. Michael Hartzell
6. Fellipe DaSilva
7. Benson Dorvil
8. Pedro Salas
9. Anthony Mills

Novice Class A
1. Alfred Monger

Novice Class B
1. Ken Roos
2. Cristian Jaramillo
3. Jason Kuno

True Novice
1. Romario Henry
2. Oscar Juarez
3. Andy Fields

Masters Over 40
1. Diego DeLeon
2. Oscar Juarez
3. Luis Luna

Masters Over 50
1. Anthony Mills

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Marta Gallegos
Class A
1. Marta Gallegos
2. Cecelia Gonzalez

Novice
1. Marta Gallegos
2. Cecelia Gonzalez

Masters Over 35
1. Marta Gallegos