2018 NPC New York Capitol Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Zac Ruter
Heavyweight
1. Zac Ruter

Light Heavyweight
1. Connor Kinney
2. Steven Arnone
3. Ted Kruzinski

Middleweight
1. Patrick Murphy

Lightweight
1. Michael Sachs
2. Frank Santariga
3. David Anguzza
4. Justin Palermo

Novice
1. Zac Ruter
2. Frank Santariga

Masters Over 35
1. Zac Ruter
2. Connor Kinney

Masters Over 40
1. Frank Santariga
2. Ted Kruzinski

Masters Over 50
1. Ted Kruzinski
2. David Anguzza
3. Patrick Murphy

FIGURE

Overall Winner
Hannah Pastuf
Class A
1. Hannah Pastuf
2. Ashley Sachs
3. Crystal Sherling
4. Megan Deke
5. Tiffany Tatlock
6. Eileen Thomas-Gil

Class B
1. Jocelyn Arienti
2. Heather Ruter
3. Toniesha Haase
4. Shay Gaffney

Junior
1. Shay Gaffney

Novice Class A
1. Hannah Pastuf
2. Crystal Sherling
3. Megan Deke
4. Tiffany Tatlock

Novice Class B
1. Jocelyn Arienti
2. Heather Ruter
3. Toniesha Haase

Masters Over 35
1. Heather Ruter

Masters Over 40
1. Heather Pray
2. Eileen Thomas-Gil

BIKINI

Overall Winner
Elena Borosky
Class A
1. Jennifer Gonnella
2. Marie Perrotta
3. Liza Perge
4. Sarah Null
5. Allyson Spungin

Class B
1. Heather Matthews
2. Jamie Bittner
3. Veronika Grochowalski
4. Elizabeth Nordstrom

Class C
1. Elena Borosky
2. Elizabeth Frank
3. Kat Gregory
4. Ashley Pittman
5. Allegra Smaldone
6. Nicole Vitolano

Junior
1. Makenzy Borowski

Novice Class A
1. Liza Perge
2. Sarah Null
3. Elizabeth Nordstrom
4. Allyson Spungin
5. Eileen Thomas-Gil
6. Emily Tanzella

Novice Class B
1. Ashley Herkey
2. Elizabeth Frank
3. Ashley Pittman
4. Jessica Larson
5. Michaela Rotunda

Masters Over 35
1. Heather Matthews
2. Kat Gregory
3. Marie Perrotta
4. Jamie Bittner
5. Laura Tarbell
6. Judith Brown
7. Allegra Smaldone
8. Jessica Larson

Masters Over 40
1. Marie Perrotta
2. Judith Brown
3. Allegra Smaldone
4. Eileen Thomas-Gil

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Wilberforce Duodu
Class A
1. Danilo Polanco
2. Nathaniel Watt
3. David Wilcox
4. Kevin Feliz
5. Santo Harris
6. Daniel Pudlowski
7. Justin Palermo
8. George Hook

Class B
1. Wilberforce Duodu
2. Connor Kovacs
3. Kwaku Owusu-Fordwouh
4. Louis Fournier
5. James Perry
6. Shaun Funck
7. Sean Eaton

Junior
1. Santo Harris

Novice Class A
1. David Wilcox
2. Sean Mcduffee
3. Daniel Pudlowski

Novice Class B
1. Shaun Funck
2. Sean Eaton
3. Denny Haines
4. Lawrence Meyers

Teen
1. Sean Mcduffee
2. Thomas Goundrey

Masters Over 40
1. Arthur Alston

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Rob Van Sant
Class A
1. John Wisseman
2. Dylan Molchanoff
3. Danilo Polanco
4. Michael Sachs
5. Perry Rayner
6. Daniel Marek
7. Justin Palermo
8. Jose Garcia
9. Alex Lipski

Class B
1. Rob Van Sant
2. Joe Brennan
3. Steven Arnone
4. Moses Connors
5. Joshua Lalima
6. Trevor Rock

Junior
1. Joe Brennan
2. Santo Harris

Novice Class A
1. John Wisseman
2. Daniel Marek

Novice Class B
1. Joe Brennan
2. Moses Connors
3. Trevor Rock

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Heather Pray
2. Sarah Lipski

Masters Over 35
1. Heather Pray
2. Ellen Bello