2018 NPC Michigan State Championships

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Casey Kuehl
Super Heavyweight
1. Scott Hughes
2. Justin Warfield
3. John Pitsch

Grandmasters
1. Marvin Elmore
2. David Rincher
3. Rich Pieters
4. Timothy Paul

Heavyweight
1. Casey Kuehl
2. Darius Dexter
3. Jeremiah Williams
4. Nick Andres
5. Keith Fabbri

Light Heavyweight
1. Marvin Elmore
2. Nathan Nestor
3. Jonathon Childress
4. Rich Pieters
5. Adam Laughlin

Middleweight
1. Aaron Messer
2. Ali Chouman

Welterweight
1. Todd Lee

Lightweight
1. Julian Castillo

Novice Heavyweight
1. James Schmidt
2. Adam Laughlin

Novice Middleweight
1. Eric Klenow
2. Ali Chouman

Teen
1. Eric Klenow
2. Adam Laughlin

Masters
1. Casey Kuehl
2. Julian Castillo

FIGURE

Overall Winner
Sharlyn Hampton
Class A
1. Kayla Anderson
2. Jennifer Nagel

Class B
1. Sharlyn Hampton
2. Jody Hanes
3. Christy Wahl
4. Marianne Hamby

Grandmasters
1. Marianne Hamby

Novice Class A
1. Kayla Anderson

Novice Class B
1. Christy Wahl

Teen
1. Heather Coscia
2. Melissa Martin

Masters
1. Sharlyn Hampton
2. Jennifer Nagel
3. Jody Hanes
4. Natalie Schott

BIKINI

Overall Winner
Brittany Styles
Class A
1. Denise Ramirez
2. Shannon Zavracky
3. Tina Tadajewski
4. Chelsea Howell

Class B
1. Andi Barger
2. Jo-Lynn Castillo
3. Heather Blystone
4. Nicole Batway

Class C
1. Brittany Styles
2. Kaitlin Mault
3. Krista Browning
4. Caroline Maher
5. Aubrey Stack

Grandmasters
1. Tina Tadajewski
2. Aubrey Stack
3. Debbie Markham
4. Tanya Pence

Novice Class A
1. Denise Ramirez
2. Shannon Zavracky
3. Chelsea Howell

Novice Class B
1. Heather Blystone
2. Krista Browning
3. Aubrey Stack
4. Nicole Batway
5. Tanya Pence

Teen
1. Tanya Pence

Masters
1. Jo-Lynn Castillo
2. Denise Ramirez
3. Tina Tadajewski
4. Aubrey Stack
5. Debbie Markham
6. Tanya Pence

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jemiase Riggins
Class A
1. Jemiase Riggins
2. Devon Locust
3. Vatch Bassmagian
4. Adam Mchale
5. Aaron Montecillo
6. Haest Bedayo
7. Jason Patrick
8. Jerry Torrez

Class B
1. Mitch Hardcastle
2. Clay Watkins
3. Ryan Zarras
4. Andrew Brown
5. David Allen

Class C
1. Joe Spino
2. Tre Jones
3. Tylor Mumby
4. William Lee
5. Zack Jennings
6. Guillermo Santiago-Davis
7. David Shay
8. Teddy Drussel
9. Nick Jacoboni
10. Keith Watkins

Grandmasters
1. Guillermo Santiago-Davis
2. Peter Panelli
3. Keith Watkins
4. Damon Burnette

Novice Class A
1. Devon Locust
2. Juriste Jean-Baptiste
3. Aaron Mentecillo
4. Christopher Hesano
5. Jerry Torrez

Novice Class B
1. Andrew Brown
2. Teddy Drussel
3. Nick Jacoboni
4. David Allen

Teen
1. Donney Faulk
2. David Shay
3. Christopher Hesano
4. Haest Bedayo
5. David Allen
6. Brian Duran

Masters
1. Devon Locust
2. Guillermo Santiago-Davis
3. Peter Panelli
4. David Shay
5. David Allen

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Kyle Pajor
Class A
1. Adam Mchale
2. Ali Chouman
3. Jason Patrick
4. Aaron Montecillo

Class B
1. Terrance DuPree
2. Jonathon Childress

Class C
1. Kyle Pajor
2. Joe Spino
3. Martin Ivezaj
4. Nick Andres
5. James Schmidt
6. Austin Harris
7. Dylan Allard

Grandmasters
1. Terrance DuPree

Novice
1. James Schmidt
2. Adam Mchale
3. Dylan Allard
4. Aaron Montecillo

Teen
1. Austin Harris
2. Michael Luce

Masters
1. Terrance DuPree

FITNESS



1. Heather Coscia

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Mel Weldon
2. Darcy Waterman
3. Misty Moriarty