2019 NPC Battle at the River

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Jacob Bennett
Super Heavyweight
1. Jorden Wells
2. Frederick Hurt

Heavyweight
1. Lyndon Johnson Sr
2. Daniel Hullett
3. Jeffrey Sanders

Hero
1. Phillip White

Light Heavyweight
1. Jacob Bennett
2. Jake Walker
3. Matt Kneisel
4. Garlan Eaton

Novice Heavyweight
1. Garlan Eaton
2. Warren King

Teen
1. Robert Phillips
2. Trenton Hunter

True Novice
1. Phillip White

Masters Over 35
1. Daniel Hullett

Masters Over 40
1. Garlan Eaton
2. Jarvis Johnson

Masters Over 50
1. Jim Aldmon
2. Terry Edwards
3. Jonathan Barfield
4. Phillip White

FIGURE

Overall Winner
Alaina Bishop
Class A
1. Sydney Borntrager
2. Maggie Richards

Class B
1. Ashley Wojnowski
2. Codi Monroy
3. Jocelyn White
4. Kaitlyn Brewer
5. Pamela George

Class C
1. Alaina Bishop
2. Sarah Revior
3. Amy Akers
4. Lacey Heath
5. Erin Crawford
6. Crystal Gravitt
7. Mya Anderson

Class D
1. Freida Rhodes

Novice Class A
1. Maggie Richards
2. Alley Johns

Novice Class B
1. Alaina Bishop
2. Sarah Revior
3. Erin Crawford
4. Cathleen Hutto

True Novice
1. Codi Monroy
2. Kaitlyn Brewer
3. Sydney Borntrager
4. Erin Crawford
5. Sarah Bryan
6. Maggie Richards
7. Crystal Gravitt
8. Mya Anderson
9. Elka Hudson

Masters Over 35
1. Lacey Heath
2. Sarah Bryan

Masters Over 40
1. Jocelyn White
2. Amy Akers
3. Doreen Richardson
4. Jessica Wrye
5. Crystal Gravitt
6. Freida Rhodes
7. Cathleen Hutto
8. Pamela George
9. Alley Johns
10. Elka Hudson

Masters Over 50
1. Doreen Richardson

BIKINI

Overall Winner
Alexis Dean
Class A
1. Brandy Robinson

Class B
1. Rachel Rains
2. Kinsey Jamerson
3. Olivia McAllister

Class C
1. Lindsey Etheridge
2. Sarah Gaddes
3. Mary Rojas
4. Elizabeth Robertson
5. Amanda Raymon
6. Ashley Mello
7. Chelsey Carpenter
8. Amanda Birdsong

Class D
1. Alexis Dean
2. Victoria Garcia
3. Kelly Blevins
4. Allyson Butcher
5. Madison Helton

Class E
1. Kierra King
2. Kimberly Stewart
3. Faith Atherton
4. Jessica Tiner
5. Taylor Arms
6. Sloane Kennedy
7. Kayla Wilcoxson
8. Melanie Berry
9. Hannah Mynhier
10. Elizabeth Ratcliff

Class F
1. Sibahm Doxey
2. Destyne Middlebrooks
3. Laura Sterbens
4. Shondreka Palmer
5. Devin Thompson

Novice Class A
1. Katie Raines
2. Felicia Johnson
3. Elizabeth Robertson
4. Olivia McAllister
5. Chelsey Carpenter
6. Chastity Greer
7. Ashley Mello
8. Margi Utlaut
9. Amanda Birdsong

Novice Class B
1. Allyson Butcher
2. Ashley Pippin
3. Madison Helton

Novice Class C
1. Destyne Middlebrooks
2. Jessica Tiner
3. Sloane Kennedy
4. Kayla Wilcoxson
5. Hannah Mynhier
6. Jacqueline Smith
7. Elizabeth Ratcliff

Teen
1. Kinsey Jamerson

True Novice Class A
1. Brandy Robinson
2. Katie Raines
3. Ashley Mello
4. Caroline Wilson

True Novice Class B
1. Courtney Cates
2. Ashley Pippin
3. Rachelle Folino
4. Madison Helton

True Novice Class C
1. Destyne Middlebrooks
2. Jessica Tiner
3. Taylor Arms
4. Laura Sterbens
5. Sloane Kennedy
6. Elizabeth Ratcliff
7. Devin Thompson

Masters Over 35
1. Brandy Robinson
2. Lindsey Etheridge
3. Mary Rojas
4. Courtney Cates
5. Hannah Mynhier

Masters Over 40
1. Victoria Garcia
2. Melanie Berry
3. Chastity Greer
4. Rachelle Folino
5. Margi Utlaut
6. Trilla Trawick

Masters Over 50
1. Melanie Berry
2. Margi Utlaut

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Sai Venkatraman
Class A
1. Marcus Henry
2. Larry Shipe
3. Tommy Taylor
4. Evan Rice
5. Tyler Goodman
6. Mark Napier

Class C
1. Sai Venkatraman
2. Maxwell Alinikoff
3. Christopher Frazee
4. Myles Hord
5. Todd Jeffries

Class D
1. Jose Malave
2. Corey Ratcliff
3. Benny Alexander
4. Will Lanford
5. Quinn Guidry
6. Rudy Fakhoorian
7. Vernon Holland
8. Jarrett Andrews
9. Skyler Singleton
10. Calvin Haynes
11. Cody Taylor
12. Jonathan McAllister
13. Chance Lamberth

Class E
1. Kean Mcgee
2. Nathan Looney
3. Luke Robertson
4. Terrell Suggars
5. Samuel Alford
6. Dylan Booker

Class F
1. Tyler Tallent
2. JT Tunks
3. Darryl Eubanks
4. Justin White
5. Jeremy Jester
6. Michael Ferguson
7. John Millay
8. Rob Utlaut

Novice Class A
1. Evan Rice
2. Todd Patterson

Novice Class B
1. Jose Malave
2. Corey Ratcliff
3. Christopher Frazee
4. Skyler Singleton
5. Taylor Pierce
6. Javier Sosa
7. Chance Lamberth
8. Cody Taylor
9. Jonathan McAllister

Novice Class C
1. Darryl Eubanks
2. Luke Robertson
3. Jarrett Andrews
4. Trantell Knight
5. Matthew Chadd
6. Samuel Alford
7. Michael Ferguson
8. Zane Shay
9. Reggie Waters

Teen
1. Bradley Houmard
2. Zane Shay
3. Bryson Greene

True Novice Class A
1. Brandon Singhaninh
2. Aran Mawlood
3. Mark Napier

True Novice Class B
1. Maxwell Alinikoff
2. Corey Ratcliff
3. Chance Lamberth
4. Zachery Underwood
5. Cody Taylor
6. Todd Jeffries
7. Brian Julian
8. Bryson Greene
Daniel Almader

True Novice Class C
1. Terrell Suggars
2. Justin White
3. Trantell Knight
4. Bradley Houmard
5. Calvin Haynes
6. Zane Shay
7. Jacob Bien
8. Brian Stanfill
9. Gary Smith

Masters Over 35
1. Rudy Fakhoorian
2. Ramiro Roldan Jr
3. Justin White
4. Matthew Chadd
5. Samuel Alford
6. Todd Jeffries
7. Brian Stanfill

Masters Over 40
1. Todd Robinson
2. John Millay
3. Danny Guidry
4. Reggie Waters
5. Gary Smith

Masters Over 50
1. Todd Patterson
2. Todd Robinson
3. Jim Aldmon
4. Danny Guidry
5. Brian Julian
6. Patrick Carey
7. Rob Utlaut

Masters Over 60
1. Jack Silberman
2. Bobby Snipes

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
John Murphy
Class A
1. Andrew Harmon
2. Joshua Langbein
3. Austin Crisp

Class B
1. John Murphy
2. Chris Alexander
3. Jason Park
4. Larry Moon
5. Matt Kneisel
6. Kevin Siniard
7. Jonathan McAllister

Class C
1. Tyler Tallent
2. Zach Etheridge
3. Daniel Hullett
4. Ethan Barnett
5. Kevin Nelson
6. Jeremy Abney
7. John Millay
8. Justin Perrigo
9. Matt Pollard
10. John Smeton
11. David Murray

Novice Class A
1. Chris Alexander
2. Andrew Harmon
3. Daniel Salazar

Novice Class B
1. Darryl Eubanks
2. Ethan Barnett
3. Warren King
4. Kevin Nelson
5. Jeremy Abney
6. John Millay
7. Jonathan McAllister
8. David Murray
9. Jonathan Barfield

True Novice
1. Andrew Harmon
2. Austin Crisp
3. Jose Garcia
4. Daniel Salazar
5. Kevin Siniard
6. Robert Phillips
7. Justin Perrigo
8. Jonathan McAllister

Masters Over 40
1. Garlan Eaton
2. Jarvis Johnson
3. John Millay

Masters Over 50
1. Terry Edwards
2. Jonathan Barfield

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Joyce Waugh
Class A
1. Joyce Waugh
2. Laquita Norris
3. Priscilla Connell
4. Pamela George
5. Christine Ware

Class B
1. Tembree Murphy
2. Janet Bloodworth

Masters Over 35
1. Joyce Waugh
2. Tembree Murphy
3. Janet Bloodworth
4. Priscilla Connell
5. Pamela George
6. Christine Ware