2018 NPC Iron Games

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Avedis Kalbaklian
Heavyweight
1. Avedis Kalbaklian
2. Armon Behbahany
3. Ignacio Bucio
4. Sam Setiaboedhi

Middleweight
1. Zachary Schoonover
2. Tommy Ashley
3. Kwong Sun Wong
4. Hipolito Santamaria

Lightweight
1. Kwok Kui Leung

Novice Heavyweight
1. Armon Behbahany
2. Ignacio Bucio
3. Sam Setiaboedhi
4. Kwong Sun Wong
5. Daniel Minarsky

Novice Lightweight
1. Zachary Schoonover
2. Kwok Kui Leung

Masters Over 40
1. Kwong Sun Wong

FIGURE

Overall Winner
Erica Knight
Class A
1. Rebecca Valbuena
2. Berenice Molina
3. Ashley Bellard
4. Atarah Neveah
5. Elizabeth Garcia
6. Amber Ramirez
6. Helena Rodas
8. Eliza Cottrell

Class B
1. Erica Knight
2. Anna Golovyrina
3. Alexandria August
4. Christine M. Amon
5. Ariana Frausto
6. Tiffany Snow
7. Lada Plihalova
8. Emily Nelson
9. Morgan Jarrell

Class C
1. Jesica Abraguin
2. Samantha Morris

Class D
1. Jennifer Jones

Masters Over 35 Class A
1. Anna Golovyrina
2. Rebecca Valbuena
3. Christine M. Amon
4. Ariana Frausto
5. Tiffany Snow
6. Helena Rodas
7. Vanessa Gonzales
8. Camille Brandt
9. Lada Plihalova

Masters Over 40
1. Rebecca Valbuena
2. Atarah Neveah
3. Hiromi May
4. Gloria Cabada
5. Inga Pschaidt

BIKINI

Overall Winner
Lindsey Cohn
Class A
1. Tawny Macias
2. Brenda Bari
3. Yamato Nishino
4. Diana Pham
5. Caudia Castilllo
6. Jessica De Mayo
7. Alejandra Aquino

Class B
1. Brittany Halligan
2. Abigail Lobato
3. Jazmin Vasquez
4. Morgan Penney
5. Mary Grace Rius
6. Alexis Chacon-Rios
7. Tiffany C Smith

Class C
1. Kiel Tamiyasu
2. Julia Tseng
3. Melanie Boos
4. Vicky Sahota
5. Elyssa Bucio

Class D
1. Jessica Lopez
2. Marissa Hollandsworth
3. Jazmine Osborne
4. Cecilia Aleman
5. Linda Piyawadhanachai
6. Ally Easterly
7. Theresa Doll
8. Kim Harrison
9. Joslyn Cardoza
10. Lara Escriba
11. Desiree Lopez

Class E
1. Lindsey Cohn
2. Jamie Rhorer
3. Hannah Andrena Whitaker
4. Briana Gillen

Class F
1. Sara Mcroberts
2. Nicole Analise Bradford
3. Danette Jacob
4. Elizabeth Garcia
5. Lisa Moses
6. Lauren Quirarte
7. Jennifer Ciancia

Novice Class A
1. Abigail Lobato
2. Diana Pham
3. Caudia Castilllo
4. Jazmin Vasquez
5. Jessica De Mayo
6. Desiree Vasquez

Novice Class B
1. Kiel Tamiyasu
2. Gladys Monroy
3. Melanie Boos
4. Morgan Penney
5. Elyssa Bucio
6. Jayme Garone
7. Monique Jourdain

Novice Class C
1. Jazmine Osborne
2. Linda Piyawadhanachai
3. Arlyn Silva
4. Ally Easterly
5. Marisol Quintero
6. Kim Harrison
7. Joslyn Cardoza
8. Lara Escriba
9. Desiree Lopez
10. Shelby Yacovelli
11. Alondra Romero

Novice Class D
1. Lindsey Cohn
2. Nicole Analise Bradford
3. Jamie Rhorer
4. Pamela Somoza
5. Elizabeth Garcia
6. Lauren Quirarte
7. Hannah Andrena Whitaker

Masters Over 35 Class A
1. Brenda Bari
2. Sandra Miguel
3. Melinda Crisostomo
4. Vicky Sahota
5. Frances Inda
6. Monica Mora
7. Leah Cloud
8. Nilay Engin
9. Jayme Garone
10. Sandy Herrera

Masters Over 35 Class B
1. Jamie Rhorer
2. Sara Mcroberts
3. Lisa Moses
4. Kristi Roach
5. Laura Hansen

Masters Over 40 Class A
1. Sandra Miguel
2. Melinda Crisostomo
3. Frances Inda
4. Arlene Silvera
5. Monica Mora
6. Alejandra Aquino
7. Alice Mwandigha
8. Leah Cloud

Masters Over 40 Class B
1. Pamela Somoza
2. Lisa Moses
3. Laura Hansen

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Rayven Posadas
Class A
1. Rayven Posadas
2. John Paul DeJesus
3. Franky Yan
4. Alex Tran
5. Paul Jimenez
6. Julio Garcia
7. Marco Magbanua
8. Jose Diaz

Class B
1. Hung Tran
2. Taylor Fuller
3. Kevin Quintanilla

Class C
1. Matthew Guelzow
2. Brandon Smith
3. Cristian Leon

Class D
1. Angel Valdivia
2. Julio Maldonado
3. Jay Khader
4. Justin Falahi
5. Lyle Snowden
6. Karsten Torres

Class E
1. Andrew Ottaway
2. Kahlid Williams
3. Gabriel Hernandez

Class F
1. Corey Kelly
2. Tony Rhorer

Novice Class A
1. Alex Tran
2. Julio Garcia
3. Marco Magbanua
4. Frank Petarra
5. Nicolas Zappas
6. Jose Diaz
7. Mykell Abantao

Novice Class B
1. Angel Valdivia
2. Brandon Smith
3. Cristian Leon
4. Mohammad Alajmi
5. Enkhnaran Purevjav
6. Brian Ortiz
7. Adam Sanchez
8. Kevin Quintanilla
9. Lyle Snowden
10. Christopher Wilson

Novice Class C
1. Nima Navid
2. Julio Maldonado
3. Justin Jerry
4. Tony Rhorer
5. Gabriel Hernandez

Teen
1. Alexander Chamitoff

Masters Over 35 Class A
1. Ka Ho Cheung

Masters Over 35 Class B
1. Mark Suh
2. Tony Rhorer
3. Daniel Minarsky
4. Bryan Healey
5. Chris Peil

Masters Over 40
1. Mark Suh
2. Tony Rhorer
3. Floyd Thweatt
4. Bryan Healey
5. Chris Peil

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Donovan Keele
Class A
1. Matthew Clark
2. Joshua Hanley
3. Francisco Villarreal
4. Adam Estrada

Class B
1. Donovan Keele
2. Jamale Jones
3. Sergio Gramajo
4. William Neal

Class D
1. Joseph Palacios
3. Daniel Minarsky
23. Geoffrey Glowalla

Masters
1. Daniel Minarsky
2. Ka Ho Cheung
Kwok Kui Leung

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Danielle Willis
2. Elizabeth Campos
3. Hiromi May
4. Lada Plihalova
5. Clarissa Torres
6. Inga Pschaidt
7. Camille Brandt
8. Pixie Williams
9. Samantha Morris

Class B
1. Sierrah Moore
2. Jennifer Jones