2018 NPC Johnnie O Jackson Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Darcell Francois
Heavyweight
1. Brandon Licatino
2. Tyson Haworth

Light Heavyweight
1. Darcell Francois
2. Brandon Francis
3. Jifel Dal
4. Eric Johnson
5. Jose Hernandez
6. David West

Novice Heavyweight
1. Jife Dal
2. Tyson Haworth
3. David West

Masters Over 35
1. Brandon Francis
2. Jifel Dal
3. Brandon Licatino

FIGURE

Overall Winner
Tasha Fry
Class A
1. Carmen Resendiz
2. Ciara Contreras
3. Amanda Ray

Class B
1. Trinity Ellington
2. Maggy Keheir
3. Ashley Copley
4. Nereida Sanchez
5. Lyndsey Cauble
6. Caryl Taylor

Class C
1. Christina Kemp
2. Kelly Ivancic

Class D
1. Tasha Fry
2. Sencella Reynolds
3. Gerada Dukuly
4. Fei Xu

Novice Class A
1. Ashley Copley
2. Ciara Contreras
3. Nereida Sanchez
4. Amanda Ray
5. Paula Mathison

Novice Class B
1. Christina Kemp

Novice Class C
1. Fei Xu

Masters Over 35
1. Tasha Fry
2. Sencella Reynolds
3. Lyndsey Cauble
4. Fei Xu
5. Amanda Ray
6. Caryl Taylor

Masters Over 45
1. Paula Mathison
2. Timikie Johnson

BIKINI

Overall Winner
Amanda Wilson
Class A
1. Joselyn Terrones
2. Celeste Martinez
3. Caitlynn Gonzalez
4. Adriana Gaarza
5. Krystal Troup
6. Angie Sorenson

Class B
1. Amanda Wilson
2. Alexa Colangelo
3. Nicollette Burns
4. Christian Beasley

Class C
1. Kim Cooks
2. Fernecia Phillips
3. Katy Hardin
4. Wendy Babineaux

Novice Class A
1. Joselyn Terrones
2. Caitlynn Gonzalez
3. Krystal Troup

Novice Class B
1. Nicollette Burns
2. Christian Beasley
3. Audrau Winkelmann
4. Tekitia Burchette

Novice Class C
1. Katy Hardin
2. Wendy Babbineaux

Teen
1. Jamie Jade

Masters Over 35
1. Amanda Wilson
2. Adriana Galarza
3. Katy Hardin

Masters Over 45
1. Nicole White
2. Nicollette Burns
3. Audrau Winkelmann
4. Cynthia Reyes
5. Caroline Kyhl
6. Angie Sorenson

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Anthony Thompson
Class A
1. Preston Edwards
2. Edgar Solomon
3. Marvin Urtes
4. Fabian Ortega

Class B
1. Anthony Thompson
2. Roman Salazar
3. Robert Keohane
4. Broderick Eggins
5. John Graves
6. Anthony Offord
7. Jeff Murray

Class D
1. Samuel Contreras

Class E
1. Jesse Alexander

Class F
1. Absalom Lane
2. Kevin Veteto
3. Julian Puccio
4. Nico Taylor

Novice Class A
1. Sergia Albarran
2. Fabian Ortega
3. Hector Velez

Novice Class B
1. Roman Salazar
2. Anthony Offord
3. Ricardo Acevedo
4. Jeff Murray

Teen
1. Sergia Albarran
2. Fabian Ortega

Masters Over 35
1. Absalom Lane
2. John Graves
3. Jesse Alexander

Masters Over 45
1. Jeff Murray

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Preston Edwards
Class A
1. Preston Edwards

Class B
1. Anthony Mazza
2. Tyler Coatney
3. Victor Tagle
4. Angel Marrufo
5. Jose Hernandez
6. David West

Class C
1. Tyson Haworth
2. Tanner Cason

Novice Class B
1. Tyler Coatney
2. Angel Marrufo
3. Ricardo Acevedo
4. Victor Tagle
5. David West

Novice Class C
1. Tyson Haworth
2. Tanner Cason
3. Colton Smith
4. Jose Lopez

Teen
1. Brandon Stephens
2. Jose Lopez

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jenny Hough
Class A
1. Jenny Hough

Class B
1. Kelly Ivancic

Novice
1. Jenny Hough

Masters
1. Jenny Hough