2018 NPC North Carolina State Championships

NPC
Years: 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Super Heavyweight
1. Zack Romano
2. Eric Gibbs

Heavyweight
1. Travis Hollomon
2. Julian Jones
3. Rodrigo Castillo
4. Daniel Bowers
5. David Holt
6. John Cardwell
7. Roy Ingram

Light Heavyweight
1. Chinedu Nriagu
2. Anthony Butler
3. Bryan Alfelor
4. Ethan Strickland
5. Drew Stevens
6. Jason Barefoot

Middleweight
1. Colby Rose
2. John Erisp
3. Antonio Smith
4. Fastman Lekwuwa
5. Ryan Smith
6. John Stancil
7. Brandon Edmundson
8. Charles Summerfield
9. Anthony Woodfolk
10. Greg Creed
11. Eric Jones
12. Jonathan Fox

Junior
1. Mike Avent

Teen
1. Willie Fields

True Novice Heavyweight
1. Zack Romano
2. Randie Glover

True Novice Lightweight
1. Ryan Smith
2. Michel Gauthier
3. Brandon Edmundson
4. David Resveck
5. Jonathan Fox

Masters Over 35 Heavyweight
1. Bryan Alfelor
2. David Holt
3. Daniel Bowers

Masters Over 35 Lightweight
1. Antonio Smith

Masters Over 40 Heavyweight
1. Anthony Butler
2. Rodrigo Castillo
3. Eric Gibbs

Masters Over 40 Lightweight
1. Antonio Smith
2. John Stancil
3. Kevin Gallagher
4. Charles Summerfield
5. Anthony Woodfolk
6. Greg Creed

Masters Over 50
1. James Desousa
2. George Ray
3. Ellory Farrar
4. Anthony Woodfolk
5. John Cardwell
6. Greg Creed
7. Todd Collins
8. Michael Mitlitsky
9. Roy Ingram

Masters Over 60
1. John Hobbs

FIGURE

Overall Winner
Georgia Kostopoulou
Class A
1. Kendra Meade
2. Debraille Clarke
3. Maria Delgado
4. Kim Gallop

Class B
2. Raylea Palequin
6. Barnanne Creech

Class C
1. Georgia Kostopoulou
2. Courtney Ritch
3. Smathe Toles
4. Kaline Davis
5. Jen Sigmon
6. Pamela Callahan
7. Kathryn Lawless

Class D
1. Margaret Gresham
2. Karen Blaylock
3. Shannon Graham
4. Katie Ross
5. Moshera Mills

Junior
1. Elisa Murphy

True Novice Class A
1. Yolanda Epps
2. Tabitha Jarrell
3. Maria Delgado

True Novice Class B
1. Katie Ross
2. Jen Sigmon
3. Kaline Davis
4. Kathryn Lawless

Masters Over 35
1. Smathe Toles
2. Shannon Graham
3. Erin Sherron

Masters Over 40
1. Karen Blaylock
2. Yolanda Epps
3. Kim Gallop
4. Sandra Cote
5. Moshera Mills

Masters Over 45
1. Erin Sherron
2. Elisa Murphy
3. Sandra Cote
4. Pamela Callahan

Masters Over 50
1. Erin Sherron
2. Barnanne Creech
3. Sandra Cote

BIKINI

Overall Winner
Chrysten Crockett
Class A
1. Nichole Gunderson
2. Laina Collins
3. Alejandra Caraballo
4. Thao Wesna

Class B
1. Mandi Baldwin
2. Sarah Qambar
3. Sarah Jackson

Class C
1. Erin Kramer
2. Marlynn Sarabia
3. Leidys Pinzon
4. April Sheatler
5. Keisha Rivera
6. Anca Muntean
7. Michelle Bingley
8. Dana Conklin
9. Jamie Johnson
10. Angels Moore

Class D
1. Shannon Lane
2. Deanna Elliott
3. Emily Babcock
4. Brittany Lombardo
5. Jhanny Franco

Class E
1. Chrysten Crockett
2. Erin Bell
3. Carol Tyndall
4. Jennifer Castellow

Class F
1. Cassandra Ferranti
2. Alison Stellwag
3. Emily Pribula
4. Emily Weaver
5. Annie Knutson

Teen
1. Megan Philipson

True Novice Class A
1. Sarah Qambar
2. Marlynn Sarabia
3. Alejandra Caraballo
4. Sarah Jackson
5. Michelle Bingley
6. Anca Muntean
7. Grace Jones
8. Thao Wesna

True Novice Class B
1. Emily Babcock
2. Cortney Clark
3. Dana Conklin
4. Kelsey Rothwell

True Novice Class C
1. Megan Philipson

Masters Over 35
1. Leidys Pinzon
2. Mandi Baldwin
3. April Sheatler
4. Jhanny Franco
5. Julie Lindstorm
6. Jamie Johnson

Masters Over 40
1. Anca Muntean
2. Michelle Bingley
3. Jean Rost
4. Julie Lindstorm

Masters Over 45
1. Yolanda Epps
2. Jean Rost
3. Remy Kleinberg
4. Julie Lindstorm
5. Angels Moore

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Michael Thomas
Class A
1. Thomas Collins
2. Todd Clark
3. Christopher Sahloff

Class B
1. Jonathan Ryan Smith
2. Cameron Davis

Class C
1. Randy Glover
2. Kevin Rascoe
3. Kellen Tilley
4. Andrew Chapa

Class D
1. Michael Beickert
2. Jason Keveryn
3. Christopher Riley
4. William Jenkins

Class E
1. Michael Thomas
2. Jonathan Hall
3. Tremaine Speller
4. Brandon Purser
5. Tim Singleton

Class F
1. Brett Maria Jackson
2. Tim Wilkes
3. Dustin McNeer
4. Andrew Hilburn
5. Ankit Singh

Collegiate
1. Kellen Tilley
2. Hector Tricas

Teen
1. Kellen Tilley
2. Tamara Times
3. Adan Bernabe

True Novice Class A
1. Thomas Collins
2. Todd Clark
3. David Palacios

True Novice Class B
1. Kevin Rascoe
2. Kellen Tilley
3. Andrew Chapa
4. Jed White
5. Cameron Davis
6. William Jenkins
7. Christopher Cervi
8. Evan Prevette
9. Scott Stanley

True Novice Class C
1. Michael Thomas
2. Jonathan Hall
3. Tim Wilkes
4. Tremaine Speller
5. Brandon Purser

Masters Over 35 Class A
1. Todd Clark

Masters Over 35 Class B
1. Andrew Hilburn
2. Tim Singleton
3. Jed White

Masters Over 40
1. Jason Keveryn
2. Todd Clark
3. Kevin Rascoe
4. Michael Smith
5. Andrew Hilburn
6. David Palacios
7. Phillip Torres
8. Jeff Ayscues

Masters Over 50
1. Thomas Zwawa
2. Phillip Torres
3. David Barnhardt
4. Scott Stanley

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Class A
1. Colby Rose
2. Fastman Lekwuwa
3. Marquette Northington
4. Michel Gauthier
5. Ryan Smith
6. Charles Summerfield
7. Devone Gibson
8. Anthony Woodfolk

Class B
1. Chinedu Nriagu
2. Chris Hayes
3. Josh Swygart
4. Ethan Strickland
5. Francisco Munoz
6. Victor Quezada
7. Drew Stevens
8. Steven Huges
9. Brandon Dunn

Class C
1. Mike Advent
2. Tracy Norwood
3. Tom Cox
4. Willie Fields
5. Scott lee Howard
6. Christopher Rhodes
7. Roy Ingram

True Novice
1. Randie Glover
2. Willie Fields
3. David Resveck
4. Charles Summerfield
5. Jason Smith

Masters Over 35
1. Tracy Norwood
2. Michel Gauthier
3. Steven Huges
4. Charles Summerfield
5. Anthony Woodfolk
6. Roy Ingram

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Nancy Lux

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Sandra Cote

Masters Over 35
1. Sandra Cote