2018 NPC Northwest Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Nate Ensor
Super Heavyweight
1. Rich Wetzel

Heavyweight
1. Orlando Moore
2. Blake Frostad
3. Ryan Tinsley

Light Heavyweight
1. Mitchell Long
2. Eric Flynn

Middleweight
1. Nate Ensor

Junior
1. Blake Frostad

Lightweight
1. Henry Jung
2. Tony Ruggiero
3. Imran Kasmani
4. KC Fong

Novice
1. Jerome Llanes

Bantamweight
1. Jerome Llanes
2. Douglas Horton

Masters Over 40
1. Orlando Moore
2. Douglas Horton

Masters Over 50
1. Rick Vahlberg
2. Dan Waterman
3. Rich Wetzel

Masters Over 60
1. Henry Jung
2. Rick Vahlberg
3. Jim Dotson
4. Richard Sather

FIGURE

Overall Winner
Lauradelle Isaacs
Class A
1. Lorraine Currow
2. Tori Sharpe
3. Britney Miller
4. Jessica Martin
5. Estela Rios
6. Trina Sooy

Class B
1. Lauradelle Isaacs
2. Jessie Hunter

Class C
1. Oksana Ivankin
2. Yosi Nuno
3. Lacy Gregory
4. Elizabeth Barnes

Class D
1. Katie Sexauer
2. Mackena Sherman
3. Melody Kelly
4. Naomi Phillips
5. Courtney Connors

Novice Class A
1. Britney Miller
2. Christine Scott

Novice Class B
1. Jennie Wanous
2. Yosi Nuno
3. Naomi Phillips
4. Courtney Connors

True Novice Class A
1. Lorraine Currow

True Novice Class B
1. Julie Eyles

Masters Over 35
1. Jessica Martin
2. Tori Sharpe
3. Yosi Nuno
4. Lacy Gregory

Masters Over 40
1. Julie Eyles
2. Naomi Phillips
3. Christine Scott

Masters Over 45
1. Melody Kelly
2. Pam McHugh
3. Julie Eyles
4. Kim Haynes

Masters Over 50
1. Machelle Escobedo
2. Jennie Wanous
3. Sandra McGillivray
4. Debbie Clarke
5. Susan Schwiesow
6. Elizabeth Barnes

BIKINI

Overall Winner
Susann Rice
Class A
1. Ciera Brooks
2. Rea Armstrong
3. Kathleen Mills
4. Michelle Mendoza
5. Angela Stanger

Class B
1. Huyen Winzler
2. Tima Palmer
3. Chelsea Clark
4. Amanda Clark
5. Aspen Fillmore
6. Stephanie Benedict

Class C
1. Haley Halverson
2. Stephanie Kandzierski
3. Abigail Sprunger
4. Karol Ray
5. Yumi Schade
6. Candice Kossick
7. Taelor Thompson

Class D
1. Kaylene McDonald
2. Lacy Healey
3. Brooke Musseau
4. Kristi Hall
5. LeAnn Donoso

Class E
1. Ashley Grady
2. Laurie Fryar
3. Shannon German
4. Paige Goodman
5. Rebekah Underwood

Class F
1. Susann Rice
2. Anastasia Tavare
3. Gergana Zdravkova
4. Jill Klages
5. Rohanna Wildon
6. Ashley Wall
7. Tamara Fondell

Novice Class A
1. Rea Armstrong
2. Michelle Mendoza
3. Aspen Fillmore

Novice Class B
1. Haley Halverson
2. Abigail Sprunger
3. Stephanie Kandzierski
4. Heidi Morales
5. Candice Kossick
6. Taelor Thompson

Novice Class C
1. Kaylene McDonald
2. Brooke Musseau
3. Jennifer Martin
4. Paula Cruz

Novice Class D
1. Anastasia Tavare
2. Ashley Grady
3. Paige Goodman
4. Gergana Zdravkova
5. Jill Klages
6. Mackenzie Rosette
7. Ashley Wall
8. Tamara Fondell

True Novice Class A
1. Amanda Clark
2. Manilyn Lee
3. Stephanie Benedict
4. Karol Ray
5. Yumi Schade

True Novice Class B
1. Lacy Healey
2. Brooke Musseau
3. Jennifer Martin
4. LeAnn Donoso

True Novice Class C
1. Mackenzie Rosette
2. Tamara Fondell

Masters Over 35
1. Shannon German
2. Karol Ray
3. Gergana Zdravkova
4. Jill Klages
5. Rebekah Underwood

Masters Over 40
1. Laurie Fryar
2. Amanda Clark
3. Heidi Morales
4. Cherie Domingos

Masters Over 45
1. Angela Stanger
2. Kristi Hall
3. Cherie Domingos
4. Tamara Fondell

Masters Over 50
1. Debbie Clarke
2. Michelle Tibbs
3. Susan Henderson

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Aaron Braaten
Class A
1. Enrique Rios
2. Panna Physique
3. Osbaldo Camacho-Perez
4. Jerome Llanes

Class B
1. Aaron Braaten
2. Paul Saelee
3. Cody Connite
4. Christian Borja

Class C
1. Demetrice Scriven
2. Dion Bethea
3. Niaz Wali
4. Ryan Winzler
5. Bobby Grady
6. Michael Richeson
7. Aaron Jung
8. Cody Evans
9. Evan Fabrizio

Class D
1. Jordan Hubbard
2. Jean-Paul Williams
3. Cody Denzin
4. Jake Matheson
5. Danny Kang
6. Alex Bowman
7. Chas Burgess
8. Wesley Reinitz

Novice Class A
1. Aaron Jung
2. Osbaldo Camacho-Perez
3. Evan Fabrizio
4. Jerome Llanes
5. Mauricio Perezchica
6. Jeff Ason

Novice Class B
1. Michael Richeson
2. Anthony Spirlark
3. Cody Evans

True Novice
1. Ryan Smith
2. Cody Evans
3. Zac Stanley
4. Jesse Brown
5. Jeff Ason

Masters Over 35
1. Jordan Hubbard
2. Dion Bethea
3. Enrique Rios
4. Danny Kang
5. Mark Stuart
6. Zac Stanley
7. Cody Evans
8. Syvester Adams

Masters Over 45
1. Aaron Braaten
2. Tim Bias
3. Anthony Spirlark
4. Jeff Ason

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Kyle Fockler
Class A
1. Jerome Llanes
2. Chase Springer

Class B
1. Jason Doelman
2. Niaz Wali
3. Christian Borja
4. Mitchell Long
5. Sean Thorpe
6. Michael Richeson
7. Eric Lopez
8. Martin Baisa

Class C
1. Kyle Fockler
2. Marcus Truitt
3. Danny Kang
4. Jean-Paul Williams

Novice
1. Michael Richeson
2. Anthony Spirlark
3. Jerome Llanes
4. Chase Springer
5. Dexter Mitchell
6. KC Fong

True Novice
1. Chase Springer

Masters Over 35
1. Danny Kang
2. Mitchell Long
3. Anthony Spirlark
4. Sean Thorpe
5. Eric Lopez
6. Dexter Mitchell
7. Jim Dotson

FITNESS



1. Taffee Cardenas-Scherer

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Jessie Hunter
2. Layla Ikahihifo
3. Asya Mattare
4. Lorraine Currow
5. Jessica Martin
6. Lisa Boswell
7. Estela Rios
8. Trina Sooy
9. Pam McHugh

Novice
1. Asya Mattare
2. Lorraine Currow

Masters Over 35
1. Layla Ikahihifo
2. Jessica Martin
3. Lorraine Currow
4. Lisa Boswell
5. Estela Rios
6. Pam McHugh
7. Kim Haynes