2018 NPC Flint/Mid Michigan Championships

NPC
Years: 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Caleb Hampton
Grandmasters
1. Richard Moore
2. Bill Krajewski
3. Fred Kurcsis

Light Heavyweight
1. Rob Cooper
2. Rodney Birchmeier

Middleweight
1. Caleb Hampton
2. Khoi Le
3. Greg Burditt
4. Rawad Abou-Ezzeddine
5. Mike Sentz
6. Jessie Garcia

Novice
1. Caleb Hampton
2. Rawad Abou-Ezzeddine
3. Jessie Garcia

True Novice
1. Greg Burditt
2. Rawad Abou-Ezzeddine
3. Calvin Mires
4. Mike Sentz
5. Matthew Gabrielson
6. Bill Krajewski

Masters
1. Rob Cooper
2. Greg Burditt
3. Jessie Garcia
4. David Irby

FIGURE

Overall Winner
Tara Melissa Way
Class A
1. Lindsay VenHuizen
2. Lynette Bonney
3. Kasha Osborn

Class B
1. Tara Melissa Way
2. Tiara Thomas
3. Michelle Kuan

Grandmasters
1. Tara Melissa Way

Novice
1. Lindsay VenHuizen
2. Lynette Bonney
3. Kasha Osborn

True Novice
1. Tiara Thomas

Masters
1. Tara Melissa Way
2. Melissa Booker
3. Lynette Bonney
4. Kasha Osborn

BIKINI

Overall Winner
Kimberly Burciaga
Class A
1. Ashlyn Sharp
2. Ann Marie Wakula
3. Jo-Lynn Castillo
4. Jennifer Green
5. Elizabeth Zaborowski
6. Vanessa Forrest
7. Brittany Bjornholm
8. Jade Gartee
9. Sandra Lambert
10. Ashley Verbeke
11. Jasmine Kraft

Class B
1. Kimberly Burciaga
2. Amy McCarthy
3. Heather Blystone
4. Paige Kinneberg
5. Wioletta Parker
6. Allison Bell
7. Tiffany Tyler
8. Alyssa Krueger
9. Michelle Carriere
10. Chelane Washington

Class C
1. Jessica Morganroth
2. Amy Diener
3. Amber Taylor
4. Kayla Lowery
5. Christina Booher
6. Charity Hensley

Grandmasters Class A
1. Vanessa Forrest
2. Veda Wilson
3. Terri Taylor
4. Sheri Bray

Grandmasters Class B
1. Kimberly Burciaga
2. Amy McCarthy
3. Lindsay Sitarski
4. Christina Belling
5. Amy Diener
6. Jessica Mauney
7. Deanna Turner

Novice Class A
1. Jo-Lynn Castillo
2. Jennifer Green
3. Elizabeth Zaborowski
4. Vanessa Forrest
5. Veda Wilson
6. Daniela Hernandez
7. Jade Gartee
8. Brittany Bjornholm
9. Sandra Lambert
10. Terri Taylor

Novice Class B
1. Jessica Morganroth
2. Heather Blystone
3. Paige Kinneberg
4. Wioletta Parker
5. Lindsay Sitarski
6. Amy Diener
7. Alyssa Krueger
8. Ashley O'Brien
9. Tiffany Tyler
10. Michelle Carriere
11. Christina Booher
12. Chelane Washington

True Novice Class A
1. Jennifer Green
2. Veda Wilson
3. Elizabeth Zaborowski
4. Erica Jensen
5. Daniela Hernandez
6. Brittany Bjornholm
7. Jasmine Kraft
8. Terri Taylor

True Novice Class B
1. Jessica Morganroth
2. Paige Kinneberg
3. Wioletta Parker
4. Dominique Williams
5. Lindsay Sitarski
6. Amy Diener
7. Michelle Carriere
8. Tiffany Tyler
9. Jessica Mauney
10. Amber Taylor
11. Ashley O'Brien
12. Alyssa Krueger
13. Charity Hensley
14. Melissa Nagle
15. Deanna Turner

Masters Class A
1. Ann Marie Wakula
2. Vanessa Forrest
3. Veda Wilson
4. Jennifer Green
5. Jo-Lynn Castillo
6. Terri Taylor

Masters Class B
1. Amy McCarthy
2. Wioletta Parker
3. Lindsay Sitarski
4. Ashley O'Brien
5. Jessica Mauney
6. Amber Taylor

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
A.J. Walczak
Class A
1. Nason Glenn
2. Mohammed Alkhalil
3. Paul Deskiewicz
4. Ulises Rubio
5. Sam Cammenga
6. Dewoyne Gray

Class B
1. A.J. Walczak
2. Cody Osborne
3. Frank Rinaldi
4. Marc Charles
5. Ali Albkari
6. Mohammed (Moh) Sanni
7. Ahmed Alobaidan
8. Kyle Wheeler
9. Nazar Scott
10. Alex Sullivan
11. Sean Carpenter
12. Mohammed Alhawas
13. Brian Yu

Class C
1. Brayden Starr
2. Steve Hudson
3. Andrew Babinchak
4. Argene Miracle

Grandmasters
1. Martin Mann

Novice Class A
1. Mohammed Alkhalil
2. Marc Charles
3. Ali Albkari
4. Paul Deskiewicz
5. Alex Sullivan
6. Mohammed Alhawas

Novice Class B
1. A.J. Walczak
2. Brayden Starr
3. Argene Miracle
4. Sean Carpenter
5. Blake Harris
6. Konlan Paul
7. Anthony Richardson

Teen
1. Sam Cammenga

True Novice Class A
1. Ali Albkari
2. Paul Deskiewicz
3. Alex Sullivan
4. Brian O'Toole
5. Tyler Gold
6. Sam Cammenga

True Novice Class B
1. A.J. Walczak
2. Frank Rinaldi
3. Ahmed Alobaidan
4. Steve Hudson
5. Andrew Babinchak
6. Mohammed (Moh) Sanni
7. Kyle Wheeler
8. Argene Miracle
9. Blake Harris
10. Derek Adams
11. Anthony Richardson

Masters
1. A.J. Walczak
2. Nason Glenn
3. Mohammed (Moh) Sanni
4. Dewoyne Gray

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Caleb Hampton
Class A
1. Caleb Hampton
2. Jessie Garcia

Class B
1. Nazar Scott
2. Caleb Whitehorn
3. Kyle Wheeler
4. Boez Householder

Class C
1. Rodney Birchmeier
2. Kevin Techlin
3. Konlan Paul
4. Alec Hakes
5. Chris Monville

Grandmasters
1. Chris Monville

Novice
1. Dakota LaPorte
2. Jessie Garcia
3. Alec Hakes
4. Konlan Paul

True Novice
1. Greg Burditt
2. Kevin Techlin
3. Travis Dadow
4. Tyler Rohn
5. Chris Monville
6. Boez Householder
7. Matthew McNaughton

Masters
1. Greg Burditt
2. Jessie Garcia

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Janelle Zielinski
2. Melissa Booker

Masters
1. Melissa Booker