2018 NPC Steel City Championships

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Clark Houts
Heavyweight
1. Clark Houts

Middleweight
1. Michael DeGraeve

Welterweight
1. Greg Choate

Lightweight
1. Terrance Ambeau
2. Troy Wold

Novice
1. Michael DeGraeve

Masters Over 35
1. Terrance Ambeau
2. Greg Choate
3. Troy Wold

Masters Over 50
1. Clark Houts
2. Michael DeGraeve

FIGURE

Overall Winner
Sarah Cole
Class A
1. Ashley Paiz

Class B
1. Lisa Vazquez
2. Nadine Martinez
3. Lilli Vigil

Class C
1. Sarah Cole
2. Jennifer Vigil
3. Christina Tamerlano

Class D
1. Jasmin Salinas

Novice Class A
1. Lisa Vazquez
2. Ashley Piaz
3. Tiffany Clay Jeffers
4. Lilli Vigil

Novice Class B
1. Christina Tamerlano

True Novice
1. Lisa Vazquez
2. Tiffany Clay Jeffers
3. Nicole Bates

Masters Over 35
1. Lisa Vasquez
2. Jasmin Salinas
3. Nadine Martinez
4. Tiffany Clay Jeffers

Masters Over 40
1. Katecha Cook
2. Jennifer Vigil

BIKINI

Overall Winner
Celina Torres
Class A
1. Brittney Koman
2. Lorina Johnston

Class B
1. Celina Torres
2. Amely Romero
3. Simone Washington
4. Nicole Vasquez
5. Lisa Dillinder
6. Lauren Traux
7. Sondra Tower

Class C
1. Alley Murray
2. Katie Currie
3. Ashley Velasquez

Class D
1. Erin Thomas

Class E
1. Tory Wright
2. Terra Poplstein
3. Kylie Anderson
4. Lesley Munsell
5. Raybecca Beckham

Class F
1. Casey Feuerstein
2. Frankie Huff
3. Taylor Barrios
4. Brandis Montez

Novice Class A
1. Celina Torres
2. Amely Romero
3. Lisa Dillinder
4. Nikki Rojas
5. Nancy Manquero

Novice Class B
1. Lauren Truax

Novice Class C
1. Erin Thomas
2. Terra Poplstein
3. Kylie Anderson

Novice Class D
1. Casey Feuerstein
2. Taylor Barrios
3. Celina Torres

Teen
1. Kylie Anderson
2. Taylor Barrios

True Novice
1. Katie Currie
2. Casey Feuerstein
3. Taylor Barrios
4. Lorina Johnston
5. Lesley Munsell
6. Ashley Velasquez
7. Nancy Manquero

Masters Over 35
1. Frankie Huff
2. Brittney Koman
3. Nikki Rojas

Masters Over 40
1. Lisa Dillinder

Masters Over 50
1. Michelle Haman

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Patrick Mendoza
Class A
1. Alex Lua

Class C
1. Johnny Rengo
2. Spencer Bisek

Class D
1. Patrick Mendoza
2. Anthony Alvarez
3. Robert Peterson
4. Rohandeep Singh
5. Monte Montez
6. Ryan Trujillo
7. John Melton

Class F
1. Kemorion Martinez
2. Connor Thompson
3. Tyrell Williams
4. Brendon Tallman

Novice Class A
1. Alex Lua

Novice Class B
1. Johnny Rengo
2. Spencer Bisek
3. Robert Lamorie

Novice Class C
1. Rohandeep Singh
2. Kevin Grimm
3. Monte Montez

Teen
1. Alex Lua
2. Connor Hammond

True Novice
1. Rohandeep Singh
2. Spencer Bisek
3. Tyrell Williams
4. Monte Montez
5. Brendon Tallman
6. Ryan Trujillo
7. Connor Hammond

Masters Over 35
1. Kevin Grimm

Masters Over 45
1. Ramsey Sendejo
2. Barry McNutt

Masters Over 50
1. Chuck Jamison
2. Robert Lamorie
3. Barry McNutt

Masters Over 60
1. Barry McNutt

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Anthony Alvarez
Class A
1. Greg Choate
2. Zachary Horton

Class B
1. Troy Wold

Class C
1. Anthony Alvarez

Novice
1. Johnny Rengo
2. Matt Mondragon
3. Adam Bosley
4. Zachary Horton

Teen
1. Matt Mondragon
2. Adam Bosley

Masters
1. Esau Castro
2. Chuck Jamison
3. Greg Choate
4. Troy Wold
5. Brad Boyer

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Misty Lambert