2018 NPC Night of Champions

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Orlando Moore
Heavyweight
1. Orlando Moore
2. Quinn Howe
3. Jake Briles

Light Heavyweight
1. Caleb Story
2. Robert Clendenen
3. Mitchell Long
4. Carl Fletcher

Lightweight
1. Aaron Castillo

Bantamweight
1. Rockey Guillen
2. Cecil Del Rosario
3. Jared DeBaca
4. Shayne Evans

Masters Over 40
1. Orlando Moore
2. Shayne Evans
3. Rick Vahlberg

Masters Over 50
1. Robert Clendenen
2. Cecil Del Rosario
3. Rick Vahlberg
4. Kimball Lundahl
5. Kent Martin
6. Ken Benoscek

FIGURE

Overall Winner
Suzi Wiggins
Class A
1. Amanda Chapple
2. Rudeen Larsen

Class B
1. Suzi Wiggins
2. Ciara Perez
3. Layla Ikahihifo
4. Reyna Estrada
5. Angela Hayes
6. Joni Bailey
7. Stephanie Sharpe
8. Brianna Hill
9. Erica Bonilla
10. Amanda Rowe

Class C
1. Karrisa Otero-Hardgrove
2. Jennifer Lowry
3. Danielle Phillips
4. Kristy Misiaszek
5. Simky Dey

Class D
1. Staci Lundahl
2. Jasmine Averill
3. Katelyn Schude
4. Audrey Lazzarini
5. Melanie Hodge
6. Karlee Semancik
7. Courtney Connors

Novice Class A
1. Suzi Wiggins
2. Reyna Estrada
3. Joni Bailey
4. Sheri Acheson
5. Brandi Shaw
6. Erica Bonilla
7. Amanda Rowe
8. Brianna Hill
9. Diserree Miller
10. Christine Scott

Novice Class B
1. Staci Lundahl
2. Jasmine Averill
3. Michelle Ethington
4. Simky Dey
5. Melanie Hodge
6. Audrey Lazzarini
7. Jessica Evans
8. Holly Foshay
9. Courtney Connors
10. Candy Malave

Masters Over 35
1. Layla Ikahihifo
2. Karrisa Otero-Hardgrove
3. Danielle Phillips
4. Joni Bailey
5. Stephanie Sharpe
6. Jessica Evans
7. Brianna Hill
8. Diserree Miller

Masters Over 40
1. Karrisa Otero-Hardgrove
2. Staci Lundahl
3. Melanie Hodge
4. Brandi Shaw
5. Christine Scott

Masters Over 45
1. Kristy Misiaszek
2. Angela Hayes
3. Chrystie Keller
4. Susan Lopez
5. Sheri Acheson

Masters Over 50
1. Sheri Acheson
2. Chrystie Keller
3. Rudeen Larsen
4. Susan Lopez
5. Suzie Johnson
6. Merrilee Downs

BIKINI

Overall Winner
Georganna Dees
Class A
1. Ciera Brooks
2. Shay Marquetta
3. Anastasiia Williams
4. Angela Stanger
5. Rea Armstrong
6. Kellsey Ells
7. Atziri Jimenez
8. Alyssa Debaca

Class B
1. Huyen Winzler
2. Rachelle Hansen
3. Luz Lopez
4. Ashley Vela
5. Brittni Jones
6. Courtney Patterson
7. Amanda Chapple
8. Brandi Sallee

Class C
1. Ashley Young
2. Reyna Estrada
3. Elizabeth Jaros
4. Kimberly Libsack
5. Laura Gant
6. Mel McMullin
7. Chafaye Urick
8. Tracy Cannon
9. Nadya Islas
10. Melissa Fiscarelli
11. Sally Kellaway
12. Rachel Pace
13. Martha Herrera

Class D
1. Georganna Dees
2. Jessica Bauer
3. Madison Dengate
4. Outhai Kirby
5. Raevin Vaughan
6. Carley McCutchen
7. Jacey Schuh
8. Shelby Pittenger
9. Izzy Soto
10. Shelby Smith
11. Krystal Shockey
12. Jenny Gersack
13. Mariah Montee
14. Savannah Clendenin
15. Marilyn Prado
16. Kyra Gaines

Class E
1. Amelia Brito
2. Paige Goodman
3. Alexis Garcia
4. Fallon Eisenbarth

Class F
1. Corinthia Clary
2. Julia Gentry
3. Alicia Mendez
4. Ashley Wall
5. Kate Lindholm

Novice Class A
1. Shay Marquetta
2. Luz Lopez
3. Ashley Vela
4. Kellsey Ells
5. Brittni Jones
6. Melissa Fiscarelli
7. Tracy Cannon
8. Sally Kellaway
9. Aspen Fillmore
10. Atziri Jimenez

Novice Class B
1. Carley McCutchen
2. Shelby Pittenger
3. Mel McMullin
4. Laura Gant
5. Izzy Soto
6. Kimberly Frechette
7. Krystal Shockey
8. Nadya Islas
9. Mariah Montee
10. Rachel Ross
11. Marilyn Prado
12. Martha Herrera

Novice Class C
1. Amelia Brito
2. E. Chyanne Elliott
3. Julia Gentry
4. Corinthia Clary
5. Michelle Lynn
6. Paige Goodman
7. Alicia Mendez
8. Grace Mitchell
9. Fallon Eisenbarth
10. Samantha Newsome
11. Holly Foshay
12. Ashley Wall

True Novice Class A
1. Shay Marquetta
2. Luz Lopez
3. Rea Armstrong
4. Angie Lorenzo
5. Brittni Jones
6. Kimberly Libsack
7. Tracy Cannon
8. Sally Kellaway
9. Courtney Patterson
10. Brandi Sallee
11. Atziri Jimenez

True Novice Class B
1. Jessica Bauer
2. Outhai Kirby
3. Jacey Schuh
4. Izzy Soto
5. Nadya Islas
6. Krystal Shockey
7. Rachel Ross
8. Emma Leigh DuBose
9. Cherie Domingos
10. Marilyn Prado
11. Robbin Morton
12. Martha Herrera

True Novice Class C
1. Carley McCutchen
2. E. Chyanne Elliott
3. Corinthia Clary
4. Michelle Lynn
5. Alicia Mendez
6. Mariah Montee
7. Grace Mitchell
8. Jessica Coleman
9. Alexis Garcia
10. Kristin Lowery
11. Kate Lindholm

Masters Over 35
1. Katherine Hood
2. Kimberly Frechette
3. Krystal Shockey
4. Samantha Newsome
5. Kristin Lowery
6. Kari Smasne

Masters Over 40
1. Outhai Kirby
2. Katherine Hood
3. Tracy Cannon
4. Jenny Gersack
5. Brandi Sallee
6. Rachel Pace
7. Kari Smasne
8. Candy Malave

Masters Over 45
1. Angela Stanger
2. Cherie Domingos
3. Kate Lindholm
4. Candy Malave

Masters Over 50
1. Toni Cooper
2. Suzie Johnson
3. Robbin Morton
4. Nancy Englund

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Aaron Braaten
Class A
1. Gilbert Sandoval
2. Nick Aemisegger
3. Jesse Carrillo
4. Damian Velasco
5. Luke Johnson

Class B
1. Aaron Braaten
2. Robert Weeks
3. Jeremy Chavez
4. David Craig
5. Brandon Clyde

Class C
1. Joe Stone
2. Ryan Winzler
3. Jeff Mui
4. Jeff Hedspeth
5. Artie Garza
6. Luis Uribe
7. Michael Brooks
8. Bridger Szymoniak
9. Artie Garza

Class D
1. Cody Vaughan
2. Tyler Mabe
3. Thomas Day
4. Chandler Knight
5. Christian Richardson
6. Charles Goeckner
7. Derrick Hayes
8. Isaac Smith
9. Everett Smith
10. Tianming (Andy) Liu
11. Wyatt Snow

Junior
1. Bridger Szymoniak
2. Kenneth Newsome
3. Wyatt Snow

Novice Class A
1. Jesse Carrillo
2. Damian Velasco
3. David Craig
4. Brandon Ells
5. Brandon Clyde
6. Artie Garza

Novice Class B
1. Chandler Knight
2. Luis Uribe
3. Christian Richardson
4. Tianming (Andy) Liu
5. Everett Smith
6. Michael Brooks
7. Tanner Mauseth

True Novice Class A
1. Cody Connite
2. Ethan Hallos
3. David Craig
4. Eric Lauritzen
5. Brandon Ells
6. Emjay Byers
7. Luke Johnson
8. Bernaldo Esperanzate

True Novice Class B
1. Tyler Mabe
2. Chandler Knight
3. Christian Richardson
4. Derrick Hayes
5. Isaac Smith
6. Michael Brooks
7. Tianming (Andy) Liu
8. Wyatt Snow
9. Isaac Lundahl
10. Doug Adams

Masters Over 35
1. Jeff Mui
2. Everett Smith

Masters Over 40
1. Aaron Braaten
2. Jeff Hedspeth
3. Doug Adams
4. Sylvester Adams

Masters Over 50
1. Cecil Del Rosario
2. Kimball Lundahl
3. Michael Brooks
4. Ken Benoscek
5. John Wohlers
6. John Ruark

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Irie Anderson
Class A
1. Robert Clendenen
2. Michael Gipe
3. Rockey Guillen
4. Colton Young
5. Ben Willden
6. Nathan Escamilla
7. Daniel Rhea
8. Shayne Evans
9. Luis Brito

Class B
1. Irie Anderson
2. Brian Semancik
3. Donald Durst
4. Jake Briles
5. Matthew Failing
6. Mitchell Bousquet
7. Kalen Reed
8. Mitchell Long
9. Kobie Hanson

Junior
1. Kenneth Newsome
2. Bodey Hawks

Novice
1. Brian Semancik
2. Quinn Howe
3. Colton Young
4. Nathan Escamilla
5. Shayan Mowjee
6. Kalen Reed
7. Luis Brito
8. Carl Fletcher

Masters
1. Robert Clendenen
2. Matthew Failing
3. Kimball Lundahl
4. Shayne Evans

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Suzi Wiggins
Class A
1. Suzi Wiggins
2. Trina Sooy
3. DeAnna Dell
4. Melissa Weidert

Class B
1. Layla Ikahihifo
2. Karrisa Otero-Hardgrove
3. Ciara Perez
4. Kristy Misiaszek
5. Karlee Semancik

Masters
1. Layla Ikahihifo
2. Kristy Misiaszek
3. Trina Sooy
4. DeAnna Dell