2018 NPC Knoxville Classic

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Chris Fine
Super Heavyweight
1. Chris Fine
2. Curt Dennis

Heavyweight
1. Stan Williams
2. Shaquille Allen
3. Landon Primm
4. Matt Garrett
5. Clint Norris
6. Mike Hodge

Heroes
1. Will Eaton
2. Jason Lanzilotta
3. Randy Marlow

Light Heavyweight
1. Anthony Whisman
2. Will Eaton
3. Kevin Akers
4. Billy Hewitt
5. Rick Mason
6. Scott Rymer

Middleweight
1. A.J. Bryant
2. Gregory Burditt
3. Tim Blair
4. Bill Joyner

Welterweight
1. Tyler Mckinion
2. Daniel Green
3. Wade Parker

Lightweight
1. Jason Lanzilotta
2. Mike Farmer

Mr Knoxville Heavyweight
1. Stan Williams
2. David Donaldson

Mr Knoxville Lightweight
1. Tyler Mckinion
2. Jason Lanzilotta
3. Walker Watson
4. Randy Marlow

Mr Knoxville Middleweight
1. Gregory Burditt
2. Devin Harrell

Novice Heavyweight
1. Stan Williams
2. Ron Cartmell
3. Ricky Delight
4. David Donaldson

Novice Lightweight
1. Tyler Mckinion
2. Mike Farmer

Novice Middleweight
1. Jared Masoner

Teen
1. Spencer McCollum
2. William Mooney
3. Roger Conzalez

True Novice Heavyweight
1. Stan Williams

True Novice Lightweight
1. Rogelio Navarro

True Novice Middleweight
1. Kevin Akers
2. Jared Masoner
3. Adam Mattie

Bantamweight
1. Randy Marlow
2. Makoto Honkawa

Masters Over 35
1. Clint Norris
2. Tim Blair

Masters Over 40
1. Anthony Whisman
2. Gregory Burditt
3. Kevin Akers
4. Billy Hewitt

Masters Over 50
1. Ronnie Aldrich
2. Ron Cartmell
3. Randy Marlow
4. David Osborne
5. Rick Mason
6. David Donaldson

Masters Over 60
1. Ron Cartmell
2. David Osborne
3. Bill Joyner
4. Robert Burdine
5. Gordon Campbell
6. Makoto Honkawa

FIGURE

Overall Winner
Christina Rodriguez
Class A
1. Madison Headrick
2. Jennifer Warta

Class B
1. Brandi Mosby
2. Aubry Partin

Class C
1. Christina Rodriguez
2. Ramona Fontaine
3. Mary Sadler

Class D
1. Ebonie Hills
2. Yvette Doby
3. Mattie Traore

Class E
1. Wendy Milhorn
2. Yotisha Cobb

Class F
1. Holly Hatcher
2. Adrianne Evans
3. Tonda Parks
4. Clara Lawson
5. Annie Bonnecarrere

Novice Class B
1. Mary Sadler
2. Marlene Thomas
3. Rachel Wallace

Novice Class C
1. Yvette Doby
2. Mattie Traore

Novice Class D
1. Yotisha Cobb
2. Tonda Parks
3. Clara Lawson
4. Annie Bonnecarrere

True Novice Class B
1. Aubry Partin
2. Marlene Thomas

True Novice Class C
1. Ebonie Hills
2. Yvette Doby
3. KellyAnn Tatum

Masters Over 35
1. Holly Hatcher
2. Tonda Parks
3. Clara Lawson
4. KellyAnn Tatum
5. Mattie Traore

Masters Over 45
1. Wendy Milhorn
2. Ramona Fontaine
3. Tonda Parks
4. Yvette Doby
5. Marlene Thomas
6. Holly Rhodes

BIKINI

Overall Winner
Amy Gregory
Class A
1. Michelle Williams
2. Anitra Ellison
3. Rachel Demby
4. Kelsey Rose

Class B
1. Jessica Martin
2. Michelle Moomey
3. JoAnna Malcom

Class C
1. Mitna Ngo
2. Chelsey Carpenter

Class D
1. April Osborne
2. Jessica Warren
3. Sarah Stevens

Class E
1. Amy Gregory
2. Jahannah Middleton
3. Victoria Phillips
4. Kimberly Burciaga

Class F
1. Abigail Hudak
2. Ariel Francis

Novice Class A
1. Michelle Williams
2. Anitra Ellison
3. Darrellena Thompson

Novice Class B
1. Mitna Ngo
2. Chelsey Carpenter

Novice Class C
1. April Osborne
2. Sarah Stevens

Novice Class D
1. Jahannah Middleton
2. Abigail Hudak
3. Ariel Francis

True Novice Class A
1. Anitra Ellison
2. JoAnna Malcom

True Novice Class B
1. Mitna Ngo
2. Jessica Martin
3. Angela Farmer

True Novice Class C
1. Kelcie Gilpin
2. Jessica Warren
3. April Osborne

True Novice Class D
1. Jahannah Middleton
2. Victoria Phillips
3. Ariel Francis
4. Rhonda Woodruff
5. Kourtney Robison

Masters Over 35
1. Michelle Williams
2. Michelle Moomey
3. Kimberly Burciaga
4. Sarah Stevens
5. Angela Farmer

Masters Over 45
1. Rhonda Woodruff

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Phillip Phan
Class A
1. Larry Shipe

Class B
1. Tim Jones
2. Dakota Carter
3. Hunter Golliher
4. Hunter Smallwood
5. Dallas Curtis

Class C
1. Tanner Livingston
2. Jesse Warta

Class D
1. Phillip Phan
2. Isaiah Washington
3. Daniel Grubb
4. Zach Sattler
5. David Jackson
6. Jack Roek
7. Dale Salvalaggio

Class E
1. Zach Foster
2. Chad Wilhelm
3. Nick Dotson
4. Johnny Tucker

Class F
1. Sterling Skipper
2. Spencer Lewis
3. Andrew Brown

Novice Class B
1. Dakota Carter
2. Hunter Golliher
3. Hunter Smallwood
4. Marc Bivens

Novice Class C
1. David Jackson
2. Elisha Martin
3. Will Baskette
4. Sam Edwards

Novice Class D
1. Spencer Lewis
2. Casen Connor
3. Andrew Brown

Teen
1. Isaiah Jones
2. William Mooney
3. Trace Sexton
4. Andrew McMaster
5. Casen Connor
6. Elisha Martin

True Novice Class A
1. Brian Guerrero

True Novice Class D
1. Isaiah Washington
2. Taylor Pierce
3. Casen Connor
4. Matt Rines
5. Keith Livingston
6. Sam Edwards

True Novice Class E
1. Nick Dotson
2. Johnny Tucker

True Novice Class F
1. Spencer Lewis
2. Andrew McMaster
3. Leif McElreath

Masters Over 35
1. Keith Livingston

Masters Over 45
1. Sterling Skipper
2. Jack Roek
3. Tony Pack
4. Sam Edwards

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Rick Barrett
Class A
1. Jason Lanzilotta
2. Rogelio Navarro
3. Joshua Langbein
4. Ryan Hill

Class B
1. Rick Barrett
2. Jesse Warta
3. Gregory Burditt
4. Jack Roek
5. Rick Mason

Class C
1. Chad Wilhelm
2. Clint Norris
3. Zach Foster
4. Clay Sweeney
5. Jordan Comunale
6. Alex Fricke
7. Devin Harrell
8. Dale Salvalaggio
9. Luke Michaluk

True Novice
1. Rick Barrett
2. Alex Fricke
3. Walker Watson
4. Jesse Warta
5. Devin Harrell
6. Brian Guerrero
7. Matt Rines

Masters Over 35
1. Clint Norris
2. Gregory Burditt
3. Jack Roek
4. Rick Mason

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Donna Foster

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Shelley Graham
Class A
1. Mary Sadler

Class B
1. Shelley Graham
2. Meri Goebel
3. Jana Mathews
4. Britni Combs

Class C
1. Blakelee Ortega

Masters Over 35
1. Meri Goebel
2. Jana Mathews