2018 NPC Mid Atlantic Championships

NPC
Years: 2018 2015

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Tomas Adame-Hernandez
Super Heavyweight
1. Larry Waters

Heavyweight
1. Machael Bittle

Light Heavyweight
1. Creighton Davis
2. Joseph Piccirilli
3. Ethan Gilley

Middleweight
1. Charles Summerfield
2. Orin Dennis
3. Lucas Martini

Junior
1. Jonathan Craven

Lightweight
1. Tomas Adame-Hernandez
2. Jay Wismer
3. Perry Chanthaboun

Teen
1. Lucas Martini
2. Austin Russ

True Novice
1. Tomas Adame-Hernandez
2. Perry Chanthaboun

Wheelchair
1. Tim Caldwell

Masters Over 40 Heavyweight
1. Larry Waters
2. Joseph Piccirilli

Masters Over 40 Lightweight
1. Charles Summerfield

Masters Over 50
1. Machael Bittle
2. Joseph Piccirilli
3. William Owensby

Masters Over 60
1. Harvey Ham

FIGURE

Overall Winner
Tiffany Chatman
Class B
1. Lynne Allen
2. Carson Neal
3. Hannah Davis
4. Kaylee Lauwers
5. Demetria Hill
6. Meredith McGorrian
7. Gina Bukowski

Class C
1. Tiffany Chatman
2. Camila Lyra
3. Michaela Saunders
4. Tawanda Gilliard

Class D
1. Amy Selig
2. Kelsey Pettitt

Junior
1. Stacey Hastings

True Novice Class A
1. Demetria Hill

True Novice Class B
1. Amy Selig
2. Emma Norman
3. Cathy Chavez

Masters Over 35 Class A
1. Lynne Allen

Masters Over 35 Class B
1. Tiffany Chatman

Masters Over 40
1. Stacey Hastings
2. Demetria Hill
3. Emma Norman
4. Tawanda Gilliard
5. Loretta Henderson

Masters Over 50
1. Lynne Allen
2. Stacey Hastings
3. Gina Bukowski
4. Loretta Henderson

BIKINI

Overall Winner
Amanda McCroskey
Class A
1. Mahsa Owji
2. Jennifer Cruz Lopez
3. Mandee Funai
4. Amber Ferguson
5. Hannah Jarrell
6. Ashlynn Russo
7. Tara Ivashuk

Class B
1. Erin Dennis
2. Megan Dunlevy
3. Ludmilla Silva
4. Abby Lyon
5. Angelina Ashmore
6. Lauren Poe
7. Jessica Whedbee
8. Erin Moore
9. Grace Jones
10. Bridget Trapp
11. Sara Dew
12. Rebecca Elgin

Class C
1. Amanda McCroskey
2. Lauren Montgomery
3. Lauren Seeger
4. Jasmyne Logan
5. Adrienne Supko
6. kaitlynn Fritschie
7. Michaela Saunders
8. MJ Malone
9. Tanya Camunsa
10. Susan Morey
11. Melissa Woods
12. Lilian Reed

Class D
1. Megan Hoover
2. Kerri Landrum
3. Tiffany Wilson
4. Tessa Smart
5. Nebras Hayek

True Novice Class A
1. Mahsa Owji
2. Jennifer Cruz Lopez
3. Mandee Funai
4. Ashlynn Russo
5. Sara Dew
6. Erin Moore
7. Tiquana Johnson
8. Rebecca Elgin
9. Asha King
10. Melissa Highley
11. Isabella Tokar
12. Tara Ivashuk

True Novice Class B
1. Lauren Seeger
2. Lauren Montgomery
3. Jasmyne Logan
4. kaitlynn Fritschie
5. Tanya Camunsa
6. Lori Devine
7. Melissa Woods
8. Lilian Reed
9. Iva Winstead

True Novice Class C
1. Tariah Williams
2. Nebras Hayek
3. Amy Weeks

Masters Over 35 Class A
1. Tiquana Johnson
2. Angela Radford

Masters Over 35 Class B
1. Adrienne Supko
2. Tanya Camunsa
3. Kerri Landrum
4. Laura Mitchell
5. Melissa Woods

Masters Over 40 Class A
1. Asha King
2. Angela Radford

Masters Over 40 Class B
1. Alana Counts
2. Susan Morey
3. Jean Rost
4. Alicia Bridges

Masters Over 45
1. Alana Counts
2. Susan Morey
3. Jean Rost
4. Tara Ivashuk
5. Alicia Bridges

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Akeen Brown
Class A
1. Trustin Perry
2. Austin Collins
3. David Monk

Class B
1. Akeen Brown
2. Denzel Johnson
3. Dennis Tarpley Jr
4. Najee Gillespie
5. Garrett Mandigo
6. Gregory Daniels
Class C
1. Kevin Rascoe
2. Kaveh Mehrabi
3. Ryan Spencer
4. Kellen Godfrey
5. J.D Grigg
6. Patrick Browne
7. Joshua Jackson
8. Dane Grimm
9. Edsmond Warrren Jr

Class D
1. Brandon Elam
2. Amani Floyd
3. Patrick Shores
4. Jason Micallef
5. Jerome Bacon
6. Christopher Watje

True Novice Class A
1. Najee Gillespie
2. Lamont Varner
3. Gregory Daniels
4. David Monk

True Novice Class B
1. Amani Floyd
2. Kaveh Mehrabi
3. Edsmond Warrren Jr

Masters Over 35
1. Kevin Rascoe
2. Mark Brown
3. Jerome Bacon

Masters Over 45
1. Lamont Varner
2. Jeff Weeks
3. Brandon Seifert

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Kameron Kramer
Class A
1. Rashad Cunningham
2. Terrance Bonds
3. Trustin Perry
4. Charles Summerfield
5. Orin Dennis

Class B
1. Thomas Beach
2. Bradley Hedrick
3. J.D Grigg

Class C
1. Kameron Kramer
2. Austin Phillips
3. Jason Gilliard
4. Lsaiah Lynn
5. Lavontae Rogers
6. Trevor Sova
7. Justin Rauschenberg
8. Alexander Landrum

True Novice
1. Kameron Kramer
2. Trustin Perry
3. Bradley Hedrick
4. Lsaiah Lynn
5. Jonathan Craven
6. Alexander Landrum
7. Donte Ford

Masters Over 35
1. Charles Summerfield
2. Justin Rauschenberg
3. Donte Ford

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Dominique Craddock
2. Sally St.Leger
3. Candida Brown

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Dominique Craddock
Class A
1. Rhonda Brown- Massey
2. Rachel Mann
3. Tammy Honeycutt
4. Sally St.Leger
5. Candida Brown

Class B
1. Dominique Craddock

Masters Over 35
1. Rhonda Brown- Massey
2. Tammy Honeycutt
3. Sally St.Leger
4. Candida Brown