2019 NPC Arkansas State Championships

NPC
Years: 2019

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Timothy Cline
Super Heavyweight
1. Jason Le May

Heavyweight
1. Timothy Cline
2. Russ Williams
3. J C Everett
4. Benjamin Mcdaniel

Light Heavyweight
1. David St. Romain
2. Reid Nichols
3. A J Barrett

Middleweight
1. Jeff Davidson
2. Gareeno Mackey
3. Nicholas Hadley

Lightweight
1. Ben Higginbottom

Novice Heavyweight
1. Russ Williams
2. J C Everett
3. Benjamin Mcdaniel

Novice Light Heavyweight
1. David St. Romain
2. Reid Nichols

Novice Lightweight
1. Skyler Greeson

Novice Middleweight
1. Nicholas Hadley

Teen
1. Skyler Greeson
2. Joseph Woeppel

Bantamweight
1. Skyler Greeson

Masters Over 40
1. Jeff Davidson
2. D. Douglas
3. Cedric LaPoole

Masters Over 50
1. Russ Williams
2. Steve Byrd
3. Conrad Davis

Masters Over 60
1. Les Scroggins

FIGURE

Overall Winner
Katy Bryant
Class A
1. Heather May
2. Karissa Davidson
3. Heather Smith
4. Chanel Cox

Class B
1. Katy Bryant
2. Carolyn Jameson
3. Katie Tallis
4. Judith Diaz
5. Wendy Satterfield

Novice Class A
1. Heather May
2. Heather Smith
3. Chanel Cox

Novice Class B
1. Karissa Davidson
2. Tiffany Hadley
3. Judith Diaz
4. Kaydy Powell

Novice Class C
1. Carolyn Jameson
2. Wendy Satterfield
3. Katie Tallis
4. Victoria Spears

Teen
1. Karissa Davidson
2. Kaydy Powell
3. McKylie Davidson

Masters
1. Heather May
2. Wendy Satterfield

BIKINI

Overall Winner
Sarah Prochazaka
Class A
1. Patricia Hayton
2. Hannah Carter
3. Karen Puchalski
4. Kristal Odegard
5. Melissa Petersen

Class B
1. Sarah Prochazaka
2. Lynsie Hice
3. Michah Allen
4. Francesca Taylor
5. Brittany James

Class C
1. Charity Calhoun
2. Jenna Smith
3. Brittany Wertz
4. Kaitlyn Allen
5. Courtney Roof

Novice Class A
1. Hannah Carter
2. Karen Puchalski
3. Heather Tarno
4. Melissa Petersen

Novice Class B
1. Michah Allen
2. Kristal Odegard
3. Francesca Taylor
4. Brittany James
5. Brittany Wertz

Novice Class C
1. Jenna Smith
2. Kaitlyn Allen
3. Courtney Roof

Masters
1. Charity Calhoun
2. Heather Tarno
3. Melissa Petersen
4. Samantha Williams-Davis

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Chris Vann
Class A
1. Chris Vann
2. Frank Whitmore
3. Sheldon Miner
4. Daniel Symons
5. Brett Cass

Class B
1. D. Douglas
2. Kier Garner
3. Todd Phillips
4. Brian Atnip

Class C
1. Isaiah Reece
2. Eric Luttrell

Novice Class A
1. Sheldon Miner
2. Daniel Symons
3. Brett Cass

Novice Class B
1. D. Douglas
2. Kier Garner
3. Todd Phillips
4. Brian Atnip

Masters
1. D. Douglas
2. Eric Luttrell
3. Todd Phillips

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Gareeno Mackey
Class A
1. Nicholas Hadley
2. William Withers

Class B
1. Gareeno Mackey
2. Daniel Symons
3. Joe Wilson
4. Reid Nichols
5. Marc Aranibar

Class C
1. D. Douglas
2. Britton Wilson
3. Nick Lavoie

Novice Class A
1. William Withers
2. Daniel Symons
3. Nicholas Hadley
4. Marc Aranibar

Novice Class B
1. Reid Nichols
2. Britton Wilson
3. Nick Lavoie
4. Brian Atnip

Masters Class A
1. Joe Wilson
2. D. Douglas
3. A J Barrett
4. Hugh Davis

Masters Class B
1. Steve Byrd
2. Brian Atnip

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Tiffany Hadley

FITNESS



1. Emma Styers

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Jessica Cazer
2. Judith Diaz
3. Kathy Smith

Novice
1. Jessica Cazer
2. Judith Diaz
3. Kathy Smith

Masters
1. Jessica Cazer
2. Kathy Smith