2018 NPC Florida Gold Cup

NPC
Years: 2018 2017 2015

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Jon Marks
Heavyweight
1. Jon Marks
2. Frank Mannarino
3. John Lopez
4. Derek Natcher
5. Alexander Silin
6. Jason Marlin
7. Geremy Satcher 
8. William Morrell

Light Heavyweight
1. Ray Winn
2. Haytham Ayyad
3. Raul Romero Garcia
4. Samir Chao
5. Oscar Juarez
6. Anthony Eliopulos 
7. Luis Mendieta Rojas 

Middleweight
1. Sealy Cruz
2. William Collins 
3. David Calafell
4. Evandro Souza
5. Erik Rubio

Novice
1. Alexander Silin
2. William Collins 
3. Evandro Souza
4. Erik Rubio

Masters Over 35
1. John Lopez
2. Oscar Juarez
3. David Calafell

Masters Over 40
1. Raul Romero Garcia
2. Oscar Juarez
3. William Morrell

Masters Over 50
1. Keith Grieser
2. Anthony Eliopulos 

Masters Over 60
1. Keith Grieser

FIGURE

Overall Winner
Rachel Shoemake
Class A
1. Rachel Shoemake
2. Carla Desormot 

Class B
1. Ana Melissa Cardenas
2. Paula Martinelli 
3. Nicole Sweigart

Class C
1. Hailey Phillips 
2. Alecia Hayles
3. Karina Marval
4. Barbara Hall

Class D
1. Kristina Rivas 
2. Christian Stephens
3. Schnell Tonge
4. Jasmine Pitts

Novice
1. Kristina Rivas 
2. Alecia Hayles
3. Karina Marval
4. Carla Desormot 
5. Schnell Tonge
6. Jasmine Pitts
7. Nicole Sweigart

Teen
1. Gigi Gianna Baldizzi

Masters Over 35
1. Christian Stephens
2. Carla Desormot 
3. Schnell Tonge
4. Nicole Sweigart

Masters Over 40
1. Kristina Rivas 
2. Karina Marval
3. Carla Desormot 
4. Paula Martinelli 
5. Barbara Hall

Masters Over 50
1. Barbara Hall

Masters Over 60
1. Anne M. Grbac

BIKINI

Overall Winner
Nadia Szymanowicz
Class A
1. Maria Pichardo 
2. Lena Panin
3. Robin Mata 
4. Rebecca Velasquez
5. Lucy Baron

Class B
1. Tashana Coleman
2. Elena Cristina Spinu
3. Jannis Reyes

Class C
1. Tia Banks
2. Kenni Walker 
3. Viktoria Baula
4. Laura Cuesta Roberts
5. Emily Hodge 
6. Jan Tomkins
7. Heidi Laquerre
8. Bedita Ceron

Class D
1. Nadia Szymanowicz
2. Brandi Lewis 
3. Taylor Crowell
4. Holly Andronicescu
5. Bridget Nagy
6. Jenna Burns

Class E
1. Judian Winston
2. Brittany Loflin
3. Cheryl Sweeney
4. Cathleen Greene
5. Lauren Kersten 
6. Candice Mumma 
7. Avary Mister 

Class F
1. Amber Foster
2. Tori Wingate 
3. C Sims
4. Adrienne Grand 
5. Jessy Touron

Novice Class A
1. Tia Banks
2. Maria Pichardo 
3. Lena Panin
4. Tashana Coleman
5. Elena Cristina Spinu
6. Kenni Walker 
7. Bedita Ceron
8. Laura Cuesta Roberts
9. Robin Mata 
10. Rebecca Velasquez
11. Heidi Laquerre
12. Jill Ragozzino

Novice Class B
1. Brandi Lewis 
2. Judian Winston
3. Amber Foster
4. Candice Mumma 
5. Taylor Crowell
6. Tori Wingate 
7. C Sims
8. Emily Hodge 
9. Olga Luna
10. Bridget Nagy
11. Jenna Burns
12. Adrienne Grand 
13. Jessy Touron

Masters Over 35
1. Cheryl Sweeney
2. Viktoria Baula
3. Lauren Kersten 
4. Tashana Coleman
5. Elena Cristina Spinu
6. C Sims
7. Kenni Walker 
8. Jenna Burns
9. Jill Ragozzino
10. Heidi Laquerre

Masters Over 40
1. Allyson Luckner 
2. Mirella Stanfill
3. Jan Tomkins
4. Jannis Reyes
5. Gisele Papadakis
6. Olga Luna
7. Lisa Nazario
8. Bridget Nagy

Masters Over 50
1. Mirella Stanfill
2. Jan Tomkins
3. Gisele Papadakis
4. Lisa Nazario

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Lawrence Inman
Class A
1. Aldo Paredes 
2. Hamad Alhomoud
3. Zaed Abdulazii
4. Andrew Crane
5. Aron Brand

Class B
1. Lawrence Inman
2. Ikenna Amaliri
3. Chukwuebuka Emenike
4. Christian Fernandez
5. Antoine Brookes
6. Robert Dandrea
7. Eric Neal
8. Ibrahim Alkhalaifi
9. Tripp Taylor 
10. Jose Cabeza
11. Julio Marcano
12. Andres Mesa

Class C
1. Casey Holyfield 
2. Grayson Levy
3. Darius Bailey
4. Shane Anderson
5. Bryan Carmona 
6. David Swan
7. Jovany Avendano
8. John Lawson
9. Jorge Gonzales

Novice Class A
1. Aldo Paredes 
2. Zaed Abdulazii
3. Hamad Alhomoud
4. Andrew Crane
5. Andres Mesa

Novice Class B
1. Ikenna Amaliri
2. Grayson Levy
3. Chukwuebuka Emenike
4. Ibrahim Alkhalaifi
5. Darius Bailey
6. Jovany Avendano
7. Bryan Carmona 
8. Julio Marcano
9. Jose Cabeza
10. Troy Madriz

Masters Over 40
1. Fitty Smallz
2. Robert Dandrea
3. Eric Neal
4. Tripp Taylor 
5. Julio Marcano
6. John Lawson
7. Jorge Gonzales
8. Aron Brand
9. Alphonso McDowell

Masters Over 50
1. Fitty Smallz
2. Cornelius Hernandez
3. Sajouste Victor 
4. Jorge Gonzales
5. Alphonso McDowell

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Shane Anderson
Class A
1. Erik Rubio
2. Evandro Souza

Class B
1. Cornelius Hernandez
2. Anthony Eliopulos 

Class C
1. Shane Anderson
2. David Robinson 

Masters Over 35
1. Oscar Juarez
2. Cornelius Hernandez
3. David Robinson 

Masters Over 40
1. Fitty Smallz
2. Oscar Juarez
3. Cornelius Hernandez
4. David Robinson 

Masters Over 50
1. Fitty Smallz
2. Cornelius Hernandez
3. Anthony Eliopulos 
4. David Robinson 
5. Alphonso McDowell

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Candace Jackson 
Class A
1. Sarah Smith 
2. Megan Gamble
3. Josephina Monasterio

Class B
1. Candace Jackson 

Novice
1. Sarah Smith 
2. Megan Gamble

Teen
1. Gigi Gianna Baldizzi

Masters Over 35
1. Candace Jackson 

Masters Over 40
1. Josephina Monasterio