2018 NPC South Carolina Excalibur

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Tyler Starnes
Super Heavyweight
1. Tyler Starnes
2. Chris Hobbs
3. Frederick Howard

Heavyweight
1. Thomas Allen
2. Jeff Brand
3. Kevin DeHaven
4. Dean Cowart
5. John Heger
6. Chris Sawyer
7. Jermaine Perry

Light Heavyweight
1. Jeffrey Pope
2. Ryan Goldwire
3. Nick Reese

Middleweight
1. James Winkler
2. John Patterson
3. Charles Arena
4. Keith Sharpe
5. Roy Byrd

Junior
1. Jeffrey Pope

Novice
1. Dennis Ndaanee
2. Nicholas Halter

Masters Over 40
1. Jeff Brand
2. James Winkler
3. Charles Arena
4. Keith Sharpe

Masters Over 50
1. Kevin DeHaven
2. Roy Byrd
3. Jim Nettles

Masters Over 60
1. John Patterson

FIGURE

Overall Winner
Shenai Johnson
Class A
1. Kristen Winters
2. Erika Whitehouse
3. Niccole Jones
4. Tory Vanderbeck
5. Ashley Oubre
6. Star Jones
7. Jessica Wilson
8. Jillian Yarbrough
9. Michelle Rowland

Class B
1. Shenai Johnson
2. Jackie Ong
3. Tawanda Gilliard

Class C
1. Lindsey Williams
2. Monica Bilczewski

Novice
1. Jackie Ong
2. Monica Bilczewski
3. Tayo Haiyede
4. Ashley Oubre
5. Jessica Wilson
6. Laura Baldino
7. Kristine Johnson
8. Tawanda Gilliard
9. Mylena Minyo

Masters Over 35
1. Kristen Winters
2. Tayo Haiyede
3. Star Jones
4. Jeannie Fox
5. Laura Baldino
6. Jillian Yarbrough
7. Tawanda Gilliard
8. Michelle Rowland

Masters Over 45
1. Laura Baldino
2. rosemary hargrett

BIKINI

Overall Winner
Alexis Weimer
Class A
1. Yensi Escobar
2. Britni LaRue
3. Samantha Crampton
4. Melany Rodriguez
5. Shannon Harris
6. TJ Raines
7. Katie Taylor
8. Nikki O'Brien
9. Laura Aycock
10. Morgan Smith
11. Sheena Chilton
12. Ann Hamrick
13. Amanda Bublitz

Class B
1. Alexis Weimer
2. Cristina Sawh
3. Janae Santana
4. Meredith Jones
5. Linda Isley

Class C
1. Casey Cash McCall
2. Ericka Grygowski

Novice
1. Alexis Weimer
2. Melany Rodriquez
3. Shannon Harris
4. Sheena Chilton
5. Kaitlin O'Sullivan
6. Morgan Smith
7. Meredith Jones
8. Ericka Grygowski
9. Ann Hamrick
10. Elicia Cheasty

Masters Over 35
1. Laura Aycock
2. Amanda Bublitz
3. Linda Isley

Masters Over 45
1. Linda Isley

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Maurice Irvin
Class A
1. Tyran Young
2. Javier Villagomez
3. Garrett Cothran
4. Austin Mullinax

Class B
1. Maurice Irvin
2. Luis Estada
3. Ryan Spencer
4. Corderis Brown
5. Matthew Sawh
6. Dillon Hayes
7. Nicholas Nunez

Class C
1. Alex Wallace
2. Patrick Youells
3. Chris Strickland
4. Chad Hitchcock
5. Gary Gardner
6. Dominique Rose
7. Hunter VanGeison
8. Randall McAlhaney
9. Kevin Rhode

Novice
1. Javier Villagomez
2. Hunter VanGeison
3. Justin Lee
4. Garrett Cothran
5. Alfredo Sanchez
6. Dillon Hayes
7. Scott Baldino

Masters Over 35
1. Maurice Irvin
2. Chris Strickland
3. Chad Hitchcock
4. Matthew Sawh
5. Kevin Rhode
6. Andy Richdale
7. Scott Baldino

Masters Over 45
1. Andy Richdale
2. Scott Baldino
3. Jim Nettles

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Tyler Starnes
Class A
1. David Brazon

Class B
1. Ryan Goldwire
2. Cesar Azcarraga
3. Luis Estada
4. Ric Dunn
5. Keith Jenkins
6. Gregory Blythe

Class C
1. Tyler Starnes
2. Thomas Allen
3. Jason Johnson
4. CJ Sain
5. John Heger
6. Emmanuel Ezekiel

Masters Over 35
1. Dennis Ndaanee
2. John Heger
3. James Winkler
4. Ric Dunn
5. Keith Jenkins
6. Dennis Yeddo
7. Gregory Blythe

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Demi Robertson
2. Elizabeth Johnson

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Demi Robertson
2. Vernessa Crivens
3. Sanda Heger

Masters Over 35
1. Sanda Heger