2018 NPC Nicole Wilkins Classic

NPC
Years: 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Douglas Emery
Super Heavyweight
1. Douglas Emery
2. Justin Stackhouse
3. Justin Warfield
4. Hosam Hatoum
5. Zachary Penrod

Grandmasters
1. Terry Walker
2. Ron Hamden
3. Paul Erlandson

Light Heavyweight
1. Jesse Dale
2. Clarence Tyler
3. Ron Hamden

Middleweight
1. Terry Walker

Welterweight
1. Ronald Birchmeier
2. Paul Erlandson

Lightweight
1. James Young

Novice Heavyweight
1. Hosam Hatoum
2. Kyle Rumbold

Novice Middleweight
1. Avery Grail

Teen
1. Riley Graham
2. Kyle Rumbold
3. Avery Grail

Bantamweight
1. Frankie Ferguson

Masters
1. Jesse Dale
2. Clarence Tyler
3. Terry Walker
4. Nick Conley
5. Ron Hamden

FIGURE

Overall Winner
Sheila Berg
Class A
1. Sheila Berg
2. Nicole Polito
3. Kirstie Barnes
4. Mariah Anderson
5. Anastasia Costopoulos
6. Caley Faulkner
7. Kasha Osborn

Class B
1. Elizabeth Schenk
2. Michelle Carpenter

Grandmasters
1. Michelle Carpenter
2. Ellen Janetzke

Novice Class A
1. Nicole Polito
2. Andrea Whitaker
3. Anastasia Costopoulos
4. Andrea Rodriguez
5. Caley Faulkner
6. Kasha Osborn

Novice Class B
1. Ellen Janetzke

True Novice
1. Nicole Polito
2. Ellen Janetzke

Masters
1. Sheila Berg
2. Nicole Polito
3. Elizabeth Schenk
4. Michelle Carpenter
5. Andrea Whitaker
6. Andrea Rodriguez
7. Melanie Sanchez
8. Kasha Osborn

BIKINI

Overall Winner
Lindsay Clark
Class A
1. Lindsay Clark
2. Jessica Conroy
3. Anna Abouzeid
4. Natalie Kratz
5. Nancy Slifco
6. Heather Reed
7. Caley Faulkner

Class B
1. Melissa Hanenberger
2. Holly Linton
3. Kathy Seltz
4. Lori Gendreau
5. Hansika Silva
6. Alison Miller
7. Ashley Hamilton
8. Victoria McDowell

Class C
1. Kristin Vitous
2. Sarah Forsythe
3. Carolyn Sadowski
4. Emily Arnold
5. Emily Casilli
6. Erin Korich
7. Ashlee McHugh

Grandmasters
1. Carolyn Sadowski
2. Nancy Slifco

Novice Class A
1. Anna Abouzeid
2. Holly Linton
3. Natalie Kratz
4. Nancy Slifco
5. Heather Reed
6. Caley Faulkner
7. Jihan Tootla

Novice Class B
1. Kristin Vitous
2. Sarah Forsythe
3. Erin Korich
4. Alison Miller
5. Lori Gendreau
6. Ashley Hamilton

True Novice
1. Andrea Lepley
2. Anna Abouzeid
3. Sarah Forsythe
4. Holly Linton
5. Nancy Slifco
6. Erin Korich
7. Heather Reed
8. Lori Gendreau
9. Jihan Tootla
10. Victoria McDowell

Masters
1. Lindsay Clark
2. Kristin Vitous
3. Chelsea Fitzgerald
4. Nancy Slifco
5. Erin Korich
6. Heather Reed
7. Lori Gendreau
8. Jihan Tootla
9. Victoria McDowell
10. Ashlee McHugh

MEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Michael Sadowski
2. Asher Hoodn
3. Shelby Levin

Class B
1. Peter Pappas

Class C
1. Tyler Newmayer
2. Tyler Stennett
3. Austin Harris
4. Jeff Kalicke
5. Dan Casilli
7. Brett Meltzer
9. Sean Robinson

Grandmasters
1. Michael Sadowski
2. Asher Hoodn
3. Will Quan
4. Chad Toole
5. Chad Gregory

Novice Class A
1. William Bowen

Novice Class B
1. Chris Righi
2. Tyler Newmayer
3. Tyler Stennett
4. Jeff Kalicke
5. Sean Robinson
6. Brett Meltzer

True Novice
1. Adam DeShone
2. Chad Toole
3. DeAngelo Cleminte
4. Dan Casilli
5. Brett Meltzer
6. Sean Robinson

Masters
1. Michael Sadowski
2. Asher Hoodn
3. William Bowen
4. Paul Velasquez
5. Chad Toole
6. Dan Casilli

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jesse Dale
Class A
1. Jesse Dale
2. Ronald Birchmeier
3. Dominic Kuza
4. Frankie Ferguson

Class B
1. Eddie Thomas
2. Thomas Mok

Class C
1. Zachary Penrod
2. Cooper Dosan
3. Keith Watkins
4. Rishi Joshi

Grandmasters
1. Chad Gregory
2. Keith Watkins
3. Stephen Devoyd

Novice
1. Eddie Thomas

Teen
1. Rishi Joshi

Masters
1. Jesse Dale

FITNESS



1. Missy Khasawneh

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Mel Weldon
2. Misty Moriarty