2018 NPC Ronnie Coleman Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Wallace Brown
Heavyweight
1. Wallace Brown
2. Sam Skipworth
3. Devon Blackmore

Light Heavyweight
1. David Montoya
2. Robert Hughes
3. Clint Williams
4. Eric Lediaev
5. Taylor Zapalac

Middleweight
1. Frejh Lonnqvist
2. Adam Nyquist

Lightweight
1. Johan Greinsmark

Novice Heavyweight
1. Clint Williams
2. Eric Lediaev
3. Jason Kight
4. Taylor Zapalac

Novice Lightweight
1. Adam Nyquist
2. Johan Greinsmark

Novice Middleweight
1. Ifeoluwa Adetoro
2. Frejh Lonnqvist
3. Albin Stolt

Masters Over 35
1. Wallace Brown
2. Eric Lediaev

Masters Over 60
1. Charles Barney
2. Stonewall Jackson

Masters Over 70
1. Stonewall Jackson

FIGURE

Overall Winner
Militsa Rivera
Class A
1. Militsa Rivera

Class B
1. Janine Myrlin
2. Jessica Eberle
3. Abby Rodseth
4. Cait Adley
5. Christine Barron

Class C
1. Kandace Diliberto
2. Irene Mackey
3. Jamie Turlock
4. Emily Goodrich
5. Jennifer Gary

Class D
1. Lauren Hawke
2. Stephanie Ridenhour
3. Nichole Brown
4. Olivia Bauman
5. Miranda Hocutt

Novice Class A
1. Militsa Rivera
2. Shella Scott
3. Abby Rodseth
4. Jessica Eberle
5. Cait Adley
6. Eva Sombathy

Novice Class B
1. Emily Goodrich

Novice Class C
1. Lauren Hawke
2. Nichole Brown
3. Miranda Hocutt
4. Kerry Ripple

Masters Over 35
1. Janine Myrlin
2. Heather Berreth
3. Andrea Bekendam
4. Jennifer Gary
5. Christine Barron
6. Jennifer Eddlemon

Masters Over 45
1. Irene Mackey
2. Eva Sombathy
3. Kerry Ripple

BIKINI

Overall Winner
Kayla Gregory
Class A
1. Alexandria Santos
2. Brianna Morales
3. Neomi Lynn Perez
4. Sandra Salem

Class B
1. Bita Davano
2. Blanca Benitez
3. Helena Macapagal
4. Misty Alvarez
5. Anastasia Borger

Class C
1. April Roby
2. Valentina Riera
3. Sandra Zamarripa
4. Cait Adley
5. Sheree Schultz
6. Elise Willsey
7. Kayla Garcia
8. Delia Nelson
9. Ashley Wilson
10. Abby Rodseth
11. Jessica Gonzalez
12. Tracy Lewis
13. Melissa Kelly

Class D
1. Kayla Gregory
2. Jessica Solise
3. Katherine Hammond
4. Cheyenne Treadwell
5. Shaneen Prior
6. Ashley Sommers
7. Ariel Bordelon
8. Tiffany Natale
9. Jacqueline Vick
10. Anne Purdy

Class E
1. Sheila Roberts
2. Sashi Wilson
3. Brooke Byrd
4. Kayleigh Elchfeld

Class F
1. Alisha Brown
2. Abigail Lang
3. Hannah Bell
4. Ellen Earl
5. Monica Islas
6. Heather Berreth
7. Sencelia Reynolds
8. Alexandra Varnum

Novice Class A
1. Abby Rodseth
2. Brianna Morales
3. Sheree Schultz
4. Alexandria Santos
5. Cait Adley
6. Jessica Gonzalez
7. Ashley Wilson
8. Kayla Garcia
9. Anastasia Borger
10. Neomi Lynn Perez
11. Tracy Lewis
12. Sandra Salem
13. Elle Edwards

Novice Class B
1. Jessica Solise
2. Shaneen Prior
3. Ashley Sommers
4. Ariel Bordelon
5. Jacqueline Vick
6. Kirsten Wilkinson
7. Anne Purdy

Novice Class C
1. Abigail Lang
2. Ellen Earl
3. Heather Berreth
4. Monica Islas
5. Alexandra Varnum

Teen
1. Elise Willsey

Masters Over 35
1. Blanca Benitez
2. Katherine Hammond
3. Sheila Roberts
4. Heather Berreth
5. Melissa Kelly
6. Neomi Lynn Perez
7. Tammy Duke

Masters Over 45
1. Helena Macapagal
2. Elle Edwards
3. Brenda Fulcher
4. Sandra Salem

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Nicholas Miller
Class A
1. Nicholas Miller
2. Francois Cassamajor
3. George Lewis
4. Christopher Smith
5. Fabio Castro

Class B
1. Kelvin Williams
2. Kofi Ankamah
3. Dave Robinson
4. Benjamin Deorche
5. Kevin Parson
6. Jesin Tharakan
7. Jake Scarborough

Class C
1. Nick Stracener
2. John Hays
3. Edward Jones

Class D
1. Michael George
2. Steven Goff
3. Jordan Walker

Class E
1. Dominique Cephus
2. Damien Hart
3. Lee Williams

Class F
1. William Peoples
2. Randy Winchester
3. Leon Smith
4. Rodrigo Fierro

Novice Class A
1. George Lewis
2. Justin Moore
3. Gene Gonzales

Novice Class B
1. Nick Stracener
2. Corey Campbell
3. John Hays
4. Benjamin Deroche
5. Jose DeLatorre

Novice Class C
1. Jordan Walker
2. Michael George
3. Damien Hart
4. Albin Stolt
5. Robert Oberlender
6. John Buikema
7. Lee Williams

Teen
1. Cooper Wallis
2. Connor McKeehan
3. Abram Anderson

Masters Over 35
1. Nicholas Miller
2. Kelvin Williams
3. William Peoples
4. Leon Smith
5. Lee Williams
6. John Hays
7. Kevin Parson

Masters Over 45
1. Todd Cox
2. John Buikema
3. Barry McNutt

Masters Over 55
1. Barry McNutt

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Austin Burge
Class A
1. Eric Hopkins
2. Shane Jester
3. Marco Cordova

Class B
1. Bryan Gonzalez
2. Michael Carrillo
3. David Montoya
4. Manuel Ramirez
5. Kasey Anderson
6. Turin Muhler
7. Connor Deuby

Class C
1. Steven Goff
2. Ric Fierro

Class D
1. Austin Burge
2. Jace Jarvis
3. Garrett Hanselman

Novice Class A
1. Shane Jester
2. Tommy Keever
3. Paul Rivas

Novice Class B
1. Manuel Ramirez
2. Connor Deuby
3. Frejh Lonnqvist
4. Kyle Ward

Novice Class C
1. Robert Oberlender
2. Garrett Hanselman
3. Albin Stolt
4. John Buikema
5. Ric Fierro

Teen
1. Jace Jarvis

Masters Over 35
1. Eric Hopkins
2. Shane Jester

Masters Over 45
1. Loynie Brown
2. John Buikema
3. Tommy Keever
4. Todd Cox

Masters Over 55
1. Tommy Keever

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jamie Turlock
Class A
1. Victoria Pham
2. Marcela Corona

Class B
1. Jamie Turlock
2. Tucker Smith
3. Jennifer Gary
4. Alexandra Burt

Novice
1. Tucker Smith
2. Victoria Pham
3. Alexandra Burt

Masters
1. Jennifer Gary