2018 NPC Great Lakes Iron Man

NPC
Years: 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Shoene Scannell
Grandmasters
1. Shoene Scannell
2. Terry Clees
3. Larry Donovan
4. Floyd Stanley

Light Heavyweight
1. Shoene Scannell

Middleweight
1. Jacob Apple
2. Terry Clees

Lightweight
1. Dominick Duche
2. Christopher Lapkewych

Novice
1. Roland Anderson

Teen
1. Austin Shackelford

True Novice
1. Christopher Lapkewych
2. Remun Altos

Masters
1. Terry Clees
2. Dominick Duche
3. Douglas Kennedy
4. Larry Donovan
5. Floyd Stanley

FIGURE

Overall Winner
Michelle Arnett
Class A
1. Michelle Arnett

Class B
1. Lisa Stecker

Class C
1. Cassandra MacCallum

Novice
1. Michelle Arnett
2. Lisa Stecker

True Novice
1. Michelle Arnett
2. Sophia Kinne
3. Cassandra MacCallum

BIKINI

Overall Winner
Jessie LaLonde
Class A
1. Alix Smith
2. Elizabeth New

Class B
1. Jessie LaLonde
2. Megan Zarachowicz
3. Olivia Zwetzig
4. Jenny Olds
5. Madison Mulder
6. Lauren Halas
7. Dominique Williams

Class C
1. Amberly Lawrence
2. Kristina Madeleine
3. Meghan Nelson

Grandmasters
1. Jenny Johnson
2. Kristina Madeleine

Novice Class A
1. Alix Smith
2. Elizabeth New

Novice Class B
1. Jessie LaLonde
2. Amberly Lawrence
3. Madison Mulder
4. Dominique Williams

True Novice
1. Madison Mulder
2. Elizabeth New
3. Lauren Halas
4. Meghan Nelson
5. Laura Boring
6. Kristina Madeleine
7. Latasha Elkins
8. Nicole Racine

Masters
1. Olivia Zwetzig
2. Meghan Nelson
3. Laura Boring
4. Nicole Racine

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Adam Haggerty
Class A
1. Jimmy Ng
2. Dat Co
3. Dewoyne Gray
4. Albert Torres

Class B
1. Samuel hutchison
2. D Sargent Hodges
3. Trevor O'Connell
4. Justin Anderson
5. Delrico Shine

Class C
1. Adam Haggerty
2. Noah Munoz
3. Justin Pittenger
4. Jason Leopold
5. Anthony Richardson
6. Todd Kalakay

Grandmasters
1. Dave Irby
2. Albert Torres

Novice Class A
1. Jimmy Ng
2. Dat Co

Novice Class B
1. Samuel hutchison
2. Kevin Cossette
3. Justin Anderson
4. Anthony Richardson

True Novice
1. Adam Haggerty
2. Samuel hutchison
3. Terrence Plain
4. Kevin Cossette
5. Rich Fite
6. Justin Pittenger
7. Todd Kalakay

Masters
1. D Sargent Hodges
2. Dewoyne Gray
3. Trevor O'Connell
4. Dave Irby

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Billy Grapentine
Class A
1. Jacob Apple
2. Gaylord Villaluz

Class B
1. D Sargent Hodges
2. Ahmed Bu Jubarah

Class C
1. Billy Grapentine
2. Shoene Scannell

Novice Class A
1. Tyler Rohn
2. Roland Anderson

True Novice
1. Rich Fite
2. Eric McAlister
3. Austin Shackelford

Masters
1. Shoene Scannell
2. D Sargent Hodges
3. Roland Anderson

WOMEN'S BODYBUILDING

Masters
1. Heather Borton

FITNESS



1. Peri Raushi

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Emilie Schmitt

True Novice
1. Emilie Schmitt