2018 NPC Tampa Bay Classic

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Michael Caraguilo
Heavyweight
1. Jerome Dewberry
2. Cole Conner

Light Heavyweight
1. Michael Caraguilo
2. Timothy McGuinness

Middleweight
1. Ibahim Nino

Lightweight
1. Cisco Barry

Novice Heavyweight
1. Alejandro Mendez
2. Brent Safko

Novice Light Heavyweight
1. Michael Caraguilo
2. Timothy McGuinness
3. Fitty Smallz

Novice Middleweight
1. Ibahim Nino

Masters Over 40 Heavyweight
1. Timothy McGuinness
2. Brent Safko

Masters Over 40 Lightweight
1. Thomas Poole

Masters Over 50 Heavyweight
1. Fitty Smallz

Masters Over 50 Lightweight
1. Carlos Rivera Morales

Masters Over 60
1. Jeff Faraghan
2. Kenneth Munro
3. Carlos Rivera Morales
4. Roland Tiso

FIGURE

Overall Winner
Magaly Albino
Class A
1. Magaly Albino
2. Teresa Searls
3. Misty Johnson

Class B
1. Rebecca Henry
2. Monique Palisi
3. Vanessa Withers
4. Robyn Thrasher

Class C
1. Yesenia Collazo
2. Tracy Gleghorn

Masters Over 35
1. Monique Palisi
2. Vanessa Withers

Masters Over 40
1. Magaly Albino
2. Misty Johnson
3. Robyn Thrasher
4. Cindy Beard

Masters Over 50
1. Teresa Searls
2. Tracy Gleghorn

BIKINI

Overall Winner
Katie Oneal
Class A
1. Katie Oneal
2. Emily Bowman
3. Ashley Moss

Class B
1. Honeyleth Padua

Class C
1. Jennie Rincon
2. Kelsey Brown
3. Megan Longendyke

Class D
1. Mia Kopp
2. Karla Infanzon
3. Jane Sellers
4. Michele Ancora

Novice Class A
1. Katie Oneal
2. Emily Bowman
3. Christina Avila
4. Ashley Moss
5. Deanee Miller

Novice Class B
1. Randi Kassha
2. Jacqueline Del Valle

Novice Class C
1. Debbie Kiblin
2. Megan Longendyke
3. Megan VanEtten
4. Andrea Kelly

Novice Class D
1. Jane Sellers
2. Danielle Pullman
3. Bree LaPlante
4. Stephanie White
5. Michele Ancora

Masters Over 35 Class A
1. Randi Kassha

Masters Over 35 Class B
1. Debbie Kiblin
Jennie Rincon

Masters Over 35 Class C
1. Jane Sellers
2. Shelly Howard
3. Stephanie White
4. Bree LaPlante

Masters Over 40 Class A
1. Honeyleth Padua
2. Christina Avila

Masters Over 40 Class B
1. Debbie Kiblin
2. Shelly Howard
3. Michele Ancora
4. Francesca Greenwood
5. Andrea Kelly

Masters Over 50
1. Patricia Connor
2. Deanee Miller

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Richard Bonet
Class A
1. Jorge Zavala
2. Brad Gerken
3. Phylipe Rodrigues

Class C
1. Rich Cine
2. Devaun Stephens

Class D
1. Richard Bonet
2. Clint Wilson

Novice Class A
1. Nick Gerken
2. Jorge Zavala
3. Brad Gerken

Novice Class B
1. Christopher Ford

Novice Class C
1. Devaun Stephens
2. Nicolas Perez
3. McLean Mannix
4. Joseph Detweiler

Novice Class D
1. Fitty Smallz
Jay Buchanan

Masters Over 40
1. Clint Wilson
2. Timothy McGuinness
3. McLean Mannix

Masters Over 50
1. Fitty Smallz

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jay Buchanan
Class A
1. Christopher Simpson
2. Ibahim Nino
3. Juan Garcia

Class B
1. Hunter Speake
2. Alejandro Mendez
3. Jon Rossow
4. McLean Mannix
5. Aaron Will

Class C
1. Jay Buchanan
2. Aaron Bathory
3. Timothy McGuinness
5. Coltin Adams
6. Vladimir Vergilov
7. Chad Peace
Cole Conner