2018 NPC Utah Classic

Years: 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Brett Murray
Heavyweight
1. Brett Murray
2. Steve Pitkin
3. Marcus Chessmore
4. Robert Laidig
5. Kuli Maohifo'ou

Light Heavyweight
1. Zack Prior
2. Brandon Borchet
3. Justin Mancuso

Middleweight
1. Ray King

Novice Heavyweight
1. Zack Prior
2. Robert Laidig
3. Justin Mancuso

Novice Lightweight
1. Ray King

Masters Over 35
1. Ray King
2. Kuli Maohifo'ou

Masters Over 45
1. Steve Pitkin
2. Marcus Chessmore
3. Robert Laidig
4. Michael Conrad
5. Kip Love

FIGURE

Overall Winner
OFA Tilini
Class A
1. OFA Tilini
2. Janelle LaPlante
3. Nina Pacchia
4. Abbilyn Caldwell
5. Nichole Kesler

Class B
1. Danielle Phillips
2. Ashley Duncan
3. Lindsay Bruner
4. Jeanette Marchena
5. Danielle Aycock
6. Jennifer Foucault

Class C
1. Faith Taylor
2. Katie Shirley
3. Sarah Kelley

Novice
1. Janelle LaPlante
2. Danielle Phillips
3. Ashley Duncan
4. Lindsay Bruner
5. Faith Taylor
6. Katie Shirley
7. Nichole Kesler

True Novice
1. Ashley Duncan
2. Abbilyn Caldwell
3. Michelle Zundel
4. Faith Taylor
5. Jeanette Marchena
6. Danielle Aycock
7. Heather schultz
8. Nichole Kesler
9. Tanya Call

Masters Over 35
1. Nina Pacchia
2. Jennifer Foucault
3. Heather schultz
4. Katie Shirley
5. Nichole Kesler
6. Tanya Call

BIKINI

Overall Winner
courtney fuller
Class A
1. Sawyer West
2. Rebecca Oaks
3. Bren Moore
4. Kiley Humpherys
5. Claudia Bran

Class B
1. Larissa Cottie
2. Cortney Dickson
3. Auri Timothy
4. Rachael Hagge
5. Claire Brown
6. Gina Rollins
7. Aleshia Clark
8. Kari Bristow
9. Amanda Smith
10. Stephany Llewellyn
11. Kellie Dalton
12. Samantha Keffer

Class C
1. Kelsey Hunt
2. Dana Murray
3. Sophia Tannatta
4. Taylor Buckley
5. Kristen Bentley
6. Amy Thompsen
7. Victoria Porter
8. Joni Adams
9. Melissa Webster
10. McCall Kirk
11. Sofia Ruiz
12. Melissa Merrill
13. Kayleigh Langston
14. Madison Davis
15. Chelsi Davis

Class D
1. Tracey Allen
2. Kayla Burress-Newton
3. Tianna Ovard
4. Kailee Hellyer
5. Stephanie Murray
6. Amanda Mikesell
7. Jennifer Westwood
8. Katie Ostermiller
9. Corrin Krogh
10. Ashli Sorensen
11. Kelli Wolfe
12. Hanna Dishaw
13. Pauline Butcher
14. Katelyn Selby

Class E
1. courtney fuller
2. Chelsea Hales/Packard
3. Chree Martin
4. Hadlee Rose

Novice Class A
1. Sawyer West
2. Auri Timothy
3. Rachael Hagge
4. Gina Rollins
5. Rebecca Oaks
6. Bren Moore
7. Stephany Llewellyn
8. Kiley Humpherys
9. Amanda Smith
10. Kari Bristow
11. Kellie Dalton
12. Samantha Keffer

Novice Class B
1. Larissa Cottie
2. Cortney Dickson
3. Claire Brown
4. Amy Thompsen
5. Dana Murray
6. Joni Adams
7. Taylor Buckley
8. Sophia Tannatta
9. Melissa Webster
10. McCall Kirk
11. Sofia Ruiz
12. Madison Davis
13. Chelsi Davis

Novice Class C
1. Kelsey Hunt
2. Kayla Burress-Newton
3. Kailee Hellyer
4. Stephanie Murray
5. Amanda Mikesell
6. Kristen Bentley
7. Chree Martin
8. Jennifer Westwood
9. Corrin Krogh
10. Kayleigh Langston
11. Kelli Wolfe
12. Rachel Vargas
13. Katelyn Selby

True Novice Class A
1. Sawyer West
2. Claire Brown
3. Rachael Hagge
4. Cortney Dickson
5. Aleshia Clark
6. Auri Timothy
7. Shanarra Willis
8. Colleen Jarvis
9. Stephany Llewellyn
10. Amanda Smith
11. Kari Bristow
12. Kellie Dalton
13. Viviana Becerra

True Novice Class B
1. Tianna Ovard
2. Kayla Burress-Newton
3. Joni Adams
4. Amanda Mikesell
5. Kailee Hellyer
6. Chree Martin
7. McCall Kirk
8. Melissa Webster
9. Melissa Merrill
10. Corrin Krogh
11. Hanna Dishaw
12. Rachel Vargas
13. Chelsi Davis

Masters Over 35
1. Claire Brown
2. Amy Thompsen
3. Dana Murray
4. Kristen Bentley
5. Chree Martin
6. Jenny Gersack
7. Jennifer Westwood
8. Melissa Merrill
9. Melissa Webster
10. Colleen Jarvis
11. Ashli Sorensen
12. Carey Zebley

Masters Over 45
1. Claudia Bran
2. Chree Martin
3. Carey Zebley

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jose Marin
Class A
1. Matt Moore
2. Yohanson Yassin
3. Dario Benitez
4. Cody Flood
5. Javier Neto
6. Alexander Abs

Class B
1. Jose Marin
2. Cody Hancey
3. Mo Mqomboti
4. Anthony Atkins
5. Ray Mataele
6. Eric Swenson
7. Grayson Schoetz

Class C
1. James Hunt
2. Justin Thompsen
3. Dave Merrill
4. Jordan Thompson
5. Dzenan Pilav
6. Seante Williams
7. Zach Ngawka
8. JR Norman
9. Tom Hippler

Novice Class A
1. Mo Mqomboti
2. Yohanson Yassin
3. Malik Mckenzie
4. Ray Mataele
5. Eric Swenson
6. Alexander Abs

Novice Class B
1. Justin Thompsen
2. Dzenan Pilav
3. Tom Hippler

Teen
1. Grayson Schoetz

True Novice
1. Mo Mqomboti
2. Yohanson Yassin
3. Dave Merrill
4. Seante Williams
5. Brandon Garcia
6. Grayson Schoetz
7. Tom Hippler
8. Todd Chasten

Masters Over 35
1. Seante Williams
2. JR Norman
3. Filipe Filimoeatu
4. Todd Chasten

Masters Over 45
1. Dave Merrill
2. Anthony Atkins

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Nathaniel Joiner
Class A
1. Bruce Nielson
2. Alec Miller
3. Sho Kuniyuki
4. Benjamin Templin
5. Ray King

Class B
1. Nathaniel Joiner
2. Jamie Anton
3. Nicholas Ehlers
4. Cody Vincent
5. Michael Conrad

Class C
1. Jordan Snow
2. Justin Thompsen
3. Dave Merrill
4. Dustin Fouts
5. Joshua Quick
6. Keenan Olsen

Novice
1. Jordan Snow
2. Jamie Anton
3. Nicholas Ehlers
4. Justin Thompsen
5. Alec Miller
6. Benjamin Templin
7. Ray King
8. Joshua Quick

True Novice
1. Jamie Anton
2. Dave Merrill
3. Cody Vincent
4. Sho Kuniyuki
5. Stoney Fonua
6. Ray King
7. Benjamin Templin
8. Keenan Olsen

Masters Over 35
1. Jamie Anton
2. Stoney Fonua

Masters Over 45
1. Dave Merrill
2. Bruce Nielson
3. Michael Conrad
4. Kip Love

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Jackie Horan
2. Meg Herbert

Novice
1. Meg Herbert