2019 iCandy Classic Jozi

NPC
Years: 2019

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Shakeel De Boer
Heavyweight
1. Bryan Wells

Light Heavyweight
1. Robbi Crafford

Middleweight
1. Angelo Tursini

Junior
1. Zinzan Sonnekus

Lightweight
1. Mohammed Bilal Panchbhaya

Masters Over 40
1. Shakeel De Boer

FIGURE

Class A
1. Natasha vanderBerg
2. Mpho Mpobole
3. Leni Gi
4. Claire Brown
5. Rosanna Dos Santos

Novice
1. Charlotte Booysen
2. Claire Brown
3. Makhosazane Ndlovu

BIKINI

Overall Winner
Monique Lopes
Class A
1. Delaine Sardinha
2. Amanda Kasselman
3. Hester Robinson

Class B
1. Marisca De Beer
2. Sheree Minshull

Class C
1. Monique Lopes
2. Anelicke Neethling
3. Chantal Williams
4. Diane Reider
5. Thato Seopa
6. Jean-Mari De Klerk
7. Lumari Verheem
8. Monique Beukes

Novice
1. Lu-Mari Verheem
2. Monique Beukes
3. Louise Cronje
4. Christine Wilmans

Masters Over 35
1. Diane Reider
2. Chantal Williams
3. Lu-Mari Verheem
4. Amanda Kasselman
5. Tanya De Lange
6. Hester Robinson
7. Tanya Du Preez
8. Storm Roussouw

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Wellington Clifford Keoboko
Class B
1. Wellington Clifford Keoboko

Class C
1. Jason Robert Dunning
2. Jaco Joubert
3. Boitumelo Mootane
4. Mathys Minnaar-Scheepers

Class D
1. Dylan Neser
2. Jason Correia Lopes
3. Hisham Albayyouk
4. Kevin van Rooyen

Junior
1. Jason Correia Lopes

Novice
1. Jonathan Leahy
2. Hisham Albayyouk
3. Jean-Jacques van Niekerk
4. Donovan Maier

Masters Over 40
1. Hisham Albayyouk
2. Mathys Minnaar-Scheepers

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Rudy Manabeer
Class A
1. Rudy Manabeer

Class B
1. Jaco Joubert
2. Nicholas Smith
3. Simba Fulano
4. Dillen Whitehouse

Class C
1. Renier vandenBerg
2. Christian Lawu
3. Carl Bruce
4. Donovan van Rooyen

Class D
1. Jacques Fouche

Junior
1. Rohann Papenfus
2. Divhani Vele Dzivhani
3. Nkanyiso Mazibuko
4. Jason Correia Lopes
5. Charl van Niekerk

Novice
1. Christian Lawu
2. Lenin Ngwenya

Masters Over 40
1. Michael McDonald

FITNESS



1. Leni Gi

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Tiana Flex