2018 NPC Ultimate Physique Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Joey Able
Super Heavyweight
1. John Clark
2. Rick Suchy

Heavyweight
1. Joey Able
2. Eric Turino

Light Heavyweight
1. Todd Willow
2. Terry Parsons

Middleweight
1. Justin Stange

Junior
1. Jake Somerville

Welterweight
1. Gary Zack
2. James Kirchner

Lightweight
1. Albert Johnson
2. Shane Kresge

Novice Lightweight
1. Gary Zack
2. John Clark
3. Shane Kresge
4. James Kirchner

Pennsylvania Heavyweight
1. Joey Able
2. Eric Turino
3. Darryl Butler

Pennsylvania Light Heavyweight
1. Taylor Foster

Pennsylvania Lightweight
1. Albert Johnson
2. Carmelo Flores
3. Shane Kresge

Pennsylvania Masters Over 35
1. Carmelo Flores
2. Shane Kresge
3. Michael Gardner

Pennsylvania Masters Over 40
1. Erik Conrad
2. Shane Kresge
3. Michael Gardner
4. Darryl Butler

Pennsylvania Masters Over 50
1. Albert Johnson
2. David Kenderdine
3. Erik Conrad
4. Michael Gardner

Pennsylvania Middleweight
1. Christopher Marzan

Pennsylvania Super Heavyweight
1. David Kenderdine
2. John Clark

Pennsylvania Welterweight
1. Gary Zack
2. James Kirchner

Teen
1. Jake Somerville

Bantamweight
1. Kevin Reeves

Masters Over 40
1. Shane Kresge
2. Todd Willow
3. Michael Gardner

Masters Over 50
1. Albert Johnson
2. Rick Suchy
3. Todd Willow
4. Michael Gardner
5. Terry Parsons

Masters Over 60
1. Kevin Reeves
2. Michael Gardner
3. Terry Parsons
4. Raymond Lavery

FIGURE

Overall Winner
Maggie Faulkner
Class A
1. Jules Rangeen

Class B
1. Bridget Celestina
2. Brooke Pantano
3. Helene Smith

Class C
1. Ingrid Hockenberry
2. Loren Rich
3. Liz Donzella

Class D
1. Maggie Faulkner
2. Jessica Partin-Sawyers

Novice Class A
1. Brooke Pantano
2. Jules Rangeen

Novice Class B
1. Ingrid Hockenberry
2. Loren Rich
3. Liz Donzella

Pennsylvania Class B
1. Bridget Celestina
2. Brooke Pantano

Pennsylvania Class C
1. Ingrid Hockenberry

Pennsylvania Class D
1. Maggie Faulkner

Pennsylvania Novice Class B
1. Ingrid Hockenberry

True Novice
1. Holly Hutchinson
2. Brooke Pantano
3. Jessica Partin-Sawyers
4. Liz Donzella

Masters Over 35
1. Helene Smith

Masters Over 40
1. Helene Smith
2. Jessica Partin-Sawyers
3. Jules Rangeen

Masters Over 50
1. Helene Smith
2. Liz Donzella

BIKINI

Overall Winner
Meghan Cassidy
Class A
1. Meghan Cassidy
2. Leah Clark
3. Heather Marie Morris
4. Holly Hutchinson
5. Hilda Castro
6. Crystal Orlando
7. Alicia Muench

Class B
1. Kristin White
2. Kristen Nissen
3. Kasey Franchak
4. Allison Schreiber
5. Danielle Herman
6. Jessica Heck
7. Alanna Scott
8. Katie Rose
9. Kerry Roberts

Class C
1. Shavon Schmitt
2. Laureen Dimattia
3. Courtney Battoni
4. Ina Godfrey
5. Kathllen Temarantz
6. Danielle Piazza

Class D
1. Casey Standcliff
2. Sarah Pfister
3. Amy Spatzer
4. Kate Llewellyn
5. Lauren Kaymanesh
6. Elizabeth Josephs
7. Amargo Couture
8. Alexis Briggs

Junior
1. Alanna Scott

Novice Class A
1. Heather Marie Morris
2. Holly Hutchinson
3. Jessica Heck
4. Crystal Orlando
5. Danielle Piazza
6. Kerry Roberts
7. Alicia Muench

Novice Class B
1. Laureen Dimattia
2. Katie Rose
3. Lauren Kaymanesh
4. Alexis Briggs
5. Kate Llewellyn
6. Amargo Couture
7. Shayla Banks

Pennsylvania Class A
1. Meghan Cassidy
2. Leah Clark
3. Holly Hutchinson
4. Liza Singson
5. Alexa Speicher

Pennsylvania Class B
1. Kristin White
2. Kristen Nissen
3. Kasey Franchak
4. Katie Rose
5. Jessica Heck
6. Danielle Herman
7. Christine Jenness
8. Kerry Roberts

Pennsylvania Class C
1. Shaven Schmitt
2. Laureen Dimattia
3. Courtney Battoni
4. Ina Godfrey
5. Danielle Piazza
6. Kathllen Temarantz
7. Icely Guzman

Pennsylvania Class D
1. Casey Standcliff
2. Amy Spatzer
3. Sarah Pfister
4. Alexis Briggs
5. Kate Llewellyn
6. Elizabeth Josephs

Pennsylvania Masters Over 35
1. Courtney Battoni
2. Sarah Pfister
3. Amy Spatzer
4. Ina Godfrey
5. Liza Singson
6. Kathllen Temarantz
7. Kerry Roberts

Pennsylvania Masters Over 40
1. Ina Godfrey
2. Christine Jenness
3. Kathllen Temarantz
4. Kerry Roberts

Pennsylvania Novice Class A
1. Holly Hutchinson
2. Jessica Heck
3. Alexa Speicher
4. Danielle Piazza
5. Liza Singson
6. Kerry Roberts

Pennsylvania Novice Class B
1. Laureen Dimattia
2. Kate Llewellyn
3. Alexis Briggs
4. Icely Guzman

Pennsylvania True Novice
1. Leah Clark
2. Holly Hutchinson
3. Katie Rose
4. Jessica Heck
5. Liza Singson
6. Danielle Piazza
7. Alexis Briggs
8. Icely Guzman

True Novice
1. Leah Clark
2. Holly Hutchinson
3. Katie Rose
4. Jessica Heck
5. Danielle Piazza
6. Alexis Briggs
7. Shayla Banks
8. Alicia Muench

Masters Over 35
1. Courtney Battoni
2. Sarah Pfister
3. Amy Spatzer
4. Ina Godfrey
5. Kathllen Temarantz
6. Hilda Castro
7. Kerry Roberts
8. Shayla Banks

Masters Over 40
1. Ina Godfrey
2. Kathllen Temarantz
3. Kerry Roberts

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Don McCall
Class A
1. Don McCall
2. Cory Bennett
3. Emmanuel Ramsay
4. Greg Sacks

Class B
1. Joel Castillo
2. Jonathan Alvia
3. Jerry Pascucci
4. Philip Morgan-Santangelo
5. Christian Lewis
6. Josh Rickert
7. Larry Sabourin

Class C
1. Chris Medico
2. Anders Arnesen
3. Matthew Dietrich
4. Nick Dalessio

Class D
1. Will Dawson
2. Dominique Morgan
3. Kevin Branco
4. Alex Mohn
5. Aaron Pierce
6. Alek Piovesan
7. Eric Rodriguez

Junior
1. Jerry Pascucci
2. Joel Castillo
3. Christian Lewis

Novice Class A
1. Jerry Pascucci
2. Jonathan Alvia
3. Christian Lewis
4. Josh Rickert

Novice Class B
1. Randolph Brown
2. Anders Arnesen
3. Kevin Branco
4. Chris Medico
5. Nick Dalessio
6. Alek Piovesan
7. Melvin Diaz Figueroa
8. Eric Rodriguez

Pennsylvania Class C
1. Anders Arnesen
2. Chris Medico

Pennsylvania Class D
1. Will Dawson
2. Dominique Morgan
3. Alex Mohn
4. Kevin Branco
5. Evan Moore
6. Alek Piovesan
7. Eric Rodriguez

Pennsylvania Junior
1. Joel Castillo

Pennsylvania Masters Over 40
1. Melvin Diaz Figueroa

Pennsylvania Novice Class A
1. Jonathan Alvia
2. Jerry Pascucci

Pennsylvania Novice Class B
1. Dominique Morgan
2. Chris Medico
3. Kevin Branco
4. Anders Arnesen
5. Nathanael Foreste
6. Nicholas Weiss
7. Melvin Diaz Figueroa
8. Eric Rodriguez

Masters Over 35
1. Cory Bennett

Masters Over 40
1. Nick Dalessio

Masters Over 50
1. Melvin Diaz Figueroa

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Ralph Schultz
Class A
1. Justin Stange

Class B
1. Anthony Barbera III
2. Keith Dezii
3. Larry Sabourin

Class C
1. Ralph Schultz
2. Bill Lowinski
3. Randolph Brown

Class D
1. Ben Lewis

Pennsylvania Class A
1. Joshua Wargo
2. Don McCall
3. Emmanuel Ramsay
4. Greg Sacks

Pennsylvania Class B
1. Anthony Barbera III
2. Keith Dezii
3. Taylor Foster
4. Christopher Falcone
5. Christopher Marzan
6. Joel Castillo
7. Jonathan Alvia
8. Jerry Pascucci
9. Philip Morgan-Santangelo
10. Josh Rickert

Pennsylvania Class C
1. Ralph Schultz

Pennsylvania Class D
1. Ben Lewis
2. Darryl Butler
3. Jay Hardy

Pennsylvania Masters Over 35
1. Michael Gardner

Pennsylvania Masters Over 40
1. Darryl Butler
2. Michael Gardner

Pennsylvania Novice Class A
1. Christopher Marzan

Pennsylvania Novice Class B
1. Darryl Butler

Masters Over 35
1. Bill Lowinski
2. Michael Gardner

Masters Over 40
1. Bill Lowinski
2. Michael Gardner

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Joanne Gallo
Class A
1. Joanne Gallo

Class B
1. Vernecia Adams

Pennsylvania Class A
1. Joanne Gallo