2018 NPC Grand Rapids Championships

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Marvin Elmore
Grandmasters
1. Marvin Elmore
2. Terry Walker
3. Rob Grissom
4. Arthur Marquez
5. Timothy Paull

Heavyweight
1. Darby O'Hara
2. Jeremiah Williams

Light Heavyweight
1. Marvin Elmore
2. Toufic Sareeini
3. Travis Dixon
4. Eric Reed
5. Michael Hilliard

Middleweight
1. Terry Walker

Welterweight
1. Anthony Bradley
2. Josiah Reed
3. Rene Aldape

Lightweight
1. Arthur Marquez

Novice Class A
1. Matthew Siegrist

Novice Class B
1. Toufic Sareeini

Teen
1. Matthew Siegrist

True Novice
1. Matthew Siegrist
2. Noah Junker
3. Richard Souders
4. Jacob Suski

Bantamweight
1. Noah Junker

Masters
1. Terry Walker
2. Augie Anselone
3. Travis Dixon
4. Arthur Marquez
5. Rene Aldape
6. Timothy Paull

FIGURE

Overall Winner
Christine Adibe
Class A
1. Christa Mathis
2. Noelle Russow
3. Heidi Dykstra
4. Carrie Holland
5. Rachel Babcock
6. Audrey Clark
7. Elizabeth Hatt
8. Christina Ryan
9. Medina Osmanagic
10. Erica Ursitti
11. Claire Herrera
12. Adriana Ball
13. Carolyn Kieft

Class B
1. Ellory Green
2. Megan Patrick
3. Abbigail Bracken
4. Danielle Baker
5. Melissa Meyer
6. Emma Bess
7. Kinsey Elliott
8. Katie Miller

Class C
1. Christine Adibe
2. Tara Beishuizen
3. Christine Deuling
4. Lindsey Murin
5. Stacey Beers
6. Makayla J Cragg
7. Cassie McFarland

Grandmasters
1. Dian Tracy
2. Kari Shane

Novice Class A
1. Rachel Babcock
2. Elizabeth Hatt
3. Carrie Holland
4. Erica Ursitti
5. Medina Osmanagic
6. Kortney Herman
7. Carolyn Kieft

Novice Class B
1. Ellory Green
2. Christine Deuling
3. Lindsey Murin
4. Danielle Baker
5. Melissa Meyer
6. Makayla J Cragg
7. Dian Tracy
8. Emma Bess
9. Kari Shane
10. Kinsey Elliott
11. Katie Miller

True Novice
1. Lauren Baker
2. Elizabeth Hatt
3. Carrie Holland
4. Dian Tracy
5. Makayla J Cragg
6. Erica Ursitti
7. Medina Osmanagic
8. Kari Shane
9. Kinsey Elliott
10. Adriana Ball
11. Katie Miller
12. Carolyn Kieft
13. Julie Gaylor

Masters
1. Tara Beishuizen
2. Noelle Russow
3. Stacey Beers
4. Abbigail Bracken
5. Elizabeth Hatt
6. Carrie Holland
7. Dian Tracy
8. Cassie McFarland
9. Kari Shane
10. Carolyn Kieft

BIKINI

Overall Winner
Natasha Amara Simpson
Class A
1. Natasha Amara Simpson
2. Taylor Sova
3. Migdalia Martinez
4. Claudia Medina
5. Staci Kruisenga
6. Nicole Derderian
7. June Sheperd
8. Erika Childress
9. Claire Herrera
10. Andrea Baird

Class B
1. Kara Trebish
2. Katy Mitchell
3. Casey Hessler
4. Ashley Paulson
5. Danielle Baker
6. Kaity Ward
7. Diana Huyser
8. Alexandra Brown
9. Holly Barber
10. Stacy Camp
11. Kristen Skinner

Class C
1. Andi Barger
2. Desiree Scoggin
3. Nicole Spagnuolo
4. Patricia Garber
5. Mattison Murphy
6. Cat Crites
7. Jenna Lammert
8. Sheila Noonan
9. Bethany Calhoun

Grandmasters
1. Linda Isley
2. Anastasia Wheeler
3. Kristen Skinner

Novice Class A
1. Migdalia Martinez
2. Claudia Medina
3. Nicole Derderian
4. June Sheperd
5. Erika Childress
6. Andrea Baird

Novice Class B
1. Andi Barger
2. Ashley Paulson
3. Patricia Garber
4. Danielle Baker
5. Nicole Batway
6. Mattison Murphy
7. Cat Crites
8. Sheila Noonan
9. Bethany Calhoun
10. Anastasia Wheeler
11. Angel M Landowski-Grace
Casey Hessler

True Novice
1. Migdalia Martinez
2. Diana Huyser
3. Kaity Ward
4. Alexandra Brown
5. June Sheperd
6. Holly Barber
7. Nicole Batway
8. Jackie VanderTuin
9. Stacy Camp
10. Erika Childress
11. Natasha Graham
12. Bethany Calhoun
13. Kristen Skinner

Masters
1. Jackie VanderTuin
2. Stacy Camp
3. Linda Isley
4. Bethany Calhoun
5. Anastasia Wheeler

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Joe Nguyen
Class A
1. Joe Nguyen
2. Jonathan Aguilera
3. Josh Schultz
4. Jason Hancock
5. Jonathan Bacon

Class B
1. Brian Narano
2. Shawn Hemmingsen
3. James Elmer
4. Mahmoud Alshurfa
5. Nazar Scott

Class C
1. Tylor Mumby
2. Jonathan Schwartz
3. Zack Jennings
4. Tad Larkins
5. Joe Holstine
6. Cody Osborne
7. Guillermo Santiago-Davis
8. Michael Marsinek
9. Tyler Stennett
10. Clay Caputo
11. Alex Blue
12. Ryan Correll

Grandmasters
1. Guillermo Santiago-Davis
2. Joe Rietman

Novice Class A
1. Jonathan Aguilera
2. Shawn Hemmingsen
3. Moard Al dawood
4. Jason Hancock
5. Jonathan Bacon
6. Jared Dankowski

Novice Class B
1. Joe Holstine
2. Tad Larkins
3. Evan MacDonald
4. Jordan Hosbein
5. Tyler Stennett
6. Scott DeBoer
7. Ryan Correll
8. Andrew Dombrowski

Teen
1. Zack Jennings
2. Ty Colombo
3. John Rapaj
4. Andrew Dombrowski

True Novice
1. Jonathan Aguilera
2. Michael Marsinek
3. Shawn Hemmingsen
4. Tyler Stennett
5. Nicholas Dankowski
6. Zachery Robiins
7. Mason Thigpen
8. Jonathan Bacon
9. Jason Hancock
10. Ryan Correll
11. Jeremy Mutchler
12. Jared Dankowski
13. Alex Figueroa

Masters
1. Guillermo Santiago-Davis
2. Scott DeBoer
3. Jason Hancock
4. Joe Rietman

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Kyle Pajor
Class A
1. Josiah Reed
2. Eldon Brown
3. Jacob Suski

Class B
1. Brian Narano
2. Toufic Sareeini
3. Nazar Scott
4. Glenn Owens
5. Jon Childress
6. Rene Aldape
7. Daniel Potts
8. Joseph Wohler

Class C
1. Kyle Pajor
2. Brian Dennis
3. Jonathan Evans
4. Gary Post
5. Augie Anselone
6. Clay Caputo
7. Jordan Hosbein
8. Justin Head
9. Dylan Allard

Novice Class A
1. Jon Childress
2. Moard Al dawood

Novice Class B
1. Toufic Sareeini
2. Kyle Pajor
3. Augie Anselone
4. Dylan Allard
5. Jordan Hosbein
6. Evan MacDonald

True Novice
1. Jonathan Evans
2. Jon Childress
3. Maxine Morali
4. Justin Head
5. Gary Post
6. Dylan Allard
7. Evan MacDonald
8. Daniel Potts
9. Dre McGhee
10. Joseph Wohler

Masters
1. Augie Anselone
2. Gary Post
3. Rene Aldape
4. Eldon Brown

FITNESS



1. Noelle Russow

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Michelle Grissom
2. Tammy Mouw
3. Stacey Beers
4. Rachel Babcock

Novice
1. Tammy Mouw
2. Rachel Babcock