2018 NPC Nashville Night of Champions

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Walter Debbs
Super Heavyweight
1. Mike Rudisill

Heavyweight
1. Walter Debbs
2. Lyndon Johnson
3. Donny Coker
4. Brandon Kennon
5. Jon Harris

Hero
1. Scott Byrd
2. Tyler Shuck

Light Heavyweight
1. Dave Underwood
2. John Manning
3. Blake Elsberry

Middleweight
1. Tim Runyon
2. Scott Byrd
3. Tamer Abdelnour

Welterweight
1. Mike Dills
2. Tyler Shuck

Lightweight
1. Christopher Self

Novice Heavyweight
1. Jay Mellberg

Teen
1. Marlos McCraw

True Novice Heavyweight
1. Jon Harris

True Novice Lightweight
1. Israel Bamidele
2. Chris Elliott

Bantamweight
1. R.D. Noren

Masters Over 35
1. Scott Byrd
2. Blake Elsberry
3. Brandon Kennon
4. Jon Harris

Masters Over 40
1. Mike Rudisill
2. Donny Coker
3. Victor Vega
4. Paul Swanson

Masters Over 50
1. Tim Runyon
2. R.D. Noren
3. Jim Derusha
4. Jim Aldman
5. Paul Swanson
6. Johnny Boykin
7. Jay Mellberg

Masters Over 60
1. Johnny Boykin
2. James Howarth
3. Bob Maiola

FIGURE

Overall Winner
Vania Auguste
Class A
1. Chastity Hueser

Class B
1. Vania Auguste
2. Brianna Hunt
3. Randi Abel
4. Shani Cutler
5. Traci Pitchford
6. Emily Meadows
7. Leda Earhart
8. Amaryllis Naifeh
9. Nickie Pohevey

Class C
1. Allison Ferguson
2. Melissa Heller

Class D
1. Jasmine Ray
2. Gretchen Murray
3. Vicki Underwood
4. Cheyenne Johnson
5. Vania Dyson
6. Tuneshia May

Novice Class A
1. Brianna Hunt
2. Randi Abel
3. Shani Cutler
4. Jessica West
5. Amber Teager
6. Emily Meadows
7. Leda Earhart
8. Chastity Hueser

Novice Class B
1. Mandy Harbin
2. Vania Dyson
3. Tuneshia May

True Novice Class A
1. Brianna Hunt
2. Brandi Hilton
3. Kristy Lougee
4. Shani Cutler

True Novice Class B
1. Janna Hilton
2. Jasmine Ray
3. Cheyenne Johnson
4. Donna Trawick
5. Sonia Greene
6. Ida Daughtry

Masters Over 35
1. Randi Abel
2. Brandi Hilton
3. Vania Dyson

Masters Over 40
1. Janna Hilton
2. Traci Pitchford
3. Shani Cutler
4. Beth Thacker
5. Amber Teager
6. Veronica LaRoche
7. Leda Earhart
8. Donna Trawick
9. Chastity Hueser

Masters Over 50
1. Jami Maki
2. Monique Lim
3. Vicki Underwood
4. Sonia Greene
5. Amaryllis Naifeh

BIKINI

Overall Winner
Vania Auguste
Class A
1. Ashley Gomez
2. Halle Moss

Class B
1. Vania Auguste
2. Mallorye Ring
3. Michelle Moomey
4. Magdalena Bernard

Class C
1. Oksana Kashcieieva
2. Alexandra Soto
3. Courtney Hatcher
4. Ann Binder
5. Sheena Barber
6. Chelsley Carpenter
7. Charissa Cole
8. Shannon Mangrum
9. Tanya Farmer
10. Mary Beth Johnson
11. Mandy Brockman

Class D
1. Sabrina Pate
2. Alaina Bishop
3. Cheyenne Pitts
4. Anna George
5. Miranda Chappell

Class E
1. Victoria Robinson
2. Amber Sanders
3. Jessica Catrett
4. Victoria Phillips
5. Kayla Wilcoxson
6. Emily Weiss
7. Sherika Holmes
8. Rebecca Marks
9. Beth Thacker
10. Tracy Brooks
11. Stephanie Norfolk
12. Molly Wilson
13. Trina Renee

Class F
1. Heather Huff
2. Brittany Baker
3. Mandy Harbin
4. Whitney Braden
5. Brittney Fox
6. Roxanne Johnson

Novice Class A
1. Sheena Barber
2. Halle Moss
3. Chelsley Carpenter
4. Jessica Dunnigan
5. Alexa Goodman
6. Charissa Cole
7. Jill Ragozzino
8. Magdalena Bernard
9. Tanya Farmer
10. Mandy Brockman

Novice Class B
1. Jessica Catrett
2. Victoria Phillips
3. Heidi Smith
4. Melea Sims Goolsby
5. Miranda Chappell

Novice Class C
1. Victoria Robinson
2. Kayla Wilcoxson
3. Angela Dunn
4. Brittney Fox
5. Melanie Berry
6. Whitney Braden
7. Yocunda Clayton
8. Rebecca Marks
9. Molly Wilson
10. Tracy Brooks
11. Roxanne Johnson

True Novice Class A
1. Sheena Barber
2. Brittany Harrub
3. Jordan Farmer
4. Charissa Cole
5. Aneshia Lee
6. Holly Keel
7. Charlene Oleinik
8. Marqui Brooks
9. Jill Billman
10. Rebecca McMahan

True Novice Class B
1. Amber Sanders
2. Anna George
3. Sharon Davidoff
4. Janna Hilton
5. Wakesha Watkins

True Novice Class C
1. Victoria Robinson
2. Brittany Baker
3. Kayla Wilcoxson
4. Brittney Fox
5. Angela Dunn
6. Rebecca Marks

Masters Over 35
1. Sherika Holmes
2. Charissa Cole
3. Yocunda Clayton
4. Melea Sims Goolsby
5. Trina Renee
6. Magdalena Bernard
7. Miranda Chappell

Masters Over 40
1. Alexandra Soto
2. Michelle Moomey
3. Ann Binder
4. Shannon Mangrum
5. Janna Hilton
6. Melea Sims Goolsby
7. Yocunda Clayton
8. Trina Renee
9. Beth Thacker
10. Margi Utlaut
11. Marqui Brooks
12. Stephanie Norfolk
13. Holly Keel
14. Tracy Brooks
15. Charlene Oleinik

Masters Over 50
1. Ann Binder
2. Melanie Berry
3. Melea Sims Goolsby
4. Molly Wilson
5. Terry Coulter
6. Charlene Oleinik
7. Noris Jimenez

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Moe Anwar
Class A
1. Josue Brown
2. Ben Guenther
3. Caleb Goodwin
4. Justin Braniff

Class B
1. Joshua Delgado

Class C
1. Moe Anwar
2. AJ Penley
3. Kenyarda Patterson

Class D
1. Rudy Fakhoorian
2. Jaden Mcafee
3. Daniel Doughty
4. Frank Taddeo
5. Timothy Rogers

Class E
1. Blake Moss
2. Tommy Harris

Class F
1. Xavier Carr
2. Nicholas Pugliese
3. Basil Raspberry

Novice Class A
1. Justin Braniff
2. Joshua Delgado
3. Wallid Taylor

Novice Class B
1. Jaden Mcafee
2. Marquist Brown
3. Nicholas Pugliese
4. Terrance Pickens
5. Daniel Doughty
6. Brannon Fowler

True Novice Class A
1. Israel Bamidele
2. Karl Compere
3. Rahmatullah Sakhi
4. Justin Braniff

True Novice Class B
1. AJ Penley
2. Terrance Pickens
3. Frank Taddeo
4. Timothy Rogers
5. Brannon Fowler

Masters Over 35
1. Rudy Fakhoorian
2. Justin Braniff
3. Billy Miller

Masters Over 40
1. Kenyarda Patterson
2. Billy Miller
3. Tommy Harris

Masters Over 50
1. Basil Raspberry
2. Anthony Watrous
3. Benny Patterson
4. Robert Utlaut

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jared Keys
Class A
1. Jared Keys
2. Christopher Self
3. Greg Arthurs
4. Brannon Bumpers
5. Wesley Clark

Class B
1. John Manning
2. Devin Fischer
3. Caleb Zanoska
4. Hamilton Archibald

Class C
1. Donny Coker
2. Heath Anthony Evans
3. Bradley McCorkle
4. Brady Short

Novice Class A
1. Christopher Self
2. Bartosz Trzos
3. Hamilton Archibald

Novice Class B
1. Devin Fischer
2. Brady Short
3. Tyler Shuck
4. Colten Durrance

True Novice Class A
1. Israel Bamidele
2. Brannon Bumpers
3. Wesley Clark
4. Alejandro Quiroz
5. Bartosz Trzos

True Novice Class B
1. Dustin Ballard
2. Devin Fischer
3. Brady Short
4. Jacob Griffith
5. Colten Durrance

Masters Over 35
1. John Manning
2. Douglas Hall

Masters Over 40
1. Donny Coker
2. Greg Arthurs
3. Douglas Hall

Masters Over 50
1. Jim Derusha

WOMEN'S BODYBUILDING



1. ERIN OLIVER
2. Lynn Cooper
3. Jan Aughenbaugh

FITNESS



1. Jessica West

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Wanda Charland
Class A
1. ERIN OLIVER
2. Amanda Ellis

Class B
1. Wanda Charland
2. Jami Maki
3. Allison Ferguson
4. Angela McKinnon
5. Adrienne Howard

Masters Over 35
1. Wanda Charland
2. Jami Maki
3. Veronica LaRoche
4. ERIN OLIVER
5. Angela McKinnon
6. Adrienne Howard