2018 NPC Tim Gardner Chicago Extravaganza

NPC
Years: 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Jose Belteton
Super Heavyweight
1. Jedidiah Landis
2. Te’Shawn Edmondsraines
3. Erick Seng
4. Jose Manuel Gonzalez
5. Kevin Cree
6. Leonard Matesevic
7. David Small

Heavyweight
1. Jose Belteton

Light Heavyweight
1. Flex Firas
2. Tony LaFemina

Middleweight
1. Nino Siciliano
2. Tim Tevin
3. Yari Kaganovsky
4. Michael Walker
5. Gabriel Ramirez

Novice
1. Gabriel Ramirez

Teen
1. Jake Lavoy

Masters Over 40
1. Erick Seng
2. Michael Hoffman
3. Isaac Golden

Masters Over 50
1. Nino Siciliano
2. Leonard Matesevic
3. David Small

FIGURE

Overall Winner
Angelica Mancilla
Class A
1. Angelica Mancilla
2. Amanda Lustofin
3. Allyson Wicherek

Class B
1. Shauna Sharp
2. Megan Schulz
3. Mariah Carroll
4. Maria Hendren

Class C
1. Daniela Kelava
2. Megan Gregory
3. Sasha Alexandra
4. Jamie Rotman
5. Kelsey Cherne

Novice
1. Megan Gregory
2. Jamie Rotman
3. Maria Hendren
4. Megan Schulz
5. Amanda Lustofin

Masters Over 35
1. Sasha Alexandra
2. Allyson Wicherek

Masters Over 40
1. Sasha Alexandra
2. Kelsey Cherne

BIKINI

Overall Winner
Monet Washington
Class A
1. Monet Washington
2. Marielle Greenough
3. Emily Hoff
4. Janice Dizon
5. Danette Valentine

Class B
1. Tina Campbell
2. Meg Reese
3. Anna Slota
4. Ditte Hodge
5. Tiffany Perkins
6. Vanessa Pulex
7. Tahla Wade

Class C
1. Ashley Hugeback
2. Jennifer Nowicki
3. Iliyana Redeva
4. Morgan Hawley
5. Casey Noreika
6. Stephanie Mitchell
7. Brittany Goetzel

Class D
1. Rashida Gates
2. Kristen Holsapple
3. Tara Gross
4. Rebecca Durkin
5. Sharon Cassagne
6. Debra Dalrymple
7. Tayler Petersen
8. Ashley Youssef

Novice Class A
1. Tina Campbell
2. Vanessa Pulex
3. Meg Reese
4. Tahla Wade
5. Emily Hoff

Novice Class B
1. Aurah Alazam
2. Casey Noreika
3. Becki Allen
4. Stephanie Mitchell
5. Brittany Goetzel

True Novice
1. Rashida Gates
2. Iliyana Redeva
3. Meg Reese
4. Kristen Holsapple
5. Tiffany Perkins
6. Emily Hoff
7. Tracy Brooks
8. Tayler Petersen
9. Ashley Youssef

Masters Over 35
1. Tina Campbell
2. Tara Gross
3. Kristen Holsapple
4. Debra Dalrymple
5. Anna Slota
6. Tiffany Perkins
7. Becki Allen

Masters Over 40
1. Rashida Gates
2. Tina Campbell
3. Iliyana Redeva
4. Chrissie Zarozny
5. Janice Dizon
6. Tracy Brooks

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Marzel McGee
Class A
1. Brian Fuller
2. Liun Gonzalez
3. Jacob Bell

Class B
1. Marzel McGee
2. Anthony Balsam
3. Mike Severino
4. Matthew Rich
5. Mohammed Alassi
6. Mario Lopez
7. George Williams
8. Will Thomas
9. Chad Drake
10. Joe Billerbeck
11. Brandon Baxter
12. David Price

Class C
1. Vilius Palionis
2. Ray Robinson
3. Patrick Stuchly
4. Rock Cerant
5. Joe Wachs
6. Brent Laffey
7. Mike Duckworth
8. Brandon Booker
9. Ryan Simmons
10. Chris Zarozny
11. Larry Howard

Novice
1. Liun Gonzalez
2. Patrick Stuchly
3. Mike Duckworth
4. Mario Lopez
5. Joe Wachs
6. George Williams
7. Brandon Baxter
8. Larry Howard

True Novice
1. Anthony Balsam
2. Rock Cerrant
3. Brandon Baxter

Masters Over 40
1. Ryan Simmons
2. Chris Zarozny

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Chris Vitro
Class A
1. Tim Tevin
2. Roddrick Winnick
3. Darren Rager
4. Berrie Mccormick

Class B
1. Chris Vitro
2. Flex Viras
3. Daniel Kennedy
4. Mason White
5. William Rudolph
6. Ethan Brandt
7. Orlando Allen
8. Anthony Rada
9. Justin Montgomery
10. Chad Drake
11. Michael Walker

Class C
1. Samuel Shore
2. Mike Duckworth

Novice
1. Samuel Shore
2. Anthony Rada
3. Mike Duckworth

Masters Over 40
1. Isaac Golden
2. Milan Timkovic
3. Darren Rager

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Niki Whitlock
Class A
1. Niki Whitlock
2. Erin McCullough
3. Vallie Eden
4. Jeanette Robins
5. Viviana Carbajal
6. Radostina Kaplanov

Class B
1. Nicollette Saxton