2018 NPC South Florida Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
John Lopez
Heavyweight
1. John Lopez
2. Alexander Silin
3. Marcus Seidel

Light Heavyweight
1. Oscar Juarez
2. Jose Fernandez
3. Bryant Wilson

Middleweight
1. Edgar Melendez
2. Erik Rubio

Lightweight
1. Dennis Velasquez

Novice Heavyweight
1. Michael Hornat
2. Jose Fernandez

Novice Lightweight
1. Dennis Velasquez
2. Erik Rubio
3. Eric Guerrero
4. Andy Hill

Masters Over 35 Heavyweight
1. John Lopez
2. Oscar Juarez

Masters Over 35 Lightweight
1. Arturo Leon
2. Eric Guerrero

Masters Over 40 Heavyweight
1. Oscar Juarez
2. Bryant Wilson
3. Richard Silverberg

Masters Over 40 Lightweight
1. Dennis Velasquez
2. Carlos Alvarez

Masters Over 50 Heavyweight
1. G. Patrick Yawn

Masters Over 50 Lightweight
1. Edgar Melendez
2. Carlos Alvarez

Masters Over 60 Heavyweight
1. Lazaro Diaz
2. Fernando Giovanni Gonzalez
3. Richard Silverberg

Masters Over 60 Lightweight
1. Larry Russell

Masters Over 70
1. Larry Russell

FIGURE

Overall Winner
Erika Otero
Class A
1. Erika Otero
2. Jissela Cabello

Class B
1. Karina Marval

Class C
1. Mackenzie Hanson

Novice
1. Jissela Cabello
2. Karina Marval
3. Mackenzie Hanson

Masters Over 30
1. Jissela Cabello
2. Mackenzie Hanson

Masters Over 40
1. Karina Marval
2. Joy D'Andrea

BIKINI

Overall Winner
Karla Pereda
Class A
1. Karla Pereda
2. Maria Baldor
3. Tina Deak
4. Alia Basierbe
5. Catalina Montes
6. Wanda Nitiss
7. Lucy Baron

Class B
1. Chelsea Keen
2. Taylor DeFazio
3. Sheena Byfield
4. Yvette Guzman
5. Suleyry Cunillera
6. Lionela Caceres
7. Allie  Baron
8. Alexandra Schatz

Class C
1. Paola Goncalves
2. Olivia Montes

Novice Class A
1. Christina Elhosary
2. Tina Deak
3. Catalina Montes
4. Alia Basierbe
5. Lionela Caceres
6. Samantha Martinez
7. Samantha Ryan
8. Wanda Nitiss
9. Lena Izquierdo

Novice Class B
1. Sheena Byfield
2. Yvette Guzman
3. Taylor DeFazio
4. Alysa VanScoyk
5. Allie  Baron
6. Olivia Montes

Masters Over 30 Class A
1. Maria Baldor
2. Christina Elhosary
3. Lionela Caceres
4. Lena Izquierdo
5. Tina Deak

Masters Over 30 Class B
1. Chelsea Keen
2. Paola Goncalves
3. Alexandra Schatz
4. Olivia Montes

Masters Over 40 Class A
1. Maria Baldor
2. Wanda Nitiss

Masters Over 40 Class B
1. Tara Freeman
2. Joy D'Andrea

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Deke Walker
Class A
1. Jhomar Gonzalez
2. Wahab Alowais
3. Roger Alfonso
4. Julio Marcano
5. Joseph Green

Class B
1. Deke Walker
2. Marcus Clark
3. Joel Sajiun
4. Alexander Peele
5. Levi Doumbia
6. Joejandy Suarez
7. Grayson Levy
8. Robert Artistizabal
9. Shawn Stephens
10. Jorge Gonzalez

Novice Class A
1. Wahab Alowais
2. Julio Marcano
3. Joseph Green
4. Larry Russell
5. Arman Taialli

Novice Class B
1. Marcus Clark
2. Joel Sajiun
3. Robert Artistizabal
4. Alexander Capasso
5. Shawn Stephens
6. Lazaro Diaz

Teen
1. Alexander Capasso
2. Eugenio Castillo
3. Arman Taialli

Masters Over 35
1. Wahab Alowais
2. Joel Sajiun

Masters Over 40
1. Julio Marcano
2. Joel Sajiun
3. Mario Sanchez
4. Hank Williams

Masters Over 50
1. Mario Sanchez
2. Jorge Gonzalez
3. Larry Russell

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Pablo Posada
Class A
1. Pablo Posada
2. Erik Rubio

Class B
1. Michael Hornat
2. Oscar Juarez
3. Jhomar Gonzalez
4. Drew Wilson
5. Andy Hill

Class C
1. Levi Doumbia
2. Nathaniel Smith

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Jennifer Tabaszewski