2018 NPC Maxfit Classic

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
James Steiner
Advanced
1. Johnny Mcneal

Heavyweight
1. James Steiner
2. Walter Burkett

Light Heavyweight
1. Johnny Mcneal
2. Tim McGuiness
3. Mitchell Canupp
4. Wesley Gillespie

Masters over 40
1. Tim McGuiness
2. Michael Grant
3. Walter Burkett
4. Wesley Gillespie

Masters Over 50
1. Mitchell Canupp
2. Walter Burkett

Masters Over 60
1. John Cohen

FIGURE

Overall Winner
Crystal Neely
Advanced Class A
1. Sarah Floores
2. Cindy Gibbs

Advanced Class B
1. Kelly Nill
2. Kaytlyn Schiff

Armed Forces
1. Crystal Neely
2. Cambrae Thompson
3. Luciana Minisall
4. Sarah Floores
5. Kelly Nill
6. Paige Wilkerson

Class A
1. Kyndall Webster
2. Luciana Minisall
3. Sarah Floores

Class B
1. Dara Smith
2. Kelly Nill
3. Paige Wilkerson
4. Kaytlyn Schiff

Class C
1. Crystal Neely
2. Cambrae Thompson

True Novice
1. Cambrae Thompson
2. Luciana Minisall
3. Paige Wilkerson

Masters Over 35
1. Crystal Neely
2. Luciana Minisall

Masters over 40
1. Dara Smith

BIKINI

Overall Winner
Hayden Rosenkoetter
Advanced Class A
1. Louraine Arrieta
2. Monique Sae Ung
3. Kirsten Stealey

Advanced Class B
1. Melony Hoyt
2. Stormy Hayes
3. Kelly Stone
4. Margaret Maxwell
5. Karen Wolfe
6. Kirstin Gillard
7. Ashley Gundersen

Armed Forces
1. Louraine Arrieta
2. Cindy Ruiz
3. Claire Isenga
4. Stephany Starks
5. Kirsten Stealey
6. Stormy Hayes
7. Joanna Davis
8. Elena Konter

Class A
1. Ana Grace Livingston
2. Monique Sae Ung
3. Stephany Starks
4. Elena Konter

Class B
1. Sherri Banks
2. Louraine Arrieta
3. Salete Maciel
4. Sabrina Nguyen
5. Rebecca Rivenbark
6. Kirsten Stealey
7. Kayla Peters
8. Sarah Noel

Class C
1. Hayden Rosenkoetter
2. Natasha Cowie
3. Melony Hoyt
4. Emily Menard
5. Carol Galvin
6. Stormy Hayes
7. Laura Fellows
8. Kelly Stone
9. Joanna Davis
10. Karen Wolfe

Class D
1. Cindy Ruiz
2. Claire Isenga
3. Margaret Maxwell

True Novice
1. Sherri Banks
2. Claire Isenga
3. Stormy Hayes
4. Carol Galvin
5. Kayla Peters
6. Lauara Fellows
7. Danielle Harrelson
8. Elena Konter
9. Natashaq Borschel
10. Kirstin Gillard
11. Ashley Gundersen

Masters Over 35
1. Salete Maciel
2. Ana Grace Livingston
3. Cindy Ruiz
4. Carol Galvin
5. Kelly Stone
6. Margaret Maxwell
7. Karen Wolfe
8. Natashaq Borschel
9. Kirstin Gillard

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Roman Tillman
Advanced
1. Drake Arnold

Armed Forces
1. Roman Tillman
2. Bruno Lucivero
3. Randy Medina
4. Fredick Watson
5. Drake Arnold
6. David Robinson

Class A
1. Eric Santana
2. Randy Medina

Class B
1. Bruno Lucivero
2. Fredick Watson

Class C
1. Roman Tillman
2. Brian Berry
3. Shelby Green

Class D
1. Julin Locklear
2. William Ellis
3. Christopher Waiters
4. Drake Arnold
5. Joseph Stewart

Teen
1. Brayden Lynn
2. David Robinson

True Novice
1. Bruno Lucivero
2. Brayden Lynn
3. Randy Medina
4. Joseph Stewart

Masters Over 40
1. Ronnie Dingal
2. Shelby Green
3. Tim McGuiness
4. Theodore Buck

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Christopher Waiters
Advanced
1. Christopher King
2. Kevin Johnson
3. Michael Slesser

Armed Forces
1. Christopher Waiters
2. Rasmandingo Singleton
3. Michael Grant
4. Keith Cathey

Class A
1. Johnnie Brown

Class B
1. Rasmandingo Singleton
2. Hunter Applegate

Class C
1. Christopher Waiters
2. Christopher King
3. Tim McGuiness
4. Justin Goff
5. Kevin Johnson
6. Keith Cathey

True Novice
1. DeShawn Smith
2. Michael Slesser

Masters over 40
1. Tim McGuiness
2. Kevin Johnson

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Karen Johnson
2. Yvetter Novak

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Karen Johnson
2. Dawn Bentley
3. Linda Jernigan
4. Yvetter Novak