2018 NPC Palmetto Classic

NPC
Years: 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Garrett May
Super Heavyweight
1. Garrett May
2. Luric Edison
3. Ryan Skellie

Heavyweight
1. Chris Knight
2. Clint Helms
3. Jevon Berlin

Light Heavyweight
1. Joshua Lewis
2. Tony Walker
3. Terrence Bonds
4. George Moskovakis
5. David Kenaston
6. Christian Unger
7. Lamont Beckwith

Middleweight
1. Christopher Roque
2. Alexandros Conits
3. Ryan Arnold
4. Orin Dennis

Junior Heavyweight
1. Jevon Berlin

Junior Lightweight
1. Clay Fowler

Lightweight
1. Kyle Puckett
2. Robert Williams

True Novice
1. Isiah Smalls
2. Vincent Hook
3. Christian Unger
4. Stephen Pinault

Masters Over 50
1. Robert Williams
2. Clay Fowler

FIGURE

Overall Winner
Yanelis Pupo
Class A
1. Yanelis Pupo
2. Nia Sloss
3. Kelsey Mims
4. Cassandra Bailey
5. Alia Sadek
6. Katrina Taylor
7. Leanne Northcutt
8. Tammy Johnson

Class B
1. Ashley Lemos
2. Brittany McIntyre
3. Mallory Johnson
4. Blaire Griffin
5. Megan Adams
6. Justine Nicholson
7. Barnanne Creech
8. Jackie Thomas

Class C
1. Brittany Howard
2. Latoyia Farley
3. Damaris Perez
4. Crystal Platts
5. Courtney Ritch
6. Alexia Thurston

Class D
1. Jessica OShesky
2. Crystal Butler
3. Carla Philpot
4. Janet Bloodworth

True Novice
1. Ashley Lemos
2. Mallory Johnson
3. Crystal Platts
4. Crystal Butler
5. Alia Sadek
6. Tammy Davenport
7. Alexia Thurston
8. Tammy Johnson
9. Janet Bloodworth

Masters Over 35
1. Yanelis Pupo
2. Damaris Perez
3. Tammy Davenport
4. Tammy Johnson

Masters Over 45
1. Amy Phillips
2. Tamico Bowman
3. Barnanne Creech
4. Janet Bloodworth

BIKINI

Overall Winner
Amanda McCroskey
Class A
1. Michelle Allies
2. Kameron Lopez
3. mia shackleford
4. Jodie Ford
5. Morgan Bridwell
6. Carly Kink
7. Crystal Perry
8. Sammie St Pierre
9. Lisa Kibler
10. Kristi Arguello
11. Calli Prill
12. Logan White

Class B
1. Cicily Phillips
2. Kristie Lengel
3. Gloria Braxton
4. Jessica Yokem
5. Adrienne Supko
6. Khaleah Wallace
7. Ashley Whittle
8. Emily Willig
9. Shelley Roland
10. Michelle Smith
11. Nikki O'Brien
12. Jordan Bair

Class C
1. Amanda McCroskey
2. Tawana Jefferson
3. Julie Hall
4. Tabitha Lessman
5. Janae Newkirk
6. Courtney Klugger
7. Stephanie Bibbs
8. Jean Rost
9. Camden Harcum

Class D
1. Katie Perry
2. Kayla Flinchum
3. Caitlin Cornellier
4. Jessica Cagle
4. Jessica Henry
6. Rory Goode
7. Krystal Miller
8. Mamie Madden
9. Judith Gadde
10. Shalama Jackson
11. Jardanne Rast

True Novice Class A
1. Morgan Bridwell
2. Kristie Lengel
3. Carly Kink
4. Crystal Perry
5. Khaleah Wallace
6. Kristi Arguello
7. Sammie St Pierre
8. Calli Prill
9. Logan White
10. Sandra Kouamou

True Novice Class B
1. Tawana Jefferson
2. Janae Newkirk
3. Jessica Cagle
4. Courtney Klugger
5. Stephanie Bibbs
6. Rory Goode
7. Jordan Bair
8. Judith Gadde
9. Melanie Berry
10. Marcee Simpson

Masters Over 35
1. Cicily Phillips
2. Jodie Ford
3. Adrienne Supko
4. Stephanie Bibbs
5. Krystal Miller
6. Mamie Madden
7. Judith Gadde
8. Ginger Wadsworth

Masters Over 40
1. MaryRose Kopchinsky
2. Julia Hoffmann
3. Jean Rost
4. Camden Harcum

Masters Over 45
1. Tawana Jefferson
2. MaryRose Kopchinsky
3. Lisa Kibler
4. Jean Rost
5. Melanie Berry

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Armon Saxon
Class A
1. Kenneth Pemberton
2. Stephen Damasco
3. John Mcdonald

Class B
1. Jonathan Alerte
2. Andre Anderson
3. Matthew Michau
4. Brian Taylor
5. Lawrence Inman
6. Douglas Bonner

Class C
1. Armon Saxon
2. Corey McFadden
3. William Johnson
4. Corderis Brown
5. A'Breon Gary
6. Taylor Wilson
7. Kyle Shaffer
8. Emanuel Geddis
9. Jimmy Sweet
10. Jon Diefenderfer

Class D
1. Jeff Mundy
2. Cordell Waddey
3. Yameen Thomas
4. Basil Williams
5. Nick Grale
6. Xavier Carr
7. Colton Barnhill
8. Derek Prince
9. Michael Gore
10. Chase Holmes
11. Stefon Lowman
12. Ryan Crissey
13. Alan Broadnax
14. Ross Philbeck
15. Corey White

True Novice
1. Armon Saxon
2. Kenneth Pemberton
3. Yameen Thomas
4. Corderis Brown
5. Taylor Wilson
7. Emanuel Geddis
8. Kyle Shaffer
9. David Williams
9. Jon Diefenderfer
10. Dorsey Sullivan

Masters Over 35
1. Andre Anderson
2. David Williams
3. Jermaine Frazier
4. Stefon Lowman
5. Jimmy Sweet
6. Corey White

Masters Over 45
1. Timothy Ford

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Kyle Puckett
Class A
1. Kyle Puckett
2. Benjamin Williams
3. Ryan Stephens
4. Orion Dennis

Class B
1. Justin Williams
2. Tony Walker
3. Frank Calise
4. Alexandros Conits
5. Rod Harris
6. George Moskovakis
7. Ryan Castle
8. Jacob Lindenmeyer
9. Luke Davis
10. Dusty Goodyear

Class C
1. Eric Adams
2. Isiah Smalls
3. Damian Thornton
4. Anthony Bracero
5. Benjamin Allen
6. Ryan Skellie
7. Johnathan Sims
8. Jacob Garber
9. Logan Inman
10. James Allen
11. Ryan Crissey
12. Christian Sharpe

True Novice Class A
1. Ryan Stephens
2. Adam Nettles

True Novice Class B
1. Frank Calise
2. Luke Davis
3. Jacob Lindenmeyer
4. Ryan Castle

True Novice Class C
1. Isiah Smalls
2. Damian Thornton

Masters Over 35
1. Tony Walker
2. Kevin Smith
3. Jevon Berlin
4. Mark Ervin

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Dawn Bogart
2. Donna Jones

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Traci Rugged
2. Dawn Bogart
3. Donna Jones
4. Kaitlin Martinez
5. Eva Serber
6. Dorothy Jones
7. Janet Bloodworth

True Novice
1. Janet Bloodworth

Masters Over 35
1. Donna Jones
2. Dorothy Jones