2018 NPC Midwest Battle of Champions

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Nathan Epler
Heavyweight
1. Nathan Epler
2. David Uhlman
3. John Loesser
4. Clarence Walton
5. David Buczek
Jeff Setser

Light Heavyweight
1. James Robbins
2. Marion Squires
3. Robert Passariello
4. Adam Turley
5. Michael Surghiss
Daniel Stewart

Middleweight
1. Jake Gamble
2. Jonathan Diaz
3. Brian Emerson
4. Roberto Elizondo
5. David Boyd

Lightweight
1. Evan Matheis

Novice Heavyweight
1. John Loesser
2. Robert Passariello
3. Adam Turley
4. Daniel Stewart
5. Michael Sturghiss

Novice Lightweight
1. Jonathan Diaz
2. Roberto Elizondo
3. Zachary Surber

Bantamweight
1. Hussain Alabnalshaikh
2. Zachary Surber
3. Steven Thomas

Masters Over 40
1. David Uhlman
2. Clarence Walton
3. David Boyd
4. Jeff Setser
5. Roberto Elizondo

Masters Over 50
1. Chris Klefeker
2. Steven Thomas

Masters Over 60
1. Steven Thomas
2. Daniel Mayer

FIGURE

Overall Winner
Morgan Sparks
Class A
1. Jessi Vogel
2. Johanna McCann
3. Heather Lantman
4. Kris Neff
5. Heather Reittinger
Carly Runyon
Casey Fullmer

Class B
1. Morgan Sparks
2. Eleathia Harding
3. Amanda Barkes
4. Amanda Ulrey
5. Kristin Johnson
Lindsey Brand
Monika Wrzesniak
Sarah Lawrence
Tricia Guelda

Class C
1. Allison Hederman
2. Debra Leath
3. Vania Dyson
4. Vanetza Cine
5. Stacy Kurucz

Novice Class A
1. Morgan Sparks
2. Tricia Guelda
3. Amanda Barkes
4. Kris Neff
5. Jessica Cox
Carly Runyon
Heather Reittinger
Rockelle Wallace

Novice Class B
1. Eleathia Harding
2. Amanda Ulrey
3. Allison Hederman
4. Nicole Owen
5. Lindsey Brand
Lisa Wise
Sarah Lawrence
Stacy Kurucz
Vanetza Cine
Vania Dyson

Masters Over 40
1. Kristin Johnson
2. Johanna McCann
3. Monika Wrzesniak
4. Nicole Owen
5. Heather Reittinger
Debra Leath
Lisa Wise
Stacy Kurucz

BIKINI

Overall Winner
Kasia Kwiatkowska
Class A
1. Kasia Kwiatkowska
2. Jacquelyn Gwin Thompson
3. Ashley Downes
4. Brittney Lawson
5. Christina Brooks
Angela Rothstein
Ashley Groves
Breanna Gilbert
Jennifer Garland
Katie Zale
Serina Phavixay
Suzanne Bush

Class B
1. Ashley Nelson
2. Lynsey Buege
3. Crystal Corner
4. Mindy Irish
5. Mayra Monsivias
Adrianne Rhoades

Class C
1. Shawna Lake
2. Briana Tietjen
3. Mary Lewis
4. Haley Boyll
5. Erin Pannell
Connie Holland
Taylor Hurley

Junior
1. Casey Fullmer

Novice Class A
1. Jacquelyn Gwin Thompson
2. Ashley Downes
3. Christina Brooks
4. Casey Spelman
5. Brittney Lawson
Aj Carr
Ashley Groves
Breanna Gilbert
Jennifer Garland
Serina Phavixay

Novice Class B
1. Lynsey Buege
2. Crystal Corner
3. Mayra Monsivias
4. Adrianne Rhoades
5. Ashley Brown

Novice Class C
1. Shawna Lake
2. Briana Tietjen
3. Haley Boyll
4. Erin Pannell
5. Taylor Hurley
Connie Holland

Masters Over 35
1. Kasia Kwiatkowska
2. Christina Brooks
3. Crystal Corner
4. Mindy Irish
5. Angela Rothstein
Connie Holland
Mileydis Atkins
Suzanne Bush

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Amando Williams
Class A
1. Amando Williams
2. Ledjon Shtika
3. Kurt Evans
4. Kyle Rhoden
5. Jeff Long
Matthew Hughes

Class B
1. Joshua Tyler Freeman
2. Jake Armstrong
3. Thomas Ballard
4. Mike Kristy

Class C
1. Kristopher Dennison
2. Antawan Mack
3. Racine Gueye
4. Zack Anderson
5. Anthony Rose
James Madden

Junior
1. Mike Kristy

Novice Class A
1. Ledjon Shtika
2. Kyle Rhoden
3. Matthew Hughes

Novice Class B
1. Racine Gueye
2. Anthony Rose
3. Jake Armstrong
4. James Madden
5. Thomas Ballard
Blake Sayers
Jeffrey Garner
Jordan Hopkins

Masters Over 40
1. Amando Williams
2. Jason Ellis
3. Antawan Mack
4. Jeff Long
5. Jim Taylor
Jeffrey Garner
Kyle Rhoden

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jake Gamble
Men's Classic Physique Awards

Class A
1. Jake Gamble
2. Evan Matheis
3. Roddrick Winnick

Class B
1. Mike Weston
2. Devon Farmer
3. Jim Taylor

Class C
1. Daniel Ice
2. Clarence Walton
3. Justin Rhodes
4. Troy Baumer
5. Joshua Kuechler
Michael Sturghiss

Novice Class A
1. Mike Weston
2. Devon Farmer

Novice Class B
1. Daniel Ice
2. Justin Rhodes
3. Joshua Kuechler
4. Michael Sturghiss

Masters Over 35
1. Clarence Walton
2. Daniel Ice
3. Troy Baumer
4. Jim Taylor
5. Rafal Wnuk

FITNESS



1. Amanda Reed
2. Aj Carr
3. Rosalie Cronley

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jodie Engle
Class A
1. Mikayla Metzger
2. Jordan Kennedy

Class B
1. Jodie Engle
2. Michelle Grissom

Novice
1. Mikayla Metzger
2. Jordan Kennedy

Masters Over 40
1. Michelle Grissom