2018 NPC Southern Tournament of Champions

NPC
Years: 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Joseph Anderson
Super Heavyweight
1. Terrance Patten
2. Mike Brigham

Heavyweight
1. Joseph Anderson
2. Trevor Watts
3. Michael Foster
4. Jim Nettles

Light Heavyweight
1. Keith Thompson
2. Ben Rivenbark
3. William Meginley
4. Creighton Davis
5. Nick Reese

Middleweight
1. Orin Dennis

Junior
1. Terrance Patten
2. Ben Rivenbark

True Novice
1. Michael Foster

Masters Over 40
1. Keith Thompson

Masters Over 50
1. Keith Thompson
2. David Robinson
3. Harvey Ham
4. danny sharpe
5. Ray Bawcom
6. Jim Nettles

FIGURE

Overall Winner
Marina Hoffmann
Class A
1. Marina Hoffmann
2. Jessica Wilson
3. Barnanne Creech
4. Beatrice Davis Thomas

Class B
1. Celeste Hunt
2. Katrina Taylor
3. Talisa Porch
4. Danielle Robertson
5. Bridget Knight
6. Jackie Thomas

Class C
1. Ashley Oubre
2. Michaela Saunders
3. Ashlee Maas

Class D
1. Leah Gardner

Novice
1. Michaela Saunders
2. Jessica Wilson
3. Rebecca Marshall
4. Keleen Miskin
5. Gina Bukowski
6. Ashlee Maas
7. Cecilia Newman

Masters Over 35
1. Celeste Hunt
2. Jayna Bryant
3. Jackie Thomas

Masters Over 45
1. Barnanne Creech
2. Keleen Miskin
3. Talisa Porch
4. Gina Bukowski
5. Loretta Henderson
6. Bridget Knight
7. Beatrice Davis Thomas
8. Cecilia Newman

BIKINI

Overall Winner
Samantha Crampton
Class A
1. Hannah Jarrell
2. Sarah Gunter
3. Shannon Couvreur

Class B
1. Samantha Crampton
2. Jessica Colombo
3. Katrina Taylor
4. Annie Graft
5. Ludmilla Silva
6. Rebecca Manning
7. Amanda Bublitz
8. Jamie King

Class C
1. Stephanie Mickens
2. Brandi Lewis
3. MJ Malone
4. Michaela Saunders
5. Nicole Talton
6. Melissa Crook

Class D
1. Kimberly Desilus
2. Heather Church
3. Leah Gardner

Novice Class A
1. Hannah Jarrell
2. Annie Graft
3. Ludmilla Silva
4. Shannon Couvreur
5. Danielle Van Dam

Novice Class B
1. Stephanie Mickens
2. Kimberly Desilus
3. Brandi Lewis
4. MJ Malone
5. Rebecca Manning

Masters Over 35
1. Jessica Colombo
2. Heather Church
3. Shannon Couvreur
4. Amanda Bublitz
5. Nicole Talton
6. Jamie King
7. Tonia O'Neill

Masters Over 45
1. Tonia O'Neill
2. Julia Carlson

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Nickolas Grate
Class B
1. Carlos Camelo
2. Richard Goodwin
3. Jacob Espinoza

Class C
1. Aaron Manning
2. Brian Taylor

Class D
1. Nickolas Grate
2. Justin Blair
3. Quillan Mathis
4. Andrew Bradley
5. Tyler Johns
6. Jerry Fogle

Novice
1. Carlos Camelo
2. Aaron Manning
3. Richard Goodwin
4. Andrew Bradley
5. Jerry Fogle

Masters Over 45
1. danny sharpe
2. Harry Williams

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Tyson Dunston
Class A
1. Eduardo Fuertes

Class B
1. Tyson Dunston
2. Ben Rivenbark
3. Thomas Beach
4. Orin Dennis

Class C
1. Tony Howard II
2. Garett Lee
3. William Meginley
4. Trevor Sova
5. Tyler Johns
6. Creighton Davis
7. Michael Foster

Masters Over 35
1. William Meginley
2. David Robinson

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Susie Fuller
2. Elizabeth Johnson

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Marina Hoffmann
2. Susie Fuller

Class B
1. Princess Hodges

Masters Over 35
1. Princess Hodges
2. Melissa Raisley
3. Elizabeth Johnson
4. Paula Moses