2018 NPC Tennessee State Championships

NPC
Years: 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Beau Weiss
Super Heavyweight
1. Beau Weiss
2. Spencer Whittington

Heavyweight
1. Matt Garrett
2. Farsha Jones
3. Clint Norris
4. Cornelius Smith
5. Hayes Rutland
6. Andrew Wallace

Hero
1. Clifford Babits

Light Heavyweight
1. Evan Revoir
2. Torrian Crayton
3. DeQuan Adams

Middleweight
1. Brian Frazer

Welterweight
1. Damien Todd

Novice Heavyweight
1. Ron Cartmell
2. Michael Head
3. Andrew Wallace

Novice Lightweight
1. Damien Todd

Teen
1. Blane Pinkerton
2. Spencer McCollum
3. Will Mooney

Bantamweight
1. Ronald Nurse

Masters Over 35
1. DeQuan Adams

Masters Over 40
1. Farsha Jones
2. Cornelius Smith

Masters Over 50
1. Jim Derusha
2. Carl Apple
3. Steve Murphy
4. Clifford Babits
5. Terrence Dell
6. Nathan Palmer

Masters Over 60
1. Ron Cartmell
2. Harold Barbee
3. Clifford Babits
4. Terrence Dell
5. Michael Brandt

FIGURE

Overall Winner
Lisa Moredock
Class A
1. Pam Bixenman

Class B
1. Tonia King
2. Lisa Weathers
3. Ashley Brickman
4. Jennifer Fitzsimmons
5. Sonya Ewing
6. Amaryllis Naifeh

Class C
1. Meryam Yeager
2. Blair Austin
3. Shannon Marlowe

Class D
1. Lisa Moredock
2. Samantha Miller
3. Hannah Locke
4. Tonda Parks
5. Theresa Dekker

Novice Class A
1. Dionna Tucker
2. Lisa Weathers
3. Jennifer Fitzsimmons
4. Pam Bixenman
5. Rachel Wallace
6. Mattie Traore

Novice Class B
1. Hannah Locke
2. Tonda Parks
3. Kathryn Miller

True Novice Class A
1. Dionna Tucker
2. Shannon Bryant

True Novice Class B
1. Shannon Marlowe

Masters Over 35
1. Lisa Moredock
2. Tonia King
3. Lisa Weathers
4. Tonda Parks
5. Theresa Dekker
6. Sonya Ewing
7. Mattie Traore

Masters Over 45
1. Tonia King
2. Lisa Weathers
3. Shannon Marlowe
4. Theresa Dekker
5. Tonda Parks
6. Meryam Yeager
7. Pam Bixenman
8. Dawn Minkley
9. Amaryllis Naifeh
10. Kathryn Miller

BIKINI

Overall Winner
Ashley Parker
Class A
1. Reyna Waller
2. Michelle Williams

Class B
1. Johanna Harlan
2. Kortney Valentine
3. Britt Mims
4. Dusti Whittington

Class C
1. Oksana Kashchieieva
2. Ashley Shelton
3. Lauren Nash
4. Sharon Mattson
5. Tanya Farmer
6. Sabrina Gonzalez
7. Shaila Strayhorn

Class D
1. Lindsay Butler
2. Heather White
3. Kiana Orletzkiy
4. Casey Knapp

Class E
1. Ashley Parker
2. Jenna Johnson
3. Alyx Gabers
4. Jennifer Hannagan
5. Calley Hewitt

Novice Class A
1. Oksana Kashchieieva
2. Heather Odom
3. Ashley Shelton
4. Michelle Williams
5. Heather Roe
6. Lauren Nash
7. Randi Abel
8. Holly Butler
9. Sharon Mattson
10. Tanya Farmer
11. Shaila Strayhorn

Novice Class B
1. Jenna Johnson
2. Heather White
3. Kiana Orletzkiy

Novice Class C
1. Alyx Gabers
2. Jennifer Hannagan
3. Jessica Deras
4. Ericka Spann

True Novice Class A
1. Oksana Kashchieieva
2. Heather Odom
3. Michelle Williams
4. Ashley Shelton
5. Darrellena Thompson
6. Holly Butler
7. Sabrina Gonzalez

True Novice Class B
1. Mallory Arnold

True Novice Class C
1. Ericka Spann

Masters Over 35
1. Kortney Valentine
2. Jennifer Hannagan
3. Britt Mims
4. Heather Roe
5. Michelle Williams
6. Alyx Gabers
7. Calley Hewitt
8. Holly Butler
9. Jessica Deras
10. Sharon Mattson
11. Randi Abel
12. Teagan Tilson

Masters Over 45
1. Terry Hale Coulter

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Mike Newbern
Class A
1. Rene Payong
2. Yaser Takaji
3. Cuong Nguyen
4. Larry Shipe
5. Luis Ramos
6. Jason Hannagan

Class B
1. Joeseph Cartwright
2. Derrick Taylor
3. Jamey Dye

Class C
1. Kenyarda Patterson
2. John Manning

Class D
1. Coleby Dowell
2. Philip Phan
3. James Kissinger
4. Brandon Dicorato
5. justin herter

Class E
1. Tommy Harris

Class F
1. Mike Newbern
2. Julian Buchi-Fotre
3. Emmanuel Gibson
4. Ryan Griggs
5. JT Tunks
6. Basil Raspberry
7. Brett Trott

Novice Class A
1. Rexall Ferdinand
2. Javier Sosa
3. Jason Hannagan

Novice Class B
1. Kenyarda Patterson
2. justin herter
3. Derrick Taylor
4. Brandon Dicorato
5. Brian Brown
6. James Kissinger
7. Devante' McCullen
8. Tommy Harris
9. Mitch Grissim
10. Brett Trott

Teen
1. Will Mooney
2. William Shaw

True Novice Class A
1. Yaser Takaji
2. Anthony Watrous
3. Rexall Ferdinand
4. Javier Sosa
5. Jamey Dye

True Novice Class B
1. Julian Buchi-Fotre
2. Brian Brown
3. Devante' McCullen
4. Tommy Harris

Masters Over 35
1. Emmanuel Gibson
2. James Kissinger
3. Kenyarda Patterson
4. justin herter
5. John Manning
6. Eric Settles
7. Tommy Harris
8. Jason Hannagan
9. Brett Trott

Masters Over 50
1. Basil Raspberry
2. Mitch Grissim
3. Anthony Watrous
4. Jamey Dye
5. Tony Pack
6. Steve Murphy

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Aaron Cambell
Class A
1. Ronald Nurse
2. Luis Ramos

Class B
1. Brian Frazer
2. Nicholas Phillips
3. Torrian Crayton

Class C
1. Aaron Cambell
2. Ryan Griggs
3. Clay Sweeney
4. Eric Settles
5. Hayes Rutland

Novice
1. Alex Hewlett

True Novice
1. Ryan Griggs
2. Andrew Gaittens

Masters Over 35
1. Brian Frazer
2. Nicholas Phillips
3. John Manning
4. Eric Settles

Masters Over 50
1. Jim Derusha
2. Carl Apple

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Donna Foster

FITNESS



1. Ashley Parker

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Meri Goebel
Class A
1. Ashley Brickman
2. Shaylyn Cuttitta

Class B
1. Meri Goebel
2. Natalie Bell

Masters Over 35
1. Meri Goebel
2. Dawn Minkley