2018 NPC Mountaineer Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Brian Bortz
Men's Overall Comparisons
Super Heavyweight
1. Brian Bortz
2. Colby Treadway
3. Bobby Mulnix

First Responder
1. Robert Sharer

Heavyweight
1. Justin Hasley

Light Heavyweight
1. Austin Reed-Benkovich
2. Trent May
3. Michael Bonasso

Lightweight
1. Julio Franco
2. Robert Sharer

Novice Heavyweight
1. Austin Reed-Benkovich
2. Bobby Mulnix
3. Michael Bonasso

Teen
1. Austin Reed-Benkovich

True Novice
1. Austin Reed-Benkovich
2. Trent May
3. Michael Bonasso

Masters Over 50
1. Julio Franco
2. Bobby Mulnix

Masters Over 60
1. Richard Munn
2. Robert Sharer
3. Steven Protzman
4. James Grashel

FIGURE

Overall Winner
Laci Mason
Figure Overall Comparisons

Class A
1. Laci Mason
2. Amanda Schwarz
3. Silvia Shearer
4. Anna Costa
5. Kathi Mcfann
6. Bethany Eulsey

Class B
1. Helene Smith
2. Rochelle Blake

Class C
1. Sara Mouton
2. Ashley Imperial
3. Elle Martin
4. Melissa Meyer
5. Rebecca Kelly

Class D
1. Crystal Johnson
2. Julie Zapf

First Responder
1. Bethany Eulsey
2. Elle Martin

Novice Class A
1. Amanda Schwarz
2. Silvia Shearer
3. Anna Costa
4. Kathi Mcfann
5. Rochelle Blake

Novice Class B
1. Sara Mouton
2. Elle Martin
3. Ashley Imperial
4. Melissa Meyer
5. Julie Zapf
6. Rebecca Kelly

True Novice Class A
1. Rochelle Blake

True Novice Class B
1. Ashley Imperial
2. Elle Martin

Masters Over 35 Class A
1. Helene Smith
2. Kathi Mcfann
3. Bethany Eulsey

Masters Over 35 Class B
1. Julie Zapf

Masters Over 40
1. Kellie Morelock
2. Crystal Johnson
3. Helene Smith
4. Kathi Mcfann
5. Rochelle Blake
6. Julie Zapf
7. Rebecca Kelly

Masters Over 50
1. Helene Smith
2. Kathi Mcfann

BIKINI

Overall Winner
Amber Ashbaugh


Bikini Overall Comparisons

Class A
1. Shannon Fisher
2. Darapheta Vallance

Class B
1. Amber Ashbaugh
2. Katie Lanni
3. Scarlet Manchin
4. Wendy Yinger
5. Barbara Bulman
6. Erin Mcginty
7. Shelia Kerrick

Class C
1. Sarah Suan
2. Brittany Cantraguerro
3. Becky Scott
4. Tessa Smart
5. Miranda Jiggins

Class D
2. Shantelle Rathburn
3. Shawn Hipp
4. Teka Miles
5. Theannah Dorrer

Collegiate
1. Kaci Morelock
2. Theannah Dorrer

Novice Class A
1. Amber Ashbaugh
2. Katie Lanni
3. Shannon Fisher
4. Kellie Morelock
5. Wendy Yinger
6. Darapheta Vallance
7. Barbara Bulman
8. Shelia Kerrick

Novice Class B
1. Sarah Suan
3. Brittany Cantraguerro
4. Teka Miles
5. Kaci Morelock
6. Tessa Smart
7. Miranda Jiggins
8. Theannah Dorrer
9. Darlene Sperlazza-Anthony

Teen
1. Kaci Morelock

True Novice Class A
1. Shannon Fisher
2. Erin Mcginty

True Novice Class B
1. Teka Miles
2. Brittany Cantraguerro
3. Becky Scott
4. Taylor Buzzard
5. Miranda Jiggins
6. Amber Pugh
7. Darlene Sperlazza-Anthony

Masters Over 35 Class A
1. Shannon Fisher
2. Wendy Yinger
3. Christine Reiter
4. Darapheta Vallance
5. Shelia Kerrick

Masters Over 35 Class B
1. Brittany Cantraguerro

Masters Over 40
1. Kellie Morelock
2. Shelia Kerrick
3. Amber Pugh

Masters Over 50
1. Darlene Sperlazza-Anthony

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jacob Seth Taylor
Men's Physique Overall Comparisons

Class B
1. Keegan Mueller
2. Jacob Abul-Khoudoud
3. Steve Porgimski

Class C
1. Jacob Seth Taylor
2. Frank Riffe
3. Zachary Wood
4. Spencer Strayer

Class D
1. Steven Manna
2. Patrick Shores
3. Michael Freeman
4. Jack McGrew

Collegiate
1. Jacob Abul-Khoudoud
2. Jason Gibson

First Responder
1. Patrick Shores

Junior
1. Jacob Abul-Khoudoud

Novice
1. Jacob Abul-Khoudoud
2. Michael Freeman
3. Jack McGrew

Teen
1. Garett Carte

True Novice Class A
1. Keegan Mueller

True Novice Class B
1. Jacob Seth Taylor
2. Garett Carte
3. Michael Freeman

Masters Over 35
1. Don Thompson
2. Michael Freeman

Masters Over 50
1. Don Thompson
2. Steve Porgimski

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
James Houston
Men's Classic Physique Overall Comparisons
Men's Classic Physique Awards

Class A
1. Jacob Reed
2. Robert Taylor

Class B
1. Jeremy Gouzd
2. Drew Dunlap
3. Daniel Fazio
4. Hunter Moore

Class C
1. James Houston
2. John Rogers
3. Craig Martin

Teen
1. Aaron Archer

True Novice Class A
1. Hunter Moore
2. Daniel Fazio

True Novice Class B
1. Austin Reed-Benkovich
2. Jeremy Gouzd
3. Seth Foutty
4. Craig Martin

Masters
1. Robert Sharer

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Dawn Barns
2. Caitlyn Dunlap

FITNESS



1. Miranda Jiggins

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Dawn Barns
2. Caitlyn Dunlap
3. Cindy Owens
4. Melissa Shaner Maynard
First Responder
1. Cindy Owens