2018 NPC Southwest Muscle Classic

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Baidi Farl
Heavyweight
1. Baidi Farl

Light Heavyweight
1. Bobby Tomlinson
2. Chris Jantz
3. Abel Carreon

Middleweight
1. Jesus Treto

Novice Heavyweight
1. Aleksandar Ristic
2. Thomas Forte
3. Abel Carreon

Novice Lightweight
1. Isaac Moran
2. Jesus Treto

Masters Over 40
1. Chris Jantz
2. Chatman Dean
3. Ed Urbano
4. Herbie Zadeh

FIGURE

Overall Winner
Tracy Burchfield
Class A
1. Claudia Gudino
2. Cynthia Criselyn Malit
3. Nanci Lozano

Class B
1. Danielle Martinez

Class C
1. Tracy Burchfield
2. Elisa Dansby

Masters Over 35 Class A
1. Claudia Gudino
2. Cynthia Criselyn Malit
3. Nanci Lozano

Masters Over 35 Class B
1. Tracy Burchfield

Masters Over 40
1. Claudia Gudino
2. Cynthia Criselyn Malit
3. Nanci Lozano

BIKINI

Overall Winner
Vanessa Robinson
Class A
1. Hong Chen
2. Cristina Moreno
3. Sheila Miranda
4. Veronica Goltz
5. Ashely Price
6. Jennifer La Salle
7. Jayd Borquez
8. Adriana Cortez

Class B
1. Wendy Tirado
2. Destany Weatherwax
3. Lisa Marie Sabio
4. Nichole Grijalba
5. Ayleen Imperial
6. Alyssa Meraz
7. Asi Rad
8. Karla Ricketts
9. Danielle Van Roosendael
10. Kaitlin Lund

Class C
1. Vanessa Robinson
2. Samantha Biagi
3. Jones Ally
4. Laura Lawrence

Class D
1. Olivia Lopez
2. Rachel Rugato
3. Celeste Rains-Turk
4. Debra Powell
5. Desiree Lopez

Class E
1. Ashleigh Daley
2. Nikia Hovey
3. Britney James
4. Nicolette Stafford

Class F
1. Joy Yang Lu
2. Emily Stern
3. Nicole Herrin

Novice Class A
1. Veronica Goltz
2. Lisa Marie Sabio
3. Jennifer La Salle
4. Asi Rad
5. Jayd Borquez
6. Maria Eloisa Magbanua
7. Yusleyvi Lopez
8. Kaitlin Lund

Novice Class B
1. Crista Morgan
2. Jones Ally
3. Karla Ricketts
4. Danielle Van Roosendael
5. Marissa Reynoso

Novice Class C
1. Rachel Rugato
2. Nicolette Stafford
3. Desiree Lopez

Novice Class D
1. Ashleigh Daley
2. Britney James
3. Joy Yang Lu
4. Emily Stern
5. Nicole Herrin
6. Marlene Magila

Masters Over 35 Class A
1. Nichole Grijalba
2. Sheila Miranda
3. Veronica Goltz
4. Asi Rad
5. Jennifer La Salle
6. April Estelle

Masters Over 35 Class B
1. Nikia Hovey
2. Kerry Schlosser
3. Debra Powell
4. Elisa Hetzler

Masters Over 35 Class C
1. Marlene Magila

Masters Over 40 Class A
1. Sheila Miranda
2. Joy Moats
3. Jessica Vazquez

Masters Over 40 Class B
1. Nikia Hovey
2. Kerry Schlosser
3. Debra Powell
4. Elisa Hetzler
5. Sharon Higa
6. Toni Dunn
7. Cynthia Prouder

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
JD McKoy
Class A
1. Brian Balyan
2. Cory Harris
3. Alex Moreno
4. George Capistrano

Class B
1. Joel Crotzer
2. Fernando Giovanni Gonzalez

Class C
1. Renaldo Jimenez
2. Gregory Foster
3. Antonio Johnson
4. Vasquez Daniel

Class D
1. Damon Duarte
2. Vasquez Aaron
3. Keith Wee

Class E
1. JD McKoy
2. Ashkan Gheitasi
3. Brandon Aranda

Class F
1. Aaron Mireles
2. Andrew Arndt

Novice Class A
1. Brian Balyan
2. Cory Harris
3. Alex Moreno
4. George Capistrano

Novice Class B
1. Damon Duarte
2. Vasquez Daniel
3. Cory Kato

Novice Class C
1. Vasquez Aaron
2. Aaron Mireles
3. Keith Wee
4. Brandon Aranda
5. Haziq Zahri
6. Adriel Vissani

Masters Over 35 Class A
1. Paul Bakhtiar
2. David Rutkosky

Masters Over 35 Class B
1. Marcus Glasgow
2. Vasquez Daniel

Masters Over 40
1. Keith Frankel
2. Dennis Miranda

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Matthew Diaz
Class A
1. Ronald Anthony Villar
2. Fernando Rivas
3. Isaac Moran
4. Hisada Hiromasa

Class B
1. Matthew Diaz
2. Adam Tangsirichareon
3. Renaldo Jimenez
4. Randy Burford
5. Herbie Zadeh
Fabio Isaza

Class C
1. Jesse Medina
2. Daylon Anten

Class D
1. Theodore Stern
2. Harold Arnold

WOMEN'S PHYSIQUE

Class B
1. Stacey Nunez