2018 NPC Northeast Showdown

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Logan Galberach
Super Heavyweight
1. Slawomir Plokarz

Heavyweight
1. Logan Galberach

Light Heavyweight
1. Doug Catlin
2. Ed Zajac
3. Frank Ferrare Jr
4. Joe Vasile
5. Josh Matousek

Middleweight
1. Jonathon Raineri
2. Todd Forkell
3. Nicholas Liberti

Novice
1. Slawomir Plokarz
2. Joe Vasile
3. Josh Matousek
4. John Stracuzzi

Masters Over 35
1. Todd Forkell
2. Nicholas Liberti

Masters Over 40
1. Todd Forkell

Masters Over 50
1. Frank Ferrare Jr
2. Thomas Mabon
3. John Stracuzzi
4. Bobby Crowder

FIGURE

Overall Winner
Courtney Jacobs
Class A
1. Courtney Jacobs
2. Christine Renaud
3. Vanessa Turner
4. Rosemarie Bellanca

Class B
1. Dianne Cooke
2. Alicia Whitmore

Novice
1. Christine Renaud
2. Vanessa Turner
3. Wendy Dehollander
4. Rosemarie Bellanca
5. Alicia Whitmore

Masters Over 40
1. Wendy Dehollander

Masters Over 50
1. Rosemarie Bellanca

BIKINI

Overall Winner
Melissa Lindstrom
Class A
1. Melissa Lindstrom
2. Holly Masucci
3. Sierra Watson

Class B
1. Kacie Oliver
2. Brieanna Dixon
3. Megan Miller
4. Christina Manno
5. Anastasia Todorova
6. Carla Beckham
7. Eva Chan

Class C
1. Katherine Mahan
2. Jaimie Warren
3. Nicolette Czajak
4. Natalie Mastrangiola

Junior
1. Kacie Oliver
2. Heather Dehollander
3. Natalie Mastrangiola

Novice Class A
1. Kacie Oliver
2. Megan Miller
3. Holly Masucci
4. Sierra Watson
5. Heather Dehollander

Novice Class B
1. Katherine Mahan
2. Nicolette Czajak
3. Christina Manno
4. Natalie Mastrangiola
5. Shanna Jessick
6. Carla Beckham

Masters Over 35
1. Carla Beckham

Masters Over 40
1. Carla Beckham

Masters Over 50
1. Carla Beckham

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Wilberforce Duodu
Class A
1. Wilberforce Duodu
2. Esteban Velez
3. Jacob Rice

Class B
1. Sean Eaton
2. Glenn Jordan
3. Nicholas Winters
4. Steve Ostrander
5. Jay Willow

Junior
1. Jacob Rice

Novice
1. Sean Eaton
2. Esteban Velez
3. Jacob Rice
4. Connor Bero
5. Jay Willow

Masters Over 35
1. Jay Willow

Masters Over 40
1. Jay Willow

Masters Over 50
1. Steve Ostrander
2. Royce Claflin Jr

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Daniel Farnham
Class A
1. Daniel Farnham
2. Jonathon Raineri
3. Mike Phan

Class B
1. Josh Matousek
2. Thomas Mabon
3. Lucas Cady

Novice
1. Daniel Farnham
2. Josh Matousek
3. Lucas Cady

Masters Over 35
1. Thomas Mabon
2. Nicholas Liberti

Masters Over 40
1. Arthur Alston

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Samantha Opida
2. Wendy Dehollander