2019 NPC Atlantic Coast Championships

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
William Gagliardo
Heavyweight
1. William Gagliardo
2. Ken Harris
3. Scott Stevenson

Light Heavyweight
1. Mike Horan

Novice
1. Ken Harris

Masters Over 40
1. Scott Stevenson

Masters Over 50
1. Ken Harris
2. Jeffrey Hamilton
3. Mike Horan

FIGURE

Overall Winner
Kelly Prete
Class A
1. Nikki Pennella
2. Carrie Briley
3. Adriana Lamus
4. Coralis Santana Rivera
5. Jasmine Abreu
6. Sharon Alvarado
7. Jennifer Wallace

Class B
1. Kelly Prete
2. Tara Wasylik
3. Cynthia Bowrosen

Class C
1. Lyne Clark

Novice
1. Cynthia Bowrosen
2. Jasmine Abreu
3. Jennifer Wallace

Masters Over 35
1. Nikki Pennella
2. Lyne Clark
3. Cynthia Bowrosen

Masters Over 40
1. Nikki Pennella
2. Carrie Briley
3. Lyne Clark
4. Tara Wasylik
5. Coralis Santana Rivera
6. Sharon Alvarado
7. Eva Gulley
8. Jennifer Wallace

Masters Over 50
1. Laura Cascaddan

BIKINI

Overall Winner
Priscilla Aqilla
Class A
1. Priscilla Aqilla
2. Jennifer Sarbone
3. Kateri Dowling
4. Gina Anthony
5. Cristina Gonzalez

Class B
1. Yamiley Gedeon
2. Jeanette Lendenbaum
3. Lili Dong
4. Nicole Munoz
5. Laura Herskowitz

Class C
1. Lisa Reale

Class D
1. Paola Goncalves
2. Leandra López
3. Oxana Rumyantseva
4. Erica Osborn
5. Serena Cruchelow

Novice Class A
1. Kateri Dowling
2. Jeanette Lendenbaum
3. Cristina Gonzalez
3. Lili Dong
4. Hannah Moncada
5. Gina Anthony
7. Nicole Munoz
8. Juline Gurney

Novice Class B
1. Oxana Rumyantseva
2. Lisa Reale

Teen
1. Hannah Moncada

True Novice
1. Oxana Rumyantseva
2. Cristina Gonzalez
3. Jillian Reyes
4. Danielle Lins

Masters Over 35
1. Yamiley Gedeon
2. Oxana Rumyantseva
3. Angela Wallace
4. Laura Herskowitz
5. Serena Cruchelow

Masters Over 40
1. Yamiley Gedeon
2. Laura Herskowitz
3. Juline Gurney
4. Danielle Lins

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Arash Thompson
Class A
1. Matt Davis

Class B
1. Arash Thompson
2. Oliver Willems
3. Arturo Urgelles

Class C
1. Draven Olivera
2. Sein Heo

Novice
1. Arturo Urgelles
2. Sein Heo
3. Trevor Toribio

Masters Over 40
1. Oliver Willems
2. Matt Davis

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Antonin Moravec
Class A
1. Petr Matouš

Class B
1. Thomas Lanier

Class C
1. Antonin Moravec
2. Andre Henry

Novice
1. Antonin Moravec
2. Thomas Lanier

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Kelly Prete
Class A
1. Kelly Prete
2. Rosemary Hamilton

Class B
1. Caroline Byrd
Lynsey Connors