2019 NPC Big Sky Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Jeremy Harvey
Super Heavyweight
1. Jon Buettner

Light Heavyweight
1. Jeremy Harvey

Middleweight
1. Dan Broadfoot
2. Trey Shipp

FIGURE

Overall Winner
Hailey Laub
Class A
1. Hailey Laub
2. Hannah Fall
3. Amanda Piccoli
4. Connie Nightingale
5. Amanda Klempel

Class B
1. Kristy Misiaszek
2. Sarra Arras
3. Teresa Christensen
4. Tara Boulanger
5. Edie Labelle
6. Jennifer Ilg
7. Kelli Wolfe
8. Kristin Lowery

Novice Class A
1. Amanda Piccoli
2. Connie Nightingale
3. Martina Mansour
4. Megan Biggs
5. Jennifer Ilg
6. Erica Bonilla

Novice Class B
1. Teresa Christensen
2. Tara Boulanger
3. Kelli Wolfe
4. Kristin Lowery

Masters Over 35
1. Jennifer Ilg
2. Amanda Klempel
3. Kristin Lowery

Masters Over 40
1. Teresa Christensen
2. Edie Labelle

Masters Over 45
1. Kristy Misiaszek
2. Edie Labelle
3. Tara Boulanger

BIKINI

Overall Winner
Dani Matkin
Class A
1. Dani Matkin
2. Brianne Bohn
3. Dina Garcia
4. Amber Brown

Class B
1. Crystal Cronoble
2. Julie Brown
3. Amanda Drake
4. Elizabeth Plont

Class C
1. Samantha Rasmussen
2. Rachel Laird
3. Chelsie DuBois
4. Angelena Crawford
5. Sarra Arras
6. Nury Quevedo

Class D
1. Michelle Lynn
2. Kylie Fetsch
3. Natasha Peay
4. Shawn Ridenour
5. Kristi Allinson
6. Alyssa Bright
7. Autumn Larson

Novice Class A
1. Samantha Rasmussen
2. Dani Matkin
3. Julie Brown
4. Dina Garcia
5. Amber Brown

Novice Class B
1. Angelena Crawford
2. Michelle Lynn
3. Shawn Ridenour
4. Autumn Larson

True Novice Class A
1. Samantha Rasmussen
2. Amanda Drake
3. Elizabeth Plont
4. Nury Quevedo
5. Diane Deltenre

True Novice Class B
1. Angelena Crawford
2. Chelsie DuBois
3. Shawn Ridenour
4. Stephanie Green
5. Alyssa Bright
6. Autumn Larson

Masters Over 35
1. Rachel Laird
2. Amanda Drake
3. Dina Garcia
4. Shawn Ridenour
5. Nury Quevedo

Masters Over 40
1. Dina Garcia
2. Kathryn Henderson

Masters Over 45
1. Kathryn Henderson
2. Debbie Stevens
3. Diane Deltenre

Masters Over 50
1. Kathryn Henderson
2. Debbie Stevens
3. Vicki Zabel

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Keenan Polanco
Class A
1. Victor Fong
2. Joseph Capozzoli

Class B
1. Zackary Stewart
2. Joshua Kronske
3. Dave Meckelson
4. Ron Ilg
5. Kole Ketterling
6. Keith Wectawski
7. Garrett Scofield
8. Justin Barac
9. Kevin Ohlin

Class C
1. Keenan Polanco
2. Jake Deshner
3. Tyler Eisenbeiss
4. Chris Powell
5. Erick Gaxiola
6. Shane Hawes
7. Michael Jacobs
8. Eli Bernard
9. Alex Fruci

Junior
1. Jayden Olson
2. Kole Ketterling
3. Jacob Johnson
4. Ethan Hallos

Novice Class A
1. Victor Fong
2. Joseph Capozzoli
3. D'Undre Jarrett
4. Kevin Ohlin

Novice Class B
1. Shane Hawes
2. Michael Jacobs
3. Justin Barac
4. Ron Ilg

True Novice Class A
1. Joseph Capozzoli
2. Joshua Kronske
3. Justin Barac
4. Kevin Grotbo
5. Kevin Ohlin
6. Ben Halleman

True Novice Class B
1. Chris Powell
2. Shane Hawes
3. Jayden Olson
4. Patrick Lorenzo
5. Drayson Heingartner
6. Patrick Austin
7. Juelin Wang

Masters Over 35
1. Ron Ilg
2. Michael Brooks

Masters Over 40
1. Joshua Kronske
2. Dave Meckelson
3. Ron Ilg
4. Michael Brooks
5. Mike Green

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jake Deshner
Class A
1. Trey Shipp

Class B
1. Jake Deshner
2. Scott Grimm
3. Tyler Eisenbeiss
4. Erick Gaxiola
5. Chris Youngblood
6. Aaron Bell
7. Patrick Lorenzo

Junior
1. Kole Ketterling
2. Jacob Johnson

Novice
1. Garrett Scofield
2. Michael Brooks
3. Aaron Bell
4. Patrick Lorenzo

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Christie Wentz
2. Susan Nyquist

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Megan Biggs
2. Susan Nyquist

Masters Over 35
1. Christie Wentz
2. Kristy Misiaszek
3. Jennifer Ilg