2019 NPC Battle for the Eagle

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Jake Hamaker
Super Heavyweight
1. Jake Hamaker

Heavyweight
1. Pat Hunt
2. Jack Friend
3. Michael Larson

Light Heavyweight
1. Kegan Houx
2. Felix Wilson
3. Daniel Cervantes
4. Patrick Olivas
5. Bryce McLaughlin
6. Morgan Shearer

Middleweight
1. Rockey Guillen

Lightweight
1. Henry Jung

Novice
1. Dante Giambrone

Bantamweight
1. Roger Zarate

Masters Over 40
1. Pat Hunt

Masters Over 50
1. Michael Larson
2. Morgan Shearer

Masters Over 60
1. Henry Jung
2. Jack Scow
3. Mike Grudzien

FIGURE

Overall Winner
Jenny Adams
Class A
1. Jenny Adams
2. Sarina Criswell
3. Kelly Mullins
4. Christy Young

Class B
1. Brandi Richardson

Class C
1. Amy Boden
2. Elizabeth Thomsen
3. Shalii Crownover
4. Naomi Warren
5. Lynn Collins

Novice
1. Amy Boden
2. Elizabeth Thomsen
3. Brandi Richardson
4. Kaye House
5. Kelly Mullins
6. Christy Young
7. Tiffany Pichardo

True Novice
1. Amy Boden
2. Heidi Hill
3. Anne Marie Patterson
4. Kaye House
5. Tiffany Pichardo
6. Emily Bear

Masters Over 35
1. Brandi Richardson
2. Heidi Hill
3. Shami McCurry

Masters Over 40
1. Jenny Adams
2. Sarina Criswell
3. Elizabeth Thomsen
4. Naomi Warren
5. Tiffany Pichardo

Masters Over 45
1. Machelle Escobedo
2. Shalii Crownover
3. Anne Marie Patterson
4. Kaye House

Masters Over 55
1. Lynn Collins
2. Dawn Lackas

BIKINI

Overall Winner
Stephanie Warden
Class A
1. Courteney Landis
2. Taylor Schmidt
3. Paige Ragsdale
4. Athena Barnes

Class B
1. Kim Clark
2. Jasmyn Myers
3. Jenny Brooks
4. Katherine Popchock
5. Glenn Lourdes
6. Taellr Thompson

Class C
1. Stephanie Thompson
2. Crystal Smith
3. Hannah Seufert
4. Brayann Reese
5. Midge Phillips
6. Jacque Cox
7. Madilyn Elvestrom

Class D
1. Stephanie Warden
2. Julia Blank
3. Michelle Slaughter
4. Taylor Friel
5. Briana Classen

Collegiate
1. Courteney Landis
2. Hannah Seufert
3. Brooklyn Anderson
4. Athena Barnes
5. Taellr Thompson

Novice Class A
1. Courteney Landis
2. Kim Clark
3. Jasmyn Myers
4. Paige Ragsdale
5. Athena Barnes
6. Hannah Seufert
7. Mary Bentley
8. Madilyn Elvestrom
9. Taellr Thompson

Novice Class B
1. Stephanie Warden
2. Kendall Simpson
3. Julia Blank
4. Brayann Reese
5. Merryn Lucia
6. Crystal Smith
7. Taylor Friel
8. Jacque Cox
9. Angela Oxenrider

True Novice Class A
1. Kim Clark
2. Courteney Landis
3. Jasmyn Myers
4. Athena Barnes
5. Mary Bentley
6. Katherine Popchock

True Novice Class B
1. Merryn Lucia
2. Hannah Seufert
3. Kendall Simpson
4. Brooklyn Anderson
5. Midge Phillips
6. Karrin Mayer
7. Madilyn Elvestrom
8. Briana Classen
9. Janelle Allen

Masters Over 35
1. Michelle Slaughter
2. Stephanie Thompson
3. Glenn Lourdes
4. Jenny Brooks

Masters Over 40
1. Kim Clark
2. Merryn Lucia
3. Glenn Lourdes
4. Janelle Allen

Masters Over 45
1. Kim Clark
2. Midge Phillips
3. Mary Bentley

Masters Over 50
1. Dawn Lackas
2. Lynley Bouchard
3. Karrin Mayer
4. Anneleah Jaxen
5. Kelly Benson

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Kim Poblete
Class A
1. Kim Poblete
2. Felix Wilson
3. Henry Rios

Class C
1. Colton Ostermiller
2. Grant Reader
3. Riley Williams

Class D
1. Mike Lee
2. Elston Cloy II
3. Chris Jamus
4. Joey Silva
5. Stephen Holmes
6. Branden Brinegar-coston
7. Mike Bishir
8. Erik Liu

Collegiate
1. Mike Lee
2. Branden Brinegar-coston
3. Mike Bishir

Novice
1. Kim Poblete
2. Branden Brinegar-coston

True Novice
1. Chris Jamus
2. Brently Blakemore
3. Dante Giambrone
4. Mike Bishir

Masters Over 35
1. Elston Cloy II
2. Henry Rios

Masters Over 40
1. Antwan Adams
2. Henry Rios
3. Erik Liu

Masters Over 45
1. Antwan Adams

Masters Over 50
1. John Rodgers
2. Joey Silva
3. Paul Fenley
4. Chris Champion

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Niaz Wali
Class A
1. Niaz Wali
2. Rockey Guillen
3. Roger Zarate
4. Luca Rivano

Class B
1. Colton Ostermiller
2. Aaron Wilhoit
3. Grant Reader

Class C
1. Elston Cloy II
2. Michael Terryah

Novice
1. Chris Jamus
2. Aaron Wilhoit
3. John Rodgers
4. Robert Eldredge
5. Michael Terryah
6. Michael Soprano

Masters Over 35
1. Elston Cloy II
2. Roger Zarate
3. Michael Soprano

Masters Over 45
1. Robert Eldredge
2. John Lee

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Amy Neelands

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Lisa Lindquist
2. Zeng Allardyce

Class B
1. Lisa Lindquist
2. Machelle Escobedo
3. Zeng Allardyce