2018 NPC Florida State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Adrian Kendrick
Super Heavyweight
1. James Bivens
2. Alvin Abitz

Heavyweight
1. Adrian Kendrick
2. Sergio Fernandez

Light Heavyweight
1. Chris Schaub
2. Stacy Taylor
3. Matt Altheim

Middleweight
1. Matthew Ammann
2. Alexis Mendoza
3. Allen McWilliams

Welterweight
1. Joshua Montemayor
2. Eddie Mejias
3. Brett Wolf

Lightweight
1. Anthony Plaza
2. Carlos Rivera Morales

Masters Over 35
1. Matthew Ammann

Masters Over 40
1. Sergio Fernandez
2. Eddie Mejias
3. Jerry Nieves
4. Allen McWilliams

Masters Over 50
1. James Bivens
2. Steve French
3. Tim Harvey
4. Jerry Nieves
5. Allen McWilliams

Masters Over 60
1. Steven Bookstaber
2. Brett Wolf
3. Paul Genet
4. Carlos Rivera Morales
5. Roland Tiso

FIGURE

Overall Winner
Evonne Archer
Class A
1. Nicole Marie Font
2. Alejandra Fonseca-Trujillo
3. Marie Robertson
4. Shalane Chaco
5. Angelina Mangano
6. Shannon Knight

Class B
1. Evonne Archer

Class C
1. Cindy Baggelaar-Reyes
2. Kelly Lamb
3. Laura Medlin
4. Jamie Allenbaugh
5. Theresa Regan
6. Joanna Kelly

Novice
1. Shalane Chaco

Masters Over 35
1. Laura Medlin

Masters Over 40
1. Kelly Lamb
2. Angelina Mangano
3. Shannon Knight

Masters Over 50
1. Marie Robertson
2. Theresa Regan

BIKINI

Overall Winner
McKenzie Agate
Class A
1. McKenzie Agate
2. Liliane Lillo
3. Ana Laura Perez
4. Cristi Miranda
5. Zaraida Sanchez
6. Johanna Calcam
7. Shalane Chaco
8. Amber Bridges
9. Melanie Jackson
10. Gracyn Soto
11. Chiquita Nicole
12. Belen Treto
13. Lisa Tomarelli

Class B
1. Lyndsay King
2. Ililana Martila
3. Shereece Mitchell

Class C
1. Hannah Zellmer
2. Shannon Runge
3. Kimberly Necessary

Novice Class A
1. McKenzie Agate
2. Liliane Lillo
3. Anna Laura Perez
4. Cristi Miranda
5. Zaraida Sanchez
6. MaryBeth Lourcey
7. Johanna Calcam
8. Shalane Chaco
9. Amber Bridges
10. Belen Treto
11. Melanie Jackson
12. Lisa Tomarelli
13. Juanita Mejia

Novice Class B
1. Hannah Zellmer
2. Kimberly Necessary
3. Shereece Mitchell

Masters Over 35
1. Zaraida Sanchez
2. Shannon Runge
3. Shereece Mitchell

Masters Over 45
1. Lisa Tomarelli
2. Mirna Avila
3. Juanita Mejia
4. Kimberly Dolan

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jorge Rodriguez
Class A
1. Dalton Mauro
2. Jose Perez Barreto
3. Hector Calderon
4. Victor Molina
5. Andy Clark

Class B
1. Jorge Rodriguez
2. Geynor Olivares
3. Cody Painter
4. Reid Demyan
5. Shelby Green
6. Stetson Bowden
7. Joe Davenport
8. Joshua Rodriguez

Class C
1. Phillip Reed
2. Mario Perez
3. Clayton Bishop
4. Jeremy Jones
5. Tom Morey

Novice
1. Jose Nieves
2. Reid Demyan
3. Clayton Bishop
4. Jeremy Jones
5. Charlie Caruso
6. Joe Davenport
7. Joshua Rodriguez
8. Jose Melindez

Masters Over 35
1. Jorge Rodriguez
2. Jose Perez Barreto
3. Phillip Reed
4. Shelby Green
5. Jeremy Jones
6. Marco Velez
7. Joe Davenport
8. Tom Morey
9. Juan Pereira

Masters Over 45
1. Roman Inochovsky
2. Tom Morey

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Caleb Walker
Class A
1. Anthony Plaza
2. Hector Calderon

Class B
1. Jorge Rodriguez
2. Alexis Mendoza
3. Stacy Taylor
4. Stetson Bowden
5. Louis Marino

Class C
1. Caleb Walker
2. Jay Buchannan
3. Alvin Abitz
4. Francis House

Novice
1. Hector Calderon
2. Louis Marino

Masters
1. Jorge Rodriguez
2. Stacy Taylor
3. Steve French

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Cindy Baggelaar-Reyes
Class A
1. Marie Robertson

Class B
1. Cindy Baggelaar-Reyes
2. Jamie Allenbaugh