2019 NPC Badger State Championships

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Anthony Williams
Super Heavyweight
1. Anthony Williams
2. Edwin Chrisman
3. Stephen Taylor

Heavyweight
1. John Parish
2. Artur Sciborek
3. Edward Sunderland
4. Billy Schweer

Light Heavyweight
1. Brad Kwarta
2. Ian Anderson
3. Collin Nichols
4. Dan Doerflinger
5. Nicholas Wolff
6. Justin Montgomery
7. Ryan Nawrocki
8. Brendan Jenkins

Middleweight
1. Ali Tabei
2. Arsen Bedzhanov
3. Hiram Moretta
4. Kevin Catron
5. William Santos

Novice
1. Nicholas Wolff
2. Stephen Taylor
3. Ryan Nawrocki
4. Antoine Jenkins

Masters Over 40
1. Hiram Moretta
2. Antoine Jenkins

Masters Over 50
1. John Parish
2. Hiram Moretta
3. Terry Matus

FIGURE

Overall Winner
Erica Freneey
Class A
1. Alejandra Garcia
2. Karen Woodland
3. Tricia Martinez
4. Amy Pflueger
5. Andrea Dosedla
6. Nichole DeJardine
7. Madison Christiansen
8. Chris Puleo

Class B
1. Erica Freneey
2. Kristy Kotecki
3. Roseanna Moeller
4. Jacqueline Gilvydis
5. Tori Maas
6. Nikki Lang
7. Jessie Bykowski
8. Krista Smith
9. Kay Liebel

Class C
1. Dani Brimeyer
2. Amanda Malek
3. Jamie Rotman
4. Michelle Hamel
5. Samantha Elliott
6. Kelly Schlegel
7. Amanda Latherow

Novice
1. Alejandra Garcia
2. Roseanna Moeller
3. Jacqueline Gilvydis
4. Nikki Lang
5. Tricia Martinez
6. Michelle Hamel
7. Kelly Schlegel
8. Andrea Dosedla
9. Madison Christiansen
10. Amanda Latherow
11. Season Pelkola
12. Chris Puleo
13. Krista Smith
14. Kay Liebel

Masters Over 35
1. Dani Brimeyer
2. Kristy Kotecki
3. Roseanna Moeller
4. Jacqueline Gilvydis
5. Tricia Martinez
6. Nichole DeJardine
7. Season Pelkola

Masters Over 40
1. Erica Freneey
2. Karen Woodland
3. Jacqueline Gilvydis
4. Nikki Lang
5. Nichole DeJardine
6. Chris Puleo
7. Krista Smith
8. Kay Liebel

BIKINI

Overall Winner
Samantha Beauvais
Class A
1. Shelby Berlin
2. Katelin LeSage

Class B
1. Cynthia Asprey
2. Lauren Rehorst
3. Rifa Orpi
4. Stephanie Hahn
5. Sarah Eck
6. Belen Duran
7. Megan Pawelski
8. Brianna Van Dreel
9. Jessic Hellenbrand
10. Alyssa Labodda
11. Sandra Weesner

Class C
1. Samantha Beauvais
2. Stephanie Kapfer
3. Samantha Thoma
4. Stephanie Carlson
5. Jordan Wolf
6. Lauren Propson
7. Kelsey Beck
8. Emily DeVlieger
9. Jaelin Lockwood
10. Alina Johnson
11. Angela Ward
12. Joanne Polfus

Class D
1. Dana Keating
2. Katelyin Sisler
3. Brittany Schossler
4. Sara Kotschi
5. Michelle Jones
6. Erin Golz
7. Hannah Sprang
8. Tabitha Bigelow

Novice Class A
1. Shelby Berlin
2. Lauren Rehorst
3. Stephanie Hahn
4. Belen Duran
5. Megan Pawelski
6. Brianna Van Dreel
7. Leslie Reinke
8. Karen Callister

Novice Class B
1. Samantha Thoma
2. Stephanie Carlson
3. Katelyin Sisler
4. Jordan Wolf
5. Brittany Schossler
6. Lauren Propson
7. Emily DeVlieger
8. Sara Kotschi
9. Jaelin Lockwood
10. Erin Golz
11. Tabitha Bigelow
12. Chandra Hinkle
13. Joanne Polfus

Masters Over 35
1. Lauren Rehorst
2. Karen Callister
3. Jessic Hellenbrand
4. Joanne Polfus
5. Sandra Weesner

Masters Over 40
1. Michelle Jones
2. Leslie Reinke
3. Joanne Polfus
4. Sandra Weesner

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Chris Lu
Class A
1. Cameron Jones
2. Jamier Hightower
3. Dennis Zawilla

Class B
1. Chris Lu
2. Jake Bennett
3. Pratik Panchel

Class C
1. Zach Blaszczyk
2. Gibin Thomas
3. Robert Denson
4. Garrett Conley
5. John Hinson
6. Ryan Stromberg
7. Kasey Jauch
8. Joe Propson
9. Shahab Rahman

Class D
1. Jesse Almendarez
2. Hayden Rizner
3. Darius Rowan
4. Cody Wallace
5. Brent Beenken
6. John Flick
7. Travis Miller
8. Nicholas Biersack
9. Luke Quadracci
10. Sam Liesener
11. Brett DeRosier

Novice
1. Chris Lu
2. Hayden Rizner
3. Darius Rowan
4. Robert Denson
5. Jake Bennett
6. John Hinson
7. Ryan Stromberg
8. Cameron Jones
9. John Flick
10. Sam Liesener
11. Juan Iglesias
12. Jamier Hightower
13. Pratik Panchel
14. Justin Jackola
15. Travis Miller
16. Derick Robinette
16. Gary Shields
16. Jerry Richards
16. Joe Propson
16. Kenny Fayas
16. Nicholas Biersack
16. Shahab Rahman

Teen
1. Zach Blaszczyk
2. Hayden Rizner

Masters Over 35
1. Chris Lu
2. Jesse Almendarez
3. Robert Denson
4. John Flick
5. James Olsen
6. Shaun Kramer
7. Dennis Zawilla

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Andy Xue
Class A
1. Yan Toporovsky
2. Ali Tabei
3. Kevin Catron
4. William Santos
5. Gus Edmunds

Class B
1. Andy Xue
2. Arsen Bedzhanov
3. Michael Muench
4. Dan Howles
5. Miguel Acosta
6. Kyle Wayteck
7. Alex Schmidt

Class C
1. Jordan Ponder
2. Daniel Kennedy
3. Collin Nichols
4. Dan Doerflinger
5. Marco Diana
6. Nicholas Wolff

Novice
1. Miguel Acosta
2. Gus Edmunds

Masters
1. Jordan Ponder
2. Ali Tabei
3. Hiram Moretta

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Susan Burnett
2. Karen Woodland

Novice
1. Susan Burnett