2018 NPC Salt Lake Championships

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Lars Evans Toensing
Heavyweight
1. Zachery Atkin
2. Dennis Young
3. Ronald Bibeau

Light Heavyweight
1. Lars Evans Toensing
2. Inoke Taufalele
3. Matthew Todd
4. Jazz Rockwood

Novice
1. Inoke Taufalele
2. Jazz Rockwood

Masters Over 45
1. Dennis Young

FIGURE

Overall Winner
Edith Davis
Class A
1. Edith Davis
2. Nina Pacchia
3. Jami Hays
4. Rylee Villamor
5. Belle Hamrick
6. Kristi Konser
7. Misty Bishop

Class B
1. Whitney Smith
2. Amanda Muir
3. Megan Waters
4. Debbie Bird
5. Karree Larsen
6. Mary Aguilar

Novice
1. Jami Hays
2. Rylee Villamor
3. Whitney Smith
4. Belle Hamrick
5. Megan Waters
6. Debbie Bird
7. Karree Larsen

True Novice
1. Amanda Muir
2. Mary Aguilar
3. Misty Bishop

Masters Over 35
1. Edith Davis
2. Nina Pacchia
3. Karree Larsen
4. Debbie Bird

Masters Over 45
1. Edith Davis
2. Karree Larsen
3. Debbie Bird

BIKINI

Overall Winner
Calysta Upperman
Class A
1. Brooke Breen
2. Kari Poole
3. Aubrey Adams
4. Rachel Johnston
5. Adrienne Moore
6. BreeAnna Cox

Class B
1. Calysta Upperman
2. Ashlee Wheelwright
3. Erica Espinosa
4. Gioia Ibrahim
5. Jaclyn Sorensen
6. Katrina Brinton
7. Amanda Brady

Class C
1. Tracey Allen
2. Sharon Halpin
3. Christina Biamonte
4. Linsey Juarez
5. Stefanie Miner
6. Valerie Lusvardi
7. Amy Thomsen
8. Miranda Bond
9. Jen Patterson
10. Mandi Anderson
11. Brandi Sepulveda
12. Kili Burch
13. Kiersten Maisey
14. Katie Dexter

Class D
1. Lindsey Mathews
2. Holly Barker
3. Jessica DeNelle Jenkins
4. Crystal Molen
5. Victoria Holler
6. Linda Ludeman
7. Moriah Gillespie
8. Nichole Johnson
9. Chelsee Spinello

Class E
1. Rae Everton
2. Alysha Smith
3. Marcy Tanner
4. McKenna Bowen

Novice Class A
1. Erica Espinosa
2. Brooke Breen
3. Gioia Ibrahim
4. Jaclyn Sorensen
5. BreeAnna Cox
6. Katrina Brinton
7. Amanda Brady

Novice Class B
1. Tracey Allen
2. Christina Biamonte
3. Jessica DeNelle Jenkins
4. Chelsee Spinello
5. Amy Thomsen
6. Moriah Gillespie
7. Miranda Bond
8. Nichole Johnson
9. Mandi Anderson
10. Alysha Smith
11. Kili Burch
12. Marcy Tanner
13. Kiersten Maisey
14. Katie Dexter

True Novice
1. Tracey Allen
2. Rae Everton
3. Victoria Holler
4. Chelsee Spinello
5. Brandi Sepulveda
6. Dana Murray
7. Marcy Tanner
8. Alysha Smith
9. Kili Burch
10. Nicole Korth
11. Kiersten Maisey
12. McKenna Bowen
13. Katie Dexter
14. Angela Foutz
15. Amanda Brady

Masters Over 35
1. Lindsey Mathews
2. Ashlee Wheelwright
3. Kari Poole
4. Holly Barker
5. Valerie Lusvardi
6. Crystal Molen
7. Amy Thomsen
8. Dana Murray
9. Adrienne Moore
10. Alysha Smith
11. Katrina Brinton
12. Marcy Tanner
13. Amanda Brady
14. Angela Foutz

Masters Over 45
1. Linda Ludeman
2. Marcy Tanner
3. Vivian Muehlen
4. Doreen Still

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jesse Ferney
Class A
1. Jesse Ferney
2. Rayce Cabiles
3. Toshio Aoki
4. Mateao Rangel
5. Roger Nunez

Class B
1. Dylan Brizendine
2. Daniel Poole
3. James Greenwood
4. Kc Santistevan
5. Michael Breen
6. Jake Payne
7. Jacob DeMille

Class C
1. Porter Brinton
2. Zachary Fox
3. Alex Parker
4. Michael Slaugh
5. Edmund Sciore
6. Jacob Price
7. Timothy Odoh
8. Todd Gillespie
9. Adam Cox
10. Houston Noah
11. Jason Lynn

Novice Class A
1. Donnie Howell
2. James Greenwood
3. Toshio Aoki

Novice Class B
1. Dylan Brizendine
2. Alex Parker
3. Zachary Fox
4. Edmund Sciore
5. Jacob Price
6. Michael Breen
7. Adam Cox
8. Houston Noah
9. Jason Lynn

Teen
1. Mateao Rangel

True Novice
1. Donnie Howell
2. Edmund Sciore
3. Michael Slaugh
4. Timothy Odoh
5. James Greenwood
6. Toshio Aoki
7. Kc Santistevan
8. Brandon Moore
9. Jake Payne
10. Adam Cox
11. Jacob DeMille
12. Michael Ostermiller
13. Colton Scott
14. Brandon Csere
15. Jason Lynn

Masters Over 35
1. Edmund Sciore
2. Daniel Poole
3. Todd Gillespie
4. Jacob Price
5. Michael Breen
6. Jason Lynn

Masters Over 45
1. Donnie Howell
2. Todd Gillespie
3. Michael Ostermiller

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jacob Miller
Class A
1. Justin Cottie
2. Colby Barnes
3. Alejandro Pineda

Class B
1. Spencer Juarez
2. Matthew Sheetz
3. Jason Foley
4. Nery Rodriguez
5. Benjamin Bishop

Class C
1. Jacob Miller
2. Justin Groves
3. Lance Miller
4. Porter Brinton

Novice
1. Justin Cottie
2. Porter Brinton
3. Colby Barnes
4. Matthew Sheetz
5. Nery Rodriguez

True Novice
1. Colby Barnes
2. Matthew Sheetz
3. Nery Rodriguez
4. Benjamin Bishop

Masters Over 35
1. Justin Groves
2. Porter Brinton
3. Jason Foley
4. Benjamin Bishop

FITNESS



1. Lisa Danielson

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Misty Bishop

Novice
1. Misty Bishop

Masters Over 35
1. Misty Bishop