2018 NPC New Jersey State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Charlie Williams
Super Heavyweight
1. Anthony Tedesco

Heavyweight
1. Charlie Williams
2. Denzel Medici
3. Jack Agogo Russell
4. Rob Modzelewski

Light Heavyweight
1. Terance Roland
2. Lawrence Shulman
3. Ethan Grossman
4. Josh Matousek
5. Leland Griffin

Middleweight
1. Marcus Gaudin
2. Stephen Siegedorph
3. Maychol Alfaro
4. Jonathon Raineri
5. Carlos Sousa

Junior
1. Denzel Medici

Novice
1. Lawrence Shulman
2. Ethan Grossman
3. Maychol Alfaro
4. Merrill Hyman
5. Carlos Sousa

Bantamweight
1. Mark Landy

Masters Over 35
1. Ufuoma Otobo

Masters Over 40
1. Leland Griffin

Masters Over 50
1. Francisco Rivera
2. Steven Anixt

FIGURE

Overall Winner
Serene VanEtten
Class A
1. Danielle Barnes
2. Giovana Pipin
3. Aleksandra Scalvini
4. Aleaha Yencha
5. Anna Oneal

Class B
1. Serene VanEtten
2. Daniela Costanzo
3. Anna Lubischer
4. Giovanna Tomiotto
5. Marissa Hughes

Junior
1. Daniela Costanzo

Novice
1. Daniela Costanzo
2. Anna Lubischer
3. Aleaha Yencha
4. Giovanna Tomiotto
5. Meesha Carter

Masters Over 35
1. Aleksandra Scalvini
2. Tanaisha Ennett

Masters Over 40
1. Tanaisha Ennett

BIKINI

Overall Winner
Abbey Jones
Class A
1. Kristen Corcoran
2. Klea Hughes
3. Bruna Vilarva
4. Ashley Oravetz
5. Jennifer Sarbone
6. Gina Misko
7. Jennifer Coira

Class B
1. Abbey Jones
2. Ashley Para
3. Marisa Piazza
4. Nilda Jimenez
5. Kaleena Garza
6. Lauren Balterman
7. Alison Hammel
8. Marina Perry
9. Nikki Dimargico

Class C
1. Tianna Pistone
2. Jennifer Sulewski
3. Elizabeth Katehis
4. Sandra Catania
5. Rayna Yacoub

Class D
1. Ashley Robinson
2. Leah Gosselin
3. Hannah Greulich
4. Jessica Smith

Junior
1. Abbey Jones
2. Tianna Pistone
3. Klea Hughes
4. Jessica Smith
5. Marisa Piazza

Novice Class A
1. Abbey Jones
2. Kristen Corcoran
3. Klea Hughes
4. Ashley Para
5. Kaleena Garza
6. Marisa Piazza
7. Ashley Oravetz
8. Lauren Balterman
9. Nikki Dimargico
10. Nilda Jimenez
11. Jennifer Coira

Novice Class B
1. Leah Gosselin
2. Jessica Smith
3. Marina Perry
4. Rayna Yacoub
5. Mariana Lashta

Masters Over 35
1. Kaleena Garza
2. Gina Misko
3. Alison Hammel
4. Sandra Catania

Masters Over 40
1. Yvonne Pacheco

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Lorne Talley
Class A
1. James Lewis
2. Harold Downing
3. Joseph Watts
4. John Emmanuel Rapadas
5. Roosevelt Davis
6. John Andriulli
7. Anthony Mark Laferrara
8. Rein Coloquio
9. Darylening Hernandez
10. Suresh Rabess

Class B
1. Lorne Talley
2. Kevin Haramis
3. Travis Hackett
4. Austin Molocznik
5. Joseph Perez
6. Joe Boyle
7. Michael Mathisen

Class C
1. Ike Black
2. Christopher Oravetz
3. Joey Binder
4. Louis Parnes
5. Jeffrey Marmolejos

Class D
1. Garrett Holt
2. Brandon DaCruz
3. Russ Teitsma
4. Augusto Marrugo
5. Jake Soister

Junior
1. Stephen Gibki

Novice Class A
1. Joseph Watts
2. Roosevelt Davis
3. Travis Hackett
4. John Andriulli
5. Anthony Mark Laferrara
6. Rein Coloquio
7. Ellison Lucien
8. D'Jimmy Lucien
9. Jonathan Manzi

Novice Class B
1. Sony Dormevil
2. Christopher Oravetz
3. Joey Binder
4. Joe Boyle

Teen
1. Jackson Decrosta

Masters Over 35
1. William Diaz
2. Joe Boyle

Masters Over 40
1. Russ Teitsma
2. John Andriulli
3. William Diaz

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Sean Howard
Class A
1. Ufuoma Otobo
2. Marcus Gaudin
3. Lawrence Shulman
4. Mohammed Zaal
4. Zaid Hassen
6. Harold Downing
7. Dante Sandia
8. Jonathon Raineri
9. Kyle Hopkins
10. Benjamin Kemeny
11. Donniel Zinkin
12. Zachary Mcarthur

Class B
1. Sean Howard
2. Josh Matousek
3. Edgardo Burgos
4. Carlos Hidalgo
5. Greg Rosen
6. Branden Bertero
7. Jean Wilfried Aby
8. Justin Villani

Junior
1. Mohammed Zaal
2. Michael Hanna
3. Zachary Mcarthur

Novice Class A
1. Harold Downing
2. Dante Sandia
3. Benjamin Kemeny
4. Carlos Sousa
5. Zachary Mcarthur

Novice Class B
1. Carlos Hidalgo
2. Greg Rosen
3. Justin Villani

Teen
1. Kevin Kahwaty
2. Jackson Decrosta
3. Charly Sanchez

Masters Over 35
1. Ufuoma Otobo
2. Edgardo Burgos

Masters Over 40
1. Donniel Zinkin

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Doreen Bumbrey Tucker

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Giovana Pipin
2. Heather Lewis
3. Maureen Paniagua
4. Ela Tenpenny

Masters Over 35
1. Heather Lewis
2. Maureen Paniagua
3. Doreen Bumbrey Tucker
4. Ela Tenpenny