2018 NPC Philadelphia Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Kolongi Wazford
Heavyweight
1. Travis Tirrell
2. Sherman Newton

Light Heavyweight
1. Kolongi Wazford
2. Austen Bunda
3. Iuan Cabrera
4. Tyler Gahagan

Middleweight
1. Eduardo Teixeira

Junior
1. Austen Bunda

Welterweight
1. Andre Sturge

Novice Heavyweight
1. Pedro Reyes
2. Kapenda Sakavuyi
3. Joseph Macy

Novice Lightweight
1. Calvin Harrison
2. Tyler Gahagan
3. Eduardo Teixeira

Bantamweight
1. Calvin Harrison
2. Kevin Reeves

Masters Over 50
1. Jeffrey Kade

Masters Over 60
1. Bill Lutz
2. Kevin Reeves

FIGURE

Overall Winner
Sally Chamberland
Class A
1. Sally Chamberland
2. Olga Fleshel
3. Deborah Shaw
4. Danielle Rae Hertzog
5. Ineika Jett
6. Andi Buehler

Class B
1. Corinna Valdez
2. Corlynn Housman

Class C
1. Vicki Yaculak
2. Danielle Farber
3. Mary House

Novice
1. Danielle Rae Hertzog
2. Ineika Jett
3. Danielle Farber
4. Mary House

True Novice
1. Danielle Rae Hertzog
2. Vicki Yaculak
3. Danielle Farber

Masters Over 35
1. Olga Fleshel
2. Vicki Yaculak

Masters Over 40
1. Deborah Shaw
2. Vicki Yaculak

Masters Over 45
1. Sally Chamberland
2. Deborah Shaw
3. Vicki Yaculak
4. Mary House
5. Andi Buehler

BIKINI

Overall Winner
Arielle Lopez
Class A
1. Danielle Herman
2. Marie Paul-Emile
3. Larissa Wiviurka
4. Katie Artzerounian
5. Beth Ann Calamia
6. Winie Carter
7. Jamie Elliott

Class B
1. Arielle Lopez
2. Megan Faben
3. Adrianna Felix
4. Rachel Brown
5. Krista Panella

Class C
1. Alleana Christogianni
2. Christina Tenhave
3. Alison VanMetter
4. Elizabeth Josephs

Novice
1. Arielle Lopez
2. Danielle Herman
3. Larissa Wiviurka
4. Jamie Elliott
5. Katie Artzerounian
6. Krista Panella
7. Elizabeth Josephs

True Novice
1. Marie Paul-Emile
2. Rachel Brown
3. Krista Panella
4. Alison VanMetter
5. Katie Artzerounian
6. Laura Aquino

Masters Over 35
1. Ina Godfrey
2. Beth Ann Calamia
3. Winie Carter

Masters Over 40
1. Adrianna Felix
2. Ina Godfrey
3. Laura Aquino

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Malik Johnson
Class A
1. Rene Marroquin
2. Michael MC Connell
3. Theodore Moore

Class B
1. Malik Johnson
2. Lawrence Ferguson
3. Tyler Pecharo
4. Danny Salik
5. James Pepe
6. Phillip Solomon

Class C
1. Soheil Sangarzadeh
2. Daniel Virgo
3. Bryan Katzenback
4. Jayson Morgan

Collegiate
1. Michael MC Connell

Novice
1. Malik Johnson
2. Lawrence Ferguson
3. Michael MC Connell
4. James Pepe
5. Peter Kaso
6. Jayson Morgan
7. John Hyatt
8. Samuel Hale

Masters Over 40
1. Malik Johnson
2. Brendon Holland
3. Jayson Morgan
4. Duane Lee Holland

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Anthony Ngo
Class A
1. Anthony Ngo
2. Calvin Harrison
3. Justin Pedicone
4. Timothy Tolosa
5. Jordan Neyazi
6. Phillip Solomon

Class B
1. Pedro Reyes
2. Chad Sheehan
3. Trey Tolbert
4. Austen Bunda
5. Kapenda Sakavuyi
6. Tom Pezzuti
7. Aidan Seefried

Class C
1. Travis Tirrell
2. Randel Abrenica
3. Francis Alfaro
4. Daniel Martinez

Novice
1. Daniel Martinez

True Novice
1. Raymond Vazquez

Masters Over 40
1. Tom Pezzuti

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Kimberly Sayers
Class A
1. Tracy Zimmer

Class B
1. Kimberly Sayers